fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumHuawei buduje największy na świecie magazyn energii elektrycznej

Huawei buduje największy na świecie magazyn energii elektrycznej

Takiej inwestycji jeszcze nie było! Na zachodnim wybrzeżu Arabii Saudyjskiej powstaje największy na świecie magazyn energii. Projekt łączący fotowoltaikę z bateryjnym magazynowaniem energii oparty jest na technologii firmy Huawei.

Chiński gigant zbuduje tam magazyn energii o pojemności 1300 MWh. To największa tego typu inwestycja na świecie. Będzie większa od rekordowej instalacji Tesli działającej w Australii (ma 450 MWh pojemności). Gigantyczny magazyn będzie gromadził energię wyprodukowaną na farmie fotowoltaicznej położonej na wybrzeżu Morza Czerwonego. Ogromna jednostka bateryjna ma być największym na świecie bateryjnym magazynem pracującym w środowisku off-grid, a więc bez połączenia z systemem elektroenergetycznym. Projekt będzie częścią lokalnej sieci elektroenergetycznej zasilanej energią pochodzącą z elektrowni  fotowoltaicznej o mocy 400 MWp.

Inwestorem jest saudyjski koncern energetyczny ACWA Power, natomiast generalnym wykonawcą firma SEPCOIII. Umowa na budowę instalacji została podpisana 16 października ubiegłego roku podczas Global Digital Power Summit 2021 w Dubaju, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W jej ramach Huawei Digital Power podjął współpracę z SEPCOIII, chińską firmą budowlano-inżynieryjną, by razem zrealizować tzw. zielony projekt Morza Czerwonego. Współpraca obejmuje budowę farmy słonecznej o mocy 400 MWp i magazynu energii o pojemności 1300 MWh. Dla uzmysłowienia sobie, o jakiej mocy mówimy, 1300 megawatogodzin to odpowiednik największego piku energetycznego w Polsce!

„Ten projekt magazynowania energii poza siecią o mocy 1300 MWh jest największym tego typu projektem na świecie i stanowi kamień milowy w globalnym przemyśle magazynowania energii” – poinformowała firma Huawei w oświadczeniu tuż po podpisaniu kontraktu na inwestycję.

Wieloletnie doświadczenie

Dla chińskiego koncernu inwestycje związane z magazynowaniem energii nie są żadną nowością. Huawei ma ponad 10-letnie doświadczenie w badaniach i opracowywaniu systemów magazynowania energii. Ma też na swoim koncie wdrożenia rozwiązań dla ponad 8 GWh magazynowanej energii. Nadchodzi czas na jeszcze większe wyzwanie.

Cyfryzacja systemu energetycznego to kluczowy element rozwoju systemów energii odnawialnej. Huawei zaprezentował swoje nowe rozwiązanie w zakresie energii słonecznej i magazynowania energii w ubiegłym roku na targach SNEC PV Power Expo w Szanghaju. Jak powiedział wtedy prezes Huawei Smart PV Business Chen Guoguang: – Celem firmy jest promowanie tych nowych technologii, aby przyczynić się do reformy struktury energetycznej poprzez system energii odnawialnej z tradycyjnego systemu energetycznego. Pomaga to innym krajom, a także Chinom, w osiągnięciu ich celów w zakresie neutralności węglowej i ograniczaniu emisji dwutlenku węgla.

Kompleksowość i niezawodność

Czym charakteryzuje się i na czym polega koncepcja magazynowania energii wykorzystywana przez firmę Huawei? – Cechą wyróżniającą wszystkie rozwiązania energetyczne Huawei, w tym magazyny energii, jest ich kompleksowość. Magazyn energii to doskonałe uzupełnienie instalacji fotowoltaicznej i wiatrowej, który czuwa między innymi nad efektywnością energetyczną i ograniczeniem obciążenia sieci energetycznych – odpowiada Paweł Strzałkowski, Business Development Manager w Huawei Polska.

– Magazyny energii Huawei, bazujące na bezpiecznych technologiach bateryjnych, zostały zaprojektowane tak, by cechowały je przede wszystkim wysoka niezawodność, długa trwałość, możliwość łatwej rozbudowy ze względu na modułową konstrukcję, a także minimalizacja kosztów konserwacji – dodaje Paweł Strzałkowski.

Tym, co dodatkowo wyróżnia rynkowo rozwiązania Huawei, jest wsparcie systemów energetycznych sztuczną inteligencją, która cały czas optymalizuje pracę urządzeń, by źródła wytwórcze generowały jak najwięcej energii, a magazyny jak najmniej traciły w trakcie magazynowania. Wykorzystywane przez chińskiego giganta technologie cyfrowe pomagają ponadto w wykrywaniu awarii, uprzedzając zdarzenia losowe, dzięki temu ograniczają przerwy w dostawach energii. – Mówiąc wprost: technologie Huawei chronią sieć przed największym zagrożeniem, potencjalnym wyłączeniem zasilania na dużym obszarze – zaznacza nasz rozmówca.

NEOM – miasto przyszłości

Wspomniana inwestycja powstająca na zachodnim wybrzeżu Arabii Saudyjskiej jest jednym z najważniejszych elementów tamtejszej strategii rozwoju zielonych technologii. Wpisuje się w saudyjską strategię określaną jako Saudi Vision 2030, której celem jest dekarbonizacja gospodarki Arabii Saudyjskiej. Elementem Saudi Vision 2030 jest także m.in. budowa NEOM – ogromnego kompleksu fotowoltaicznego i wiatrowego, wspomaganego magazynami energii, dzięki któremu możliwe ma być zasilanie wyłącznie zieloną energią. NEOM ma być saudyjskim miastem przyszłości, które powstanie również nad Morzem Czerwonym, na powierzchni 26,5 tys. km2 i którego koszt budowy ma sięgnąć astronomicznej kwoty 500 mld dolarów.

Ultranowoczesne megamiasto ma być 30 razy większe od Nowego Jorku. Pojawią się w nim najnowsze rozwiązania z zakresu mobilności, energetyki, smart living. Będzie to także poligon doświadczalny dla firm technologicznych. Skala inwestycji jest oszałamiająca. Projekt jest promowany jako miasto bez ulic i ma wyznaczać kierunek rozwoju gospodarczego Arabii Saudyjskiej i całego regionu w erze przyszłości.

Eksperci podkreślają, że integracja magazynowania energii z energią odnawialną i ich zwiększone zastosowanie pomoże odgrywać kluczową rolę w rozwoju gospodarczym i zrównoważeniu środowiskowym. Ponieważ Arabia Saudyjska w dużym stopniu opiera się na ropie naftowej i gazie jako głównym źródle energii i rozwoju gospodarczym, oczekuje się, że przejście na odnawialne źródła energii przygotuje saudyjską gospodarkę na przyszłe modele biznesowe, które będą uzależnione od czystych zasobów energii.

– Cieszymy się, że nawiązaliśmy partnerstwo z wiodącą technologiczną firmą na świecie. Pomoże nam to w realizacji naszych ambitnych celów. Chcemy być akceleratorem postępu ludzkości i stworzyć wiodące na świecie, cyfrowe miasto realizujące cele zrównoważonego rozwoju – podkreśla dyrektor generalny NEOM, Nadhmi Al Nasr.

– Infrastruktura NEOM będzie wykorzystywać sztuczną inteligencję, robotykę i fuzję człowiek-maszyna, aby zapewnić większą inteligencję predykcyjną i umożliwić szybsze podejmowanie decyzji we wszystkich sektorach. Projekt związany z budową największego na świecie magazynu energii ma kluczowe znaczenie dla NEOM w dążeniu do napędzania innowacji w przyszłej gospodarce cyfrowej – dodaje Nadhmi Al Nasr.

Cel Arabii Saudyjskiej to zwiększenie udziału zielonej energii w krajowym miksie wytwarzania energii elektrycznej do 50 proc. do roku 2030. Resztę mają zapewniać elektrownie gazowe. Wcześniej saudyjskie władze ogłosiły wyniki kolejnej aukcji dla fotowoltaiki, która jest kluczową technologią mającą umożliwić osiągnięcie celów strategii energetycznej Arabii Saudyjskiej. W wyniku tej aukcji podpisano umowy na odbiór energii z inwestorami, którzy mają wybudować elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy około 3,6 GW.

Zaangażowanie w zieloną rewolucję

Kluczową rolę z technologicznego punktu widzenia strategii Saudi Vision 2030 ma odegrać technologia firmy Huawei Digital Power.. Jak już wspomnieliśmy, Huawei ma jednak za sobą wieloletnie doświadczenie również w technologiach związanych z odnawialnymi źródłami energii.

– Jesteśmy firmą globalną. Działamy w 170 krajach świata. Połowa naszych pracowników zatrudniona jest w centrach badań i rozwoju. To znaczy, że cały czas tworzymy innowacje. Według światowych raportów jesteśmy trzecim największym inwestorem właśnie w segmencie badań i rozwoju, więc to była w zasadzie kwestia czasu, kiedy pojawimy się w innych branżach niż telekomunikacyjna i informatyczna. Póki co najwięcej wdrożeń nowoczesnych technologii związanych z odnawianymi źródłami energii mieliśmy w Chinach, ale również na Bliskim Wschodzie, w Ameryce Południowej, następnie mamy szereg wdrożeń w Afryce i oczywiście w Europie – tłumaczy Ryszard Hordyński, dyrektor strategii i komunikacji Huawei Polska.

– W ramach energetyki już jakiś czas temu dokonaliśmy swoistej wewnętrznej rewolucji. Zorientowaliśmy się, że w sektorze IT głównym kosztem jest energia. Uznaliśmy więc, że warto stworzyć rozwiązania, które pomogą obniżyć te koszty stałe w innych branżach. Zaczęliśmy aktywnie działać na rynku fotowoltaiki, tworząc wyjątkowe inwertery SUN2000. Wysokosprawne falowniki łańcuchowe Huawei są stosowane zarówno przy montażu anten 5G, w rozwiązaniach np. dla centrów danych, ale także dla gospodarstw domowych, czy dla wielkoskalowych elektrowni fotowoltaicznych. I ponieważ mamy już te rozwiązania, to nic dziwnego, że sami je wykorzystujemy, na przykład przy budowie naszych laboratoriów badawczych i tworząc duże farmy fotowoltaiczne, dzięki którym redukujemy koszty związane ze zużyciem prądu, a przy okazji zmniejszamy emisję śladu węglowego – dodaje Ryszard Hordyński.

Huawei od lat jest więc zaangażowany w zieloną transformację. I to na rynku globalnym. Inwestycja dotycząca budowy największego na świecie magazynu energii w Arabii Saudyjskiej jest kolejnym projektem związanym z tym sektorem gospodarki, w którym bierze udział chiński gigant technologiczny. I z całą pewnością nie ostatnim.

WIĘCEJ: https://solar.huawei.com/eu/news/eu/2021/10/Huawei-to-Power-the-Worlds-Largest-Energy-Storage-Project

Materiał przygotowany we współpracy z Huawei Polska 

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA