fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaNaukaIndie wylądowały na Księżycu za rekordowo niską cenę

Indie wylądowały na Księżycu za rekordowo niską cenę

Zaledwie kilkanaście dni po zakończonym sukcesem lądowaniu indyjskiego łazika w pobliżu południowego bieguna Księżyca kraj ten wystrzelił w kosmos kolejną rakietę.

Indyjska sonda Aditya-L1 przeleci przez najbliższe 4 miesiące 1,5 miliona kilometrów. Jej zadaniem będzie dostarczenie dokładnych obrazów Słońca oraz prowadzenie jego obserwacji.

Misje w kosmos jak tanie linie lotnicze

Indyjska Agencję Badań Kosmicznych (ISRO) nie podała oficjalnego budżetu misji, ale tamtejsze media szacują jej koszt na równowartość 45 milionów dolarów. Jest to dość niewielka kwota, podobnie jak wcześniejszy projekt eksploracji Księżyca w ramach projektu Chandrayaan-3. Zakończona sukcesem misja uczyniła z Indii czwarty kraj (po USA, Rosji i Chinach), który doprowadził do posadzenia swojego lądownika na satelicie. Jednocześnie była ona bardzo tania, a jej budżet sięgnął tylko 74 milionów dolarów.

Rosjanie i Amerykanie latają drożej

Dla porównania – rosyjska misja Luna-25, zakończona fiaskiem i rozbiciem lądownika o powierzchnię Księżyca, kosztowała równowartość 200 milionów dolarów. Planowane przez USA na koniec przyszłego roku wysłanie na Księżyc łazika VIPER pochłonie 433 miliony dolarów.

Niski koszt indyjskich misji kosmicznych jest efektem kilku okoliczności. Mają nań wpływ mniejsze niż w innych krajach wynagrodzenia osób pracujących przy projekcie. Same satelity są natomiast dość niewielkie i lekkie. Ponadto indyjski łazik będzie się poruszał i badał Księżyc przez 2 tygodnie, podczas gdy amerykański VIPER ma to robić przez ponad 3 miesiące.

businessinsider.com, Reuter, cnbctv18.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dochód podstawowy pomoże uwolnić się od perfekcjonizmu?

Według cytowanego przez "The Economist" psychologa społecznego Thomasa Currana przydzielenie obywatelom dochodu podstawowego zmniejszyłoby napięcie wynikające z ciągłej rywalizacji
3 MIN CZYTANIA

Czy Polska zyska na inwestycjach w kosmos?

Polska zwiększy swoje składki na rzecz Europejskiej Agencji Kosmicznej, co ma przynieść korzyści naszemu przemysłowi.
2 MIN CZYTANIA

Uwaga! Nadchodzi cyfrowa demencja

Rozdawanie szkołom laptopów to nie tylko marnotrawienie pieniędzy publicznych – to konkretna szkoda wyrządzana dzieciom. Neurobiolog Manfred Spitzer dowodzi, że cyfryzacja szkół do niczego dobrego nie prowadzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA