Ministerstwo Finansów podało nowy termin, od którego w myjniach samochodowych muszą zacząć działać kasy rejestrujące.

podatek przychodowy, obrotowy - grafika wpisu

Zgodnie z informacją resortu finansów nowym terminem instalacji kas fiskalnych w myjniach samochodowych jest 1 lutego 2023 r. Oznacza to, że pierwotny termin został odroczony o 4 miesiące, gdyż wcześniej była mowa o 1 października 2022 r. Ministerstwo zaznaczyło, że przedsiębiorcy, którzy chcą u siebie zainstalować kasy fiskalne przed lutym, mogą już to zrobić.

Decyzja o odroczeniu obowiązku zainstalowania kas w myjniach samochodowych jest podyktowana trudnościami podatników w dostępie do urządzeń fiskalnych oraz problemami z montażem i zainstalowaniem tych urządzeń. Ministerstwo wskazało wprost, że kasy fiskalne są niedostępne z uwagi na „zerwane łańcuchy dostaw”.

Obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy użyciu kas rejestrujących będzie dotyczył podmiotów, które zajmują się myciem i czyszczeniem samochodów, a także innymi podobnymi usługami. Nowy obowiązek dotyczy również myjni samoobsługowych. Przedsiębiorcy muszą też pamiętać, że zainstalowana na stacji kasa fiskalna musi posiadać ważną homologację Prezesa Głównego Urzędu Miar.

Decyzja o objęciu myjni samochodowych obowiązkiem instalacji kas fiskalnych została podjęta pod koniec 2021 r. Szczegóły w tym temacie zawarto w rozporządzeniu Ministra Finansów z 28 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. poz. 2442).

Poprzedni artykułPrzyszły czasy, że w całej Europie zapanował socjalizm
Następny artykułChcesz eksportować? Pomyśl o tych kierunkach