fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaArchiwumKapitał to wciąż towar deficytowy. NASZA DEBATA

Kapitał to wciąż towar deficytowy. NASZA DEBATA

Potwierdza to badanie przeprowadzone na zlecenie firmy NFG przez Instytutu Keralla Research. Wynika z niego, że jedna na pięć firm spotyka się z odmową przy rozpatrywaniu wniosku kredytowego. Najgorzej jest jeśli chodzi o małe spółki, tutaj wskaźnik odmów wynosi niemal 25 proc. A jeszcze w 2016 roku tylko 14 proc. przedsiębiorstw nie otrzymywało finansowania bankowego. Dla wielu polskich firm na tym poszukiwania pieniędzy się kończą. Problemem jest płytki rynek kapitałowy, który nie stwarza zbyt wielu możliwości do alternatywnego pozyskania środków na rozwój biznesu. Mniejsze firmy nie mają też dostatecznej wiedzy o tym rynku, stąd bank jest dla nich pierwszą i ostatnią instancją i od jego decyzji uzależniają swój los. Jego odmowa brzmi zatem często jak wyrok. Banki w tej sytuacji też nie mają łatwego życia, trzeba pamiętać, że obowiązują je liczne regulacje nie dające przecież pełnej swobody w udostępnianiu środków.

Ostatnie zmiany w kodeksie spółek handlowych, wprowadzające małą spółkę akcyjną, wskazują jednak, że o kapitał może być łatwiej. Mniejszy formalizm oraz współpraca z zewnętrznym inwestorem bez ryzyka utraty kontroli nad biznesem stwarzają ciekawe możliwości dla nowopowstałych przedsięwzięć. Chodzi tu szczególnie o start-upy, gdzie kluczowe są pomysł i pasja. Niektórzy nadziei upatrują w Pracowniczych Planach Kapitałowych, które docelowo zasilić mają polski rynek kapitałowy sumą nawet ponad 20 miliardów złotych rocznie. Swoje plany na rozruszanie rynku ma także Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, na GPW trwają prace nad tym aby oferta dla przedsiębiorstw z sektora MŚP była znacznie bogatsza niż dotąd. Więcej kapitału dla polskiej gospodarki to także cel prac nad nową strategią rozwoju rynku kapitałowego, za które odpowiada Ministerstwo Finansów. Swoje działania podejmuje również Polski Fundusz Rozwoju, który uruchomił fundusz funduszy pod nazwą PFR Ventures.

Powyższe pokazuje, że mimo niskich stóp procentowych wciąż podejmować trzeba działania aby warunki dostępu do kapitału były jak najlepsze. To jedno z wyzwań rozwojowych naszego kraju, bez kapitału, także tego z wyższą tolerancją dla ryzyka, trudno nam będzie o nowatorskie i przełomowe przedsięwzięcia biznesowe. A przecież przed rodzimymi firmami wiele wyzwań, coraz częściej konkurują one na bardzo trudnych rynkach zagranicznych. Do tego zmagają się z brakiem rąk do pracy i transformacją technologiczną wynikającą ze zmian jakie niesie ze sobą przemysł 4.0. Aby się rozwijać, muszą inwestować, podnosić wydajność produkcji, optymalizując przy tym koszty. Dlatego Rada Gospodarcza Strefy Wolnego Słowa i Forum Polskiej Gospodarki wspólnie postanowiły zorganizować debatę na temat dostępu firm z sektora MŚP do kapitału. Wydarzenie odbyło się 10 września w Centrum Prasowym Foksal w Warszawie. Poniżej relacja z debaty przygotowana przez TV Republika:

 

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA