fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaArchiwumInnowacyjne technologie w transformacji

Innowacyjne technologie w transformacji

Jak zmieniać polską energetykę, by była bardziej wydajna? W jaki sposób zapewnić Polakom oraz przemysłowi bezpieczeństwo energetyczne, nieprzerwane dostawy taniej i zeroemisyjnej energii? Jakiego rodzaju inwestycje w energetyce należy potraktować priorytetowo?

O wyzwaniach stojących przed polską energetyką oraz problemach, ale jednocześnie szansach związanych z unijną polityką klimatyczną rozmawiali podczas tegorocznego Forum Wizja Rozwoju w Gdyni uczestnicy panelu „Transformacja polskiej energetyki”. Dużo miejsca w dyskusji poświęcono energetyce jądrowej, a także rozwojowi pozostałych alternatywnych źródeł energii, w szczególności OZE.

W debacie wzięli udział:

  • Robert Paprocki – pełnomocnik zarządu ds. integracji elektrowni jądrowych z KSE Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A.
  • Włodzimierz Pomierny – szef projektu Morska Energetyka Wiatrowa (MEW) w Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.
  • Józef Jakub Faryś – prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego
  • Andrzej Kensbok – wiceprezes zarządu GAZ-SYSTEM S.A.
  • Kowalczyk Seweryn – wiceprezes Zarządu Polskich Elektrowni Jądrowych
  • Józef Węgrecki – członek zarządu ds. operacyjnych PKN ORLEN

Niezbędny atom

Dyskusja rozpoczęła się od przypomnienia genezy polskiego projektu atomowego oraz uzasadnienia lokalizacji dla pierwszej w Polsce elektrowni atomowej. Uczestnicy debaty byli zgodni co do tego, że coraz większe zapotrzebowanie na energię elektryczną, zarówno ze strony przemysłu, jak i odbiorców indywidualnych, sprawia, że energetyka jądrowa staje się koniecznością. Jest też niezbędna w procesie budowy suwerenności energetycznej Polski i skutecznego przeprowadzenia zielonej transformacji.

Podkreślono jednak, że należy przy tym pamiętać, iż budowa elektrowni atomowej stanowi wyzwanie dla wielu sektorów gospodarki. Tym bardziej że technologia jądrowa jest jedną z najbardziej zaawansowanych w dzisiejszym świecie. Im wcześniej jednak zdecydujemy się na zainwestowanie w nią, tym szybciej jako kraj staniemy się niezależni energetycznie i zaczniemy czerpać korzyści z wykorzystania atomu w przemyśle.

Robert Paprocki, pełnomocnik zarządu ds. integracji elektrowni jądrowych z KSE Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. powiedział, że wbrew wyrażanym niekiedy obawom, nie będzie problemu podłączenia mocy z elektrowni atomowych do sieci przesyłowej. Jedynym problemem jest brak dostatecznej ilości nowoczesnych linii przesyłowych, dlatego to zapóźnienie należałoby pilnie nadrobić.

Morski potencjał

O innych ważnych inwestycjach energetycznych mówił Włodzimierz Pomierny, szef projektu Morska Energetyka Wiatrowa (MEW) w Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Przypomniał, że ARP S.A. bardzo aktywnie uczestniczy w procesie transformacji energetycznej Polski, angażując się w projekty związane zarówno z offshorem, jak i fotowoltaiką oraz wodorem.

– Chciałbym podczas tej dyskusji zatrzymać się nad tematem morskich farm wiatrowych. Jest on nam szczególnie bliski z powodu budowy krajowego potencjału local content. Wydawało nam się, że nie będzie to takie trudne. Jednak za nami pierwsze rozczarowanie. Ze względu na sytuację geopolityczną na pierwszym miejscu stawia się teraz – z wiadomych powodów – bezpieczeństwo energetyczne, więc najlepiej, jakby wszystko odbyło się w terminie i tanio. Doprowadziło to do tego, że deweloperzy zaangażowani w tę inwestycję najczęściej zamawiają produkty i usługi u zagranicznych dostawców, głównie pozaeuropejskich, co powoduje frustrację polskich firm. Wygląda więc na to, że procentowy udział rodzimych przedsiębiorstw będzie w tym procesie niższy, niż zakładaliśmy – przyznał Włodzimierz Pomierny.

Jego zdaniem nie zmienia to faktu, że najpóźniej w 2026 r. będą funkcjonować nad Bałtykiem pierwsze polskie farmy wiatrowe, o  znacznym potencjale produkcji zielonej energii.

– Mając różne atuty w ręku, staramy się iść w tym właśnie kierunku. Przypomnę, że w styczniu tego roku Agencja Rozwoju Przemysłu podpisała umowę joint venture z jedną ze znanych i cenionych na rynku dużych spółek hiszpańskich. Firma ta przerabia co najmniej 1,5 mln ton stali rocznie, my zapewnimy im zasilanie. Energia z wiatru od morza popłynie de facto za trzy lata, jest więc odpowiedni czas na zainstalowanie około stu wież wiatrowych.  Podpisując korzystną umowę, zapewniono już dostawy turbin do wiatraków, włączając się też w globalny łańcuch dostaw – podkreślił przedstawiciel ARP S.A.

Paliwo przejściowe

Podczas debaty kilkakrotnie podkreślano wagę sprawnego tworzenia czytelnej i prostej legislacji, która sprzyjałaby rozwojowi energetyki. Nie tylko inwestorzy muszą mieć pewność, na czym stoją. Poruszono też sprawę gazu jako tzw. paliwa przejściowego, używanego zanim wszyscy przejdą na zeroemisyjne źródła energii.

Zdaniem Andrzeja Kensboka, wiceprezesa firmy GAZ-SYSTEM S.A., używanie gazu ziemnego jest na razie nieodzowne. Z czasem ma on jednak jako paliwo przejść do historii, a zamiast tego będą stosowane tzw. gazy zdekarbonizowane. Trwają również prace nad włączeniem do sieci biometanowni oraz produktów wodorowych. Nadal ogromnym, a ciągle niewykorzystanym potencjałem energetycznym są polskie rzeki i o nich również trzeba myśleć w kontekście budowania przyszłego miksu energetycznego.

Uczestnicy dyskusji podkreślili na koniec, że każda innowacja technologiczna w procesie transformacji energetycznej jest na wagę złota. Z kolei z punktu widzenia konsumentów najważniejsze są zróżnicowanie i konkurencyjność rynku energetycznego. Wielość podmiotów oferujących energię pochodzącą  z wielu różnych źródeł przełoży się na stabilizację cen prądu. To właśnie ceny energii napędzają w dużej mierze inflację, a jej ograniczenie jest strategicznym celem dla wszystkich gospodarek europejskich.

Materiał powstał we współpracy z Agencją Rozwoju Przemysłu S.A.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA