Akcjonariusze Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa wyrazili zgodę na połączenie z PKN Orlen.

Decyzja o połączeniu PGNiG z Orlenem zapadła podczas walnego zgromadzenia spółki i jest to ostatni krok formalny niezbędny przed zarejestrowaniem połączenia obu spółek przez sąd. Za połączeniem obu spółek głosowało 99,99 proc. akcjonariuszy spośród 85,83 proc. głosów w spółce reprezentowanych na walnym zgromadzeniu.

28 września taką samą zgodę wyrazili już akcjonariusze PKN Orlen, a wcześniej oficjalną zgodę na połączenie wydała Rada Ministrów. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapowiadał, że spodziewa się finalizacji transakcji na przełomie października i listopada tego roku.

Zgodnie z planem połączenia z 29 lipca 2022 r. za każdą akcję PGNiG przysługuje 0,0925 akcji PKN Orlen. Jednocześnie w wyniku transakcji zostanie wyemitowanych do 534 mln nowych akcji serii F PKN Orlen przeznaczonych dla dotychczasowych akcjonariuszy PGNiG. Po finalizacji transakcji udział Skarbu Państwa w połączonym koncernie ma wynieść ok. 52 proc., w porównaniu do niespełna 36 proc. po finalizacji przejęcia Grupy Lotos.

PGNiG jest na warszawskiej giełdzie od 2005 r., a skonsolidowane przychody ze sprzedaży spółki sięgnęły 69 964 mln zł w 2021 r. Z kolei Grupa PKN Orlen jest na GPW od 1999 r. i jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 131,5 mld zł w 2021 r.

Będzie zespół parlamentarny ws. fuzji Orlenu i PGNiG

ISBnews

Poprzedni artykułBig Farma zniechęca do kupowania leków!
Następny artykułPrzewoźnicy autokarowi w dobrych nastrojach