Już niedługo dojdzie do fuzji dwóch spółek skarbu państwa: Orlenu i PGNiG. W tym temacie narosło wiele pytań i wątpliwości, których rząd PiS do tej pory nie wyjaśnił. Tymczasem Konfederacja zapowiada zorganizowanie zespołu parlamentarnego w tej sprawie i zaprasza na niego wicepremiera Jacka Sasina, odpowiedzialnego za przeprowadzenie fuzji. 

– Ta fuzja budzi ogromne emocje bardzo wielu Polaków dlatego, że jest strategicznie ważna. Dotyczy surowców, polityki energetycznej i tych wszystkich problemów, z którymi Polacy zmagają się chociażby w kontekście nadchodzącej zimy – stwierdził poseł Konfederacji Robert Winnicki.

Polityk przypomniał tezę konstytucyjną posła Krzysztofa Bosaka, kandydata Konfederacji na urząd prezydenta w 2020 r.: „Złoża i surowce powinny być konstytucyjnie wpisane jako polska własność narodowa”.

Konfederaci domagają się odpowiedzi na kluczowe pytania ze strony rządu na temat fuzji Orlenu i PGNiG. Jedno z nich dotyczy możliwości przejęcia kontroli nad wielkim koncernem przez zagraniczne podmioty.

– Czy koncern powstały po fuzji Orlenu i PGNiG będzie odporny na przejęcie przez obcy kapitał? – pyta Marta Czech z Korony Grzegorza Brauna.

Poseł Robert Winnicki zapowiedział zorganizowanie zespołu parlamentarnego w temacie fuzji Orlenu i PGNiG, na którym głos ma zabrać wielu ekspertów. Wśród zaproszonych ma być wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

– Przede wszystkim wystosuję [zaproszenie – TC] do wicepremiera Sasina. To on powinien się stawić na zespole i odpowiadać na pytania, które dzisiaj są formułowane przez Polaków – stwierdził poseł Winnicki.

Polityk Konfederacji zaznaczył, że zespół parlamentarny będzie opierał się na wolnej, merytorycznej debacie, którą będzie posłuchać na żywo w sieci.

Poprzedni artykułMarsz dla Męczenników w USA
Następny artykułDyktatorskie zapędy Bruksela ma we krwi