Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że KGS będzie „będzie dużym graczem na rynku spożywczym i uniezależni polskich producentów od zachodnich koncernów”. Rząd liczy, że polski holding wzmocni pozycję i rozwój polskiego rolnictwa na rynkach zagranicznych, a także przyczyni się do zapewnienia Polsce bezpieczeństwa żywnościowego.
„Krajowa Grupa Spożywcza będzie mogła przeciwdziałać negatywnym zjawiskom występującym na rynkach rolno-spożywczych. Przyczyni się do stabilizowania sytuacji na rynku produktów rolnych oraz zapewni dostawy rezerw strategicznych żywności” – poinformowały władze.
Zgoda na zbycie udziałów w spółkach nastąpiła na wniosek ministra aktywów państwowych. Konkretnie chodzi o spółki DANKO Hodowla Roślin sp. z o.o., ELEWARR sp. z o.o., Hodowla Zwierząt i Nasiennictwo Roślin Polanowice sp. z o.o., Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego sp. z o.o., Kombinat Rolny Kietrz sp. z o.o., Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o., Poznańska Hodowla Roślin sp. z o.o., Pomorsko Mazurska Hodowla Ziemniaka sp. z o.o. oraz Zakłady Przemysłu Ziemniaczanego w Pile ZETPEZET sp. z o.o.
Według planu KGS ma zostać podzielona na sześć segmentów, zajmujących się produkcją nasienną, produkcją cukru oraz produkcją skrobi, a także obejmującymi sektor zbożowo-młynarski, sektor rolny oraz przetwórstwo spożywcze.
„Szacowane przychody Krajowej Grupy Spożywczej będą kształtować się na poziomie blisko 3,5 mld zł rocznie, co będzie stanowiło wzrost o ponad 35 proc. w stosunku do obecnych przychodów Krajowej Spółki Cukrowej” – podkreślono w komunikacie.