fbpx
sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatKanada opuszcza świat Zachodu

Kanada opuszcza świat Zachodu

"Pod względem wszechogarniającego rządu, tłumienia sprzeciwów i odmawiania wielu swoim obywatelom podstawowych praw człowieka Kanada jest teraz bardziej podobna do Kuby niż do jakiegokolwiek wolnego kraju" - pisze w swoim felietonie w amerykańskim serwisie The Daily Signal publicysta Dennis Prager.

Kanada może powrócić do cywilizacji zachodniej, ale – jego zdaniem – w chwili pisania tego tekstu większość Kanadyjczyków wydaje się nie być tym zainteresowana. Według badania opinii publicznej Maru, 66 proc. Kanadyjczyków popiera premiera Justina Trudeau wprowadzającego ustawę kryzysową. 56 proc. Kanadyjczyków nie popiera protestujących kierowców ciężarówek. Jest to pogląd większości w każdej prowincji/regionie w całym kraju.

„Podejrzewam, że większość Amerykanów – a na pewno większość ludzi spoza Ameryki lub Kanady – nie wie dokładnie, co marksistowski premier Kanady, Justin Trudeau, robi ze swoim krajem” – pisze Prager.

Publicysta przypomina, że w zeszłym tygodniu, po raz drugi w historii Kanady poza okresem wojny – pierwszy raz był pod rządami ojca Justina Trudeau, Pierre’a Trudeau, drugiego marksisty, który rządził Kanadą – Justin Trudeau powołał się na ustawę o sytuacjach nadzwyczajnych. Umożliwia ona kanadyjskiemu premierowi zawieszenie podstawowych praw człowieka i rządzenie jak dyktator.

CBC szczegółowo opisało, w jaki sposób Trudeau używa ustawy o nagłych wypadkach, aby zniszczyć życie kanadyjskich opozycjonistów. Taka polityka nigdy nie została wprowadzona przez kraj zachodni przeciwko własnym obywatelom (z niezwykle rzadkimi wyjątkami osób aktywnie zaangażowanych w terroryzm).

„Pozostaje jedna zasadnicza różnica między Kanadą a Kubą. Niewielu Kubańczyków popiera swoich marksistowskich przywódców, ale większość Kanadyjczyków popiera swoich. Nie wiedzą, co to dla nich oznacza” – podsumowuje Prager.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA