fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaŚwiatKanada opuszcza świat Zachodu

Kanada opuszcza świat Zachodu

"Pod względem wszechogarniającego rządu, tłumienia sprzeciwów i odmawiania wielu swoim obywatelom podstawowych praw człowieka Kanada jest teraz bardziej podobna do Kuby niż do jakiegokolwiek wolnego kraju" - pisze w swoim felietonie w amerykańskim serwisie The Daily Signal publicysta Dennis Prager.

Kanada może powrócić do cywilizacji zachodniej, ale – jego zdaniem – w chwili pisania tego tekstu większość Kanadyjczyków wydaje się nie być tym zainteresowana. Według badania opinii publicznej Maru, 66 proc. Kanadyjczyków popiera premiera Justina Trudeau wprowadzającego ustawę kryzysową. 56 proc. Kanadyjczyków nie popiera protestujących kierowców ciężarówek. Jest to pogląd większości w każdej prowincji/regionie w całym kraju.

„Podejrzewam, że większość Amerykanów – a na pewno większość ludzi spoza Ameryki lub Kanady – nie wie dokładnie, co marksistowski premier Kanady, Justin Trudeau, robi ze swoim krajem” – pisze Prager.

Publicysta przypomina, że w zeszłym tygodniu, po raz drugi w historii Kanady poza okresem wojny – pierwszy raz był pod rządami ojca Justina Trudeau, Pierre’a Trudeau, drugiego marksisty, który rządził Kanadą – Justin Trudeau powołał się na ustawę o sytuacjach nadzwyczajnych. Umożliwia ona kanadyjskiemu premierowi zawieszenie podstawowych praw człowieka i rządzenie jak dyktator.

CBC szczegółowo opisało, w jaki sposób Trudeau używa ustawy o nagłych wypadkach, aby zniszczyć życie kanadyjskich opozycjonistów. Taka polityka nigdy nie została wprowadzona przez kraj zachodni przeciwko własnym obywatelom (z niezwykle rzadkimi wyjątkami osób aktywnie zaangażowanych w terroryzm).

„Pozostaje jedna zasadnicza różnica między Kanadą a Kubą. Niewielu Kubańczyków popiera swoich marksistowskich przywódców, ale większość Kanadyjczyków popiera swoich. Nie wiedzą, co to dla nich oznacza” – podsumowuje Prager.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Jeżeli Putin nie zostanie powstrzymany…”

Mija właśnie druga rocznica agresji Rosji na Ukrainę. „Jeżeli Władimir Putin nie zostanie powstrzymany, nie zatrzyma się na Ukrainie. Zaatakuje kolejny kraj” – podsumował sytuację prezydent Joe Biden.
3 MIN CZYTANIA

Ogromne koszty wychowania dziecka w Chinach

Chiny są jednym z najdroższych miejsc na świecie do wychowywania dzieci (ustępują jedynie Korei Południowej). Wyprzedzają pod tym względem Stany Zjednoczone i Japonię – poinformowali chińscy analitycy.
2 MIN CZYTANIA

Jakim majątkiem dysponują najbogatsi monarchowie świata?

Obecnie monarchowie panują w kilkudziesięciu państwach na świecie, a niektórzy z nich oprócz dziedzicznych tytułów i przywilejów dysponują potężnymi majątkami.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Siemens dostarczy Polsce turbiny wiatrowe

Niemiecko-hiszpańska firma Siemens Gamesa dostarczy morskie turbiny wiatrowe dla projektów morskich elektrowni wiatrowych w Polsce, realizowanych przez spółki Equinor i Polenergia.
2 MIN CZYTANIA

ABW zaaresztowała książki wydawnictwa 3DOM!

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zrobili nalot na siedzibę wydawnictwa 3DOM w Częstochowie, dom właściciela Tomasza Stali i jego działkę letniskową, konfiskując nakłady kilku książek.
2 MIN CZYTANIA

Rekordowe wydobycie węgla

Rok 2023 był absolutnie rekordowy, jeśli chodzi o wzrosty wydobycia i konsumpcji węgla na świecie – głównie za sprawą państw azjatyckich, czyli tam, gdzie jest prawdziwy rozwój.
2 MIN CZYTANIA