fbpx
niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaForum inwestycjiInwestycje w nowe technologie szansą na rozwój całej polskiej gospodarki

Inwestycje w nowe technologie szansą na rozwój całej polskiej gospodarki

Wyzwania stojące przed polskimi firmami, konieczność zmian otoczenia prawno-regulacyjnego tak, by sprzyjać rozwojowi przedsiębiorczości oraz szczególne bariery i możliwości związane z rozwojem sektora OZE, stały się tematami pierwszej debaty podczas Forum Inwestycji – wydarzenia zorganizowanego przez redakcję „Forum Polskiej Gospodarki" w ramach cyklu „Gospodarka – inwestycje – innowacje. Wyzwania dla Polski na najbliższą dekadę”.

W najnowszym spotkaniu poświęconym możliwościom, ale także i ograniczeniom rozwojowym firm, wzięli udział:

  • Bartłomiej Wróblewski – przewodniczący sejmowej Komisji Nadzwyczajnej ds. deregulacji
  • Andrzej Sadowski – prezydent Centrum im. Adama Smitha
  • Dariusz Bojsza – prezes Stowarzyszenia Inicjatywa dla Środowiska, Energii i Elektromobilności
  • Ryszard Hordyński – dyrektor ds. strategii i komunikacji, Huawei Polska
  • Piotr Hofman – prezes Grupy Inwest i wiceprezes Forum Polskiej Gospodarki Sp. z o.o.
  • Piotr Palutkiewicz – wiceprezes zarządu Warsaw Enterprise Institute
  • oraz jako moderator Krzysztof Budka – red. nacz. „Forum Polskiej Gospodarki”
Fot. MALWA/Forum Polskiej Gospodarki

Jak podtrzymać rozwój?

Wprowadzając do całego wydarzenia, Piotr Hofman nakreślił główny sens spotkania. Jednym z kluczowych wyzwań, jakie nas wszystkich czeka, jest podniesienie innowacyjności polskiej gospodarki. Jeżeli udałoby się to osiągnąć, pozwoliłoby to wyjść polskiej gospodarce ze zdefiniowanych swego czasu przez premiera Mateusza Morawieckiego pułapek rozwojowych.

– Musimy znaleźć taki model funkcjonowania polskiej gospodarki, by była ona konkurencyjna, efektywna oraz innowacyjna, przynosząc polskim obywatelom zadowolenie. Dlatego m.in. organizujemy Forum Inwestycji, by o tych problemach rozmawiać w jak najszerszym gronie interesariuszy – mówił Piotr Hofman w imieniu organizatora wydarzenia.

Jego zdaniem, by móc osiągać dalsze sukcesy gospodarcze, musi powstać przede wszystkim dobry klimat do inwestowania. Jest to tym bardziej niezbędne, gdyż w perspektywie najbliższych lat cała światowa gospodarka będzie dalej szybko i radykalnie się zmieniać – w krajobrazie tworzącym się po pandemii. Tym istotniejsze jest, by Polska nadążyła za tymi zmianami.

– Mamy cały czas silny wzrost gospodarczy, oparty o kilka solidnie przeprowadzonych działań – stwierdził Piotr Hofman. – Jednak rodzime firmy, w których akumulowany jest kapitał, powinny mieć coraz lepsze warunki do zwiększania swoich możliwości rozwojowych, by móc dostarczać na rynki produkty najwyższej jakości – dodał.

Podstawą proste i niezmienne prawo

Uczestnicy debaty zgodzili się, że dobry klimat do inwestowania, a także do dalszego rozwoju przedsiębiorczości, możliwy jest w sytuacji istnienia prostego i nie zmienianego w dłuższym okresie prawa. Zdaniem red. nacz. „FPG” Krzysztofa Budki, dodatkowo bardzo potrzebne jest prawo równe dla wszystkich – podmiotów zagranicznych oraz dla firm polskich.

Fot. MALWA/Forum Polskiej Gospodarki

Poseł Bartłomiej Wróblewski, przewodniczący powołanej niedawno przez Sejm Komisji Nadzwyczajnej ds. deregulacji, zgodził się z tezą, że choć dotychczasowy wzrost polskiej gospodarki jest wysoki, mogą jednak obecnie dać o sobie znać problemy szczególnie dotykające przedsiębiorców, bo wiele przestrzeni życia gospodarczego jest przeregulowanych. – Firmy zabija biurokracja, zdajemy sobie z tego sprawę i wiemy, że należy to zmienić – podkreślił.

W opinii dyskutantów, szczególnych zmian wymaga przede wszystkim otoczenia prawne przedsiębiorczości, bo system prawny jest coraz bardziej skomplikowany. Poseł Bartłomiej Wróblewski zauważył, że wciąż brakuje konkretnych propozycji rozwiązań całościowych, które mogłyby wyartykułować liczne przecież stowarzyszenia przedsiębiorców. Jego zdaniem w pierwszym rzędzie niezbędne jest uproszczenie prawa, w tym szczególnie systemu podatkowego. Dobrze by się stało, gdyby udało się także ustalić niezmienność prawa dotyczącego firm na 5, 10 czy 15 lat. Pozwoli to im łatwiej i szybciej się rozwijać oraz pokonywać bariery wychodzenia z produktami na europejskie i globalne rynki.

Obciążenia firm rosną, co dalej?

Z perspektywy widzenia Andrzeja Sadowskiego, prezydenta Centrum im. Adama Smitha, w ostatnich latach wzrosły ciężary nakładane na przedsiębiorców oraz czas, który muszą  poświęcać na przebijanie się przez gąszcz przepisów. Jego zdaniem obniżenie podwyższonej składki zdrowotnej w Polskim Ładzie jest tylko odroczeniem istniejącego już wyroku. Istnieje jednak możliwość przeprowadzenia całościowej reformy systemu prawnego, warunkującego działalność przedsiębiorców. Taka zmiana prawa przyspieszyłaby rozwój polskiej gospodarki.

Fot. MALWA/Forum Polskiej Gospodarki

– Poziom inwestycji w gospodarce miał wzrosnąć, a w stosunku do 2015 roku nie tylko nie wzrósł, ale wręcz spadł. Należy więc przyczyniać się do takich zmian prawnych, które zmniejszą przestrzenie, w których pojawiają się ograniczenia działalności gospodarczej – dodał Piotr Palutkiewicz, wiceprezes zarządu WEI.

Poseł Bartłomiej Wróblewski zaznaczył jednak, że istnieje systemowy problem w dokonywaniu rewolucyjnej zmiany otoczenia regulacyjnego firm. – Będzie trudno wprowadzić od razu całościową reformę prawa podatkowego. Spróbujmy robić to stopniowo, zaczynając na przykład od podatku dochodowego i akcyzy – powiedział.

Istotnym spostrzeżeniem podzielił się Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji firmy Huawei Polska. – Żyjemy w czasach, w których każdy może zadecydować, gdzie założy firmę. Polska musi sprostać globalnej konkurencji z innymi krajami i tworzyć przyjazny ekosystem, który przyciągnie nie tylko kapitał, ale także innowatorów. To oni będą zmieniali rzeczywistość z korzyścią zarówno dla siebie, jak i otoczenia, w którym działają – zauważył.

Rynek OZE wymaga prostych regulacji

W ostatnich latach dużą dynamiką wzrostu wykazywały się inwestycje w odnawialne źródła energii. Szczególne przyspieszenie nastąpiło na rynku prosumenckich instalacji fotowoltaicznych. W opinii Dariusza Bojszy, prezesa Stowarzyszenia Inicjatywa dla Środowiska, Energii i Elektromobilności, istnieje jednak pilna konieczność przyspieszenia prac regulacyjnych, szczególnie dotyczących doskonale rokujących technologii w obszarze OZE: biogazowych, biometanu oraz wodorowych, a także całościowego uporządkowania i uproszczenia prawa dotyczącego OZE. Pozwoliłoby to inwestować i łatwiej rozwijać się przedsiębiorstwom w kolejnych obszarach dostarczania zielonej energii.

O potrzebie tworzenia dalszych, dobrych warunków do inwestowania i rozwoju innowacyjnej przedsiębiorczości, mówił też Ryszard Hordyński. – Wsparcie innowacji na poziomie krajowym wymaga dobrego partnerstwa publiczno-prywatnego. Bez tego polski mały i średni biznes nie przejdzie w szybkim tempie transformacji cyfrowej. Niezbędnym komponentem tej zmiany jest także przyjazna legislacja – podsumował dyrektor ds. strategii i komunikacji firmy Huawei Polska.

Relacjonował Robert Azembski

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ryszard Hordyński: „W zielonej transformacji warto skorzystać ze wsparcia i doświadczeń Huaweia”

Wykorzystanie nowych technologii w zakresie wytwarzania, magazynowania i zarządzania energią może i powinno być opłacalne. O zaangażowaniu Huaweia w zieloną transformację rozmawiamy z Ryszardem Hordyńskim, dyrektorem strategii i komunikacji Huawei Polska.
8 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO „ESG – moda czy konieczność?”

„ESG – moda czy konieczność?” – pod tym hasłem odbyła się ekspercka debata Instytutu ESG podczas Forum Inwestycji zorganizowanego przez „Forum Polskiej Gospodarki”. Z literami tego skrótu, za którymi kryją się słowa: „Environmental, Social, Corporate Governance”, będą musieli od 2024 r. się zapoznać wszyscy szefowie firm zatrudniających powyżej 250 osób. A od roku 2026 menedżerowie również mniejszych spółek. Firmy zostaną objęte obowiązkiem raportowania działań prowadzonych wobec środowiska i społeczeństwa.

DEBATA WIDEO „Inwestycje w nowe technologie szansą na rozwój całej polskiej gospodarki”

Wyzwania stojące przed polskimi firmami, konieczność zmian otoczenia prawno-regulacyjnego tak, by sprzyjać rozwojowi przedsiębiorczości oraz szczególne bariery i możliwości związane z rozwojem sektora OZE, stały się tematami pierwszej debaty podczas Forum Inwestycji – wydarzenia zorganizowanego przez redakcję „Forum Polskiej Gospodarki” w ramach cyklu „Gospodarka – inwestycje – innowacje. Wyzwania dla Polski na najbliższą dekadę”.

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA