fbpx
piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaKrajIle drewna trafi do przedsiębiorców w tym roku?

Ile drewna trafi do przedsiębiorców w tym roku?

Lasy Państwowe podały konkretne dane, ile drewna w 2023 r. trafi do przedsiębiorców.

W 2023 r. do przedsiębiorców trafi 35 mln m sześc. drewna – wynika z informacji przekazanej przez Lasy Państwowe. Dla porównania – w 2022 r. było to niecałe 36 mln m sześc.

– LP wychodząc na przeciw prośbom przedsiębiorców w związku z sytuacją geopolityczną podjęły decyzję o przesunięciu ok. 2,5 mln [m sześc.] z umów zawartych w 2022 na rok 2023, tak żeby odbiorcy mogli je zrealizować – powiedział podczas posiedzenia senackiej komisji środowiska Paweł Boski, naczelnik biura marketingu w LP.

Paweł Boski przyznał, że widać lekki spadek, osłabienie przemysłu drzewnego, jeśli chodzi o odbiór surowca, ale zapewnił, że Lasy Państwowe są „w ciągłych rozmowach i starają się w sposób dynamiczny reagować”.

Podano także, że w ramach sprzedaży detalicznej, głównie na cele opałowe, sprzedanych ma zostać ok. 6 mln m sześc. drewna, czyli podobnie jak w 2022 r. W minionym roku udział drewna opałowego w tej sprzedaży wyniósł aż 88 proc.

Podczas posiedzenia komisji głos zabrał również zastępca dyrektora generalnego ds. gospodarki leśnej Jan Tabor, który powiedział, że w 2022 r. prowadzono „dynamiczną akcję skupowania gruntów” m.in. od rolników oraz innych osób chcących sprzedać grunty leśne. W efekcie LP nabyły 4 tys. 681 hektarów, wydając na to blisko 170 mln zł, a lasów przybyło 8,5 tys. hektarów.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA