fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaJak Niemcy walczą z kryzysem energetycznym? Obniżają podatki!

Jak Niemcy walczą z kryzysem energetycznym? Obniżają podatki!

Aby złagodzić Niemcom skutki rosnących cen surowców, władze w Berlinie podjęły decyzję o radykalnej obniżce podatku VAT, którym obłożony jest gaz.

Do 2024 roku gaz będzie opodatkowany stawką 7 proc. zamiast obecnie obowiązujących 19 proc.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wezwał firmy energetyczne do realizacji takiej polityki cenowej, aby obniżka znalazła odzwierciedlenie 1:1 w kwotach płaconych za rachunki przez odbiorców końcowych.

Wcześniej niemiecki rząd wprowadził już subwencje i dopłaca 2,4 eurocenta do każdej kilowatogodziny zużytej energii przez konsumentów i firmy. Dotacje te będą kosztowały budżet 30 miliardów euro.

Obniżka VAT i dopłaty wejdą w życie od października. Początkowo Berlin chciał całkowicie znieść VAT na ten surowiec. Jednak akceptacji na taki krok nie wydała Unia Europejska.

Prawie połowa niemieckich gospodarstw domowych jest ogrzewanych gazem. Władze szukają kolejnych sposobów na ograniczenie jego zużycia. M.in. temperatura zimą w budynkach administracji publicznej ma nie przekraczać 19 stopni. Rząd przyznaje, że oszczędności będą stosowane zarówno podczas najbliższej zimy, jak i kolejnej.

Dw.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA