Władze Kanady tysiącom osób refundują koszty poniesione na konsumpcję marihuany.

Biuro ds. Weteranów w 2008 roku rozpoczęło program finansowania THC byłym żołnierzom. Miał on wtedy ograniczony zasięg i w każdym indywidualnym przypadku stosowanie THC było poprzedzone konsultacją z lekarzem. Zasady te zostały rozluźnione w 2014 roku, gdy zlikwidowano zarówno limit konopi przyznawanych każdemu weteranowi, jak również ich koszt. W roku 2016 limit został, co prawda, przywrócony, ale na wysokim poziomie wynoszącym maksymalnie 3 gramy na dzień. Początkowo z projektu korzystało 112 byłych żołnierzy, a suma kwot na finansowanie inicjatywy sięgała ponad 400 tysięcy dolarów rocznie.

Liczby te w ostatnim roku doszły do poziomu 18 tysięcy beneficjentów, którzy kosztowali krajowy budżet 154 miliony dolarów. Szacunki mówią, że w kolejnych 12 miesiącach będzie to już kwota prawie 200 milionów dolarów.

Wśród weteranów stosujących konopie zauważono spadek spożycia alkoholu. Natomiast nie przeprowadzono dotychczas gruntownych badań, które pokazałyby, jak marihuana wpłynęła na łagodzenie bólu, walkę z bezsennością czy objawami stresu pourazowego u żołnierzy.

Thestar.com

Poprzedni artykułKiedy w Polsce zaczną działać elektrownie jądrowe?
Następny artykułZerowy VAT na książki jedyną szansą dla branży