fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaHistoria„Idea Chrystusowa zwycięży i Polska niepodległość odzyska”

„Idea Chrystusowa zwycięży i Polska niepodległość odzyska”

1 marca – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” i… rocznica zawiązania Konfederacji Barskiej (29 lutego 1768 r.)

Obchodzimy dzisiaj Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który od kilku lat w Polsce  jest niezwykle uroczystym świętem. Żołnierze Niezłomni w powojennej Polsce walczyli w straceńczej walce z rosyjskim imperializmem, kładąc na szalę swoje życie. Walczyli dla przyszłych pokoleń o godność i honor, stając się wyrzutem sumienia dla tych, którzy poszli na współpracę i zdradzili, umierając już za życia. Stając się wyrzutem sumienia zdrajców.

Tytułu artykułu to cytat z jednego z grypsów pisanych z więzienia przez Łukasza Cieplińskiego, tuż przed śmiercią, do ukochanej żony. Zacytujmy całe zdanie Żołnierza Wyklętego: „Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą, jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą. Jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość. Wierzę dziś bardziej niż kiedykolwiek, że idea Chrystusowa zwycięży i Polska niepodległość odzyska, a pohańbiona godność ludzka zostanie przywrócona”. Można by rzec: „a słowo ciałem się stało”…

Nie chcąc powielać treści, które będziecie Państwo mogli przeczytać na wielu portalach i w gazetach pragnąłbym zwrócić uwagę na innych żołnierzy niezłomnych, którzy walczyli o to samo, ale dwa wieki wcześniej – na konfederatów barskich, dzisiaj „nieco” zapomnianych. Można pomyśleć, że konfederatom barskim nawet rocznicowa data nie sprzyja, gdyż akt Konfederacji Barskiej zawiązany został 29 lutego 1768 r., ale można też pomyśleć odwrotnie: dziwnym trafem rocznica powstania Konfederacji Barskiej i Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” zlewa się w jedno – i bardzo dobrze.

Do zagłębienia się w temat Konfederacji Barskiej – pierwszego zbrojnego powstania Polaków przeciwko rosyjskiej dominacji – skłoniła mnie lektura (świeżo wydanej) powieści Wojciecha Kudyby pt. „Pułascy”. Przypomnijmy, że konfederaci barscy wystąpili w obronie niepodległości Rzeczypospolitej, która na mocy traktatu „wieczystej przyjaźni z Rosją” z 24 lutego 1768 r. stawała się de facto rosyjskim protektoratem. Katarzyna II gwarantowała nienaruszalność granic i ustroju wewnętrznego tego państwa…

Modlitwa konfederatów barskich przed bitwą pod Lanckoroną – fragment obrazu Artura Grottgera

Na szczęście oprócz wystraszonych zdrajców w Rzeczpospolitej znaleźli się ludzie ze zdrowym osądem hańbiącego traktatu. W akcie Konfederacji Barskiej z 29 lutego 1768 r., wydanym w imieniu szlachty polskiej, konfederaci poddawali swoje działania pod osąd potomnych już wtedy widząc, że poddaństwo wobec Rosji jest śmiercią Rzeczypospolitej jako państwa: „Płacząca i umierająca ojczyzna naszym się synowskim poleca afektom, doprasza się w tej ostatniej toni powinnej miłości. Modli się za nas Kościół i czeka od nas skutków uroczystych, obietnic na chrzcie świętym oświadczonych, oczekuje świat cały, co o nas ma powiedzieć, czyliśmy godne naszych przodków plemię, czyli imienia nasze z chwałą czyli z hańbą i z plamą następującym ma podać wiekom”.

Czy ich słowa się sprawdziły? Traktat o wieczystej przyjaźni między Rzeczpospolitą a Rosją z 1768 uderza podobieństwem do traktatów podpisanych prawie 200 lat później – o wiecznej przyjaźni między PRL a ZSRR. Tym razem za broń chwycili Żołnierze Wyklęci, których w 1945 r. było aż 80 tysięcy. Historycy szacują, że przez polskie organizacje antykomunistyczne przewinęło się od 120 do 180 tysięcy ludzi. Około 20 tysięcy Niezłomnych zginęło w walkach lub zostało zamordowanych w więzieniach NKWD i UB. Wielu partyzantów (podobnie jak konfederatów barskich) zostało zesłanych na Sybir. Powrócili nieliczni.

Dzisiejszy dzień warto uczcić nie tylko oficjalnymi uroczystościami i noszeniem patriotycznych koszulek (owszem, to ważne), ale także – a może nawet przede wszystkim – refleksją nad słowami chociażby Łukasza Cieplińskiego, zamordowanego przez komunistów strzałem w tył głowy. Ten legendarny żołnierz Polski Podziemnej i Drugiej Konspiracji pisał w liście (grypsie) do żony…

„Wisiu, siedzę w celi śmierci. Śmierci nie boję się zupełnie. Żal mi tylko Was, sieroty moje najdroższe (…). Cel Twój i zadanie to Andrzejek i wierzę, że go wychowasz na człowieka, na Polaka i na katolika, że przekażesz mu swoje wartości duchowe i silnie zwiążesz ze mną i ideą, dla której żyłem”.

…i do syna Andrzeja pisał słowa, których już komentować nie trzeba, które pod poduszką powinni mieć posłowie ze wszystkich partii politycznych w Polsce:

„Kochaj Polskę i miej Jej dobro na uwadze zawsze. Ona musi zająć w świecie właściwe miejsce i uzyskać dobrobyt oraz szczęście wszystkich obywateli. (…) Musisz kształcić swój umysł, zdobyć szerokie wiadomości. Ucz się pilnie. Wyjedź na studia zagranicę (Ameryka, Anglia, Holandia lub Belgia). Staraj się tam zapoznać z bieżącymi problemami życia naukowego, gospodarczego, społecznego, kulturalnego i politycznego.
Pamiętaj, że musisz wrócić do kraju z wiadomościami pozytywnymi i gruntownymi. Co szlachetne i wielkie – przyjmuj, co płytkie i nikczemne – odrzucaj.”

Jarosław Mańka
Jarosław Mańka
Dziennikarz, reżyser, scenarzysta i producent, autor kilkunastu filmów dokumentalnych i reportaży (kilka z nich nagrodzonych). Absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pasjonat podróży i tajemnic historii. Propagator patriotyzmu gospodarczego. Współpracownik magazynu „Nasza Historia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

1058. rocznica Chrztu Polski i… Narodowy Marsz Życia

14 kwietnia 966 r. książę Mieszko I przyjął chrzest, który stał się początkiem naszej państwowości. W dniu kolejnej rocznicy tego wydarzenia odbył się w Warszawie Narodowy Marsz Życia pod hasłem „Niech żyje Polska” .
4 MIN CZYTANIA

Mistrz inżynierii mostowej i wielki polski filantrop

W tym roku mija 160 lat od otwarcia pierwszego warszawskiego stalowego mostu na Wiśle. Zaprojektował go Stanisław Kierbedź. Inny jego słynny most, zbudowany w Petersburgu, tak bardzo spodobał się carowi, że monarcha – jak głosi anegdota – spacerując po nim z Kierbedziem, z każdym mijanym przęsłem awansował konstruktora. Tym sposobem na końcu mostu Kierbedź był już generał-majorem.
10 MIN CZYTANIA

Gorzkie żale – historia arcydzieła o męce Boga-Człowieka

W polskiej tradycji nieodłącznym elementem Wielkiego Postu są Gorzkie Żale – popularne nabożeństwo i polskie arcydzieło zbioru pieśni o Męce Pańskiej.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

1058. rocznica Chrztu Polski i… Narodowy Marsz Życia

14 kwietnia 966 r. książę Mieszko I przyjął chrzest, który stał się początkiem naszej państwowości. W dniu kolejnej rocznicy tego wydarzenia odbył się w Warszawie Narodowy Marsz Życia pod hasłem „Niech żyje Polska” .
4 MIN CZYTANIA

Po co nam samorządy [WYWIAD]

Samorządy mają już (po przełomie w 1989 r.) ponad 30 lat. Dobiega końca 8. – wydłużona o pół roku – kadencja. O pracy samorządowca opowiada nam Jerzy Zięty – krakowski radny, dziennikarz, organizator targów zdrowej żywności i koncertów muzycznych.
5 MIN CZYTANIA