fbpx
czwartek, 9 maja, 2024
Strona głównaNaukaIndie wylądowały na Księżycu za rekordowo niską cenę

Indie wylądowały na Księżycu za rekordowo niską cenę

Zaledwie kilkanaście dni po zakończonym sukcesem lądowaniu indyjskiego łazika w pobliżu południowego bieguna Księżyca kraj ten wystrzelił w kosmos kolejną rakietę.

Indyjska sonda Aditya-L1 przeleci przez najbliższe 4 miesiące 1,5 miliona kilometrów. Jej zadaniem będzie dostarczenie dokładnych obrazów Słońca oraz prowadzenie jego obserwacji.

Misje w kosmos jak tanie linie lotnicze

Indyjska Agencję Badań Kosmicznych (ISRO) nie podała oficjalnego budżetu misji, ale tamtejsze media szacują jej koszt na równowartość 45 milionów dolarów. Jest to dość niewielka kwota, podobnie jak wcześniejszy projekt eksploracji Księżyca w ramach projektu Chandrayaan-3. Zakończona sukcesem misja uczyniła z Indii czwarty kraj (po USA, Rosji i Chinach), który doprowadził do posadzenia swojego lądownika na satelicie. Jednocześnie była ona bardzo tania, a jej budżet sięgnął tylko 74 milionów dolarów.

Rosjanie i Amerykanie latają drożej

Dla porównania – rosyjska misja Luna-25, zakończona fiaskiem i rozbiciem lądownika o powierzchnię Księżyca, kosztowała równowartość 200 milionów dolarów. Planowane przez USA na koniec przyszłego roku wysłanie na Księżyc łazika VIPER pochłonie 433 miliony dolarów.

Niski koszt indyjskich misji kosmicznych jest efektem kilku okoliczności. Mają nań wpływ mniejsze niż w innych krajach wynagrodzenia osób pracujących przy projekcie. Same satelity są natomiast dość niewielkie i lekkie. Ponadto indyjski łazik będzie się poruszał i badał Księżyc przez 2 tygodnie, podczas gdy amerykański VIPER ma to robić przez ponad 3 miesiące.

businessinsider.com, Reuter, cnbctv18.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Od fizyki do Boga [WYWIAD]

O połączeniu materii i ducha i o tym, czym jest myśl, a czym modlitwa w odniesieniu do teorii myśli o myśli rozmawiamy z jej twórcą, Michałem Garapichem.
9 MIN CZYTANIA

Czy da się udowodnić, że Bóg istnieje? [WYWIAD]

Czy można w kwadrans udowodnić, że Bóg istnieje? Krzysztof Oppenheim dowodzi, że można. Na bazie wczorajszego wywiadu poświęconemu historyczności Jezusa z Nazaretu, kontynuujemy naszą rozmowę, idąc krok dalej i zadając sobie pytanie, które nurtuje ludzkość od zarania dziejów: czy Bóg istnieje?
13 MIN CZYTANIA

Czy niemiecki system szkolnictwa zawiódł?

Publiczna edukacja w Niemczech jest „bezpłatna” (czyli finansowana z podatków), jednak coraz więcej rodziców decyduje się posłać swoje dzieci do szkoły prywatnej, nawet jeśli wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Czy dobre wykształcenie w Niemczech stanie się wkrótce przywilejem tylko tych, których będzie na nie stać?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA