Aby złagodzić Niemcom skutki rosnących cen surowców, władze w Berlinie podjęły decyzję o radykalnej obniżce podatku VAT, którym obłożony jest gaz.

Do 2024 roku gaz będzie opodatkowany stawką 7 proc. zamiast obecnie obowiązujących 19 proc.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wezwał firmy energetyczne do realizacji takiej polityki cenowej, aby obniżka znalazła odzwierciedlenie 1:1 w kwotach płaconych za rachunki przez odbiorców końcowych.

Wcześniej niemiecki rząd wprowadził już subwencje i dopłaca 2,4 eurocenta do każdej kilowatogodziny zużytej energii przez konsumentów i firmy. Dotacje te będą kosztowały budżet 30 miliardów euro.

Obniżka VAT i dopłaty wejdą w życie od października. Początkowo Berlin chciał całkowicie znieść VAT na ten surowiec. Jednak akceptacji na taki krok nie wydała Unia Europejska.

Prawie połowa niemieckich gospodarstw domowych jest ogrzewanych gazem. Władze szukają kolejnych sposobów na ograniczenie jego zużycia. M.in. temperatura zimą w budynkach administracji publicznej ma nie przekraczać 19 stopni. Rząd przyznaje, że oszczędności będą stosowane zarówno podczas najbliższej zimy, jak i kolejnej.

Dw.com

Poprzedni artykułFirmy technologiczne otrzymają pieniądze na rozwój
Następny artykułXiaomi zwolni setki pracowników. Rekordowe bezrobocie wśród młodych Chińczyków