fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaArchiwumKolejna ulga dla przedsiębiorców

Kolejna ulga dla przedsiębiorców

Problem utrzymania zadowalającego wzrostu gospodarczego poprzez większą aktywność inwestycyjną firm spoczął na barkach Ministerstwa Rozwoju. Jadwiga Emilewicz mówi o ambitnych planach rządu co do utrzymania zadowalającego poziomu wzrostu polskiej gospodarki.

– Ten cel, który chcemy osiągnąć, czyli 2-3% szybszy wzrost niż strefa euro, jest bardzo ambitny. W ostatnich 4 latach nam się udawało. Ten przyszły rok też wydaje się być dla nas bardzo optymistyczny – powiedziała Emilewicz.

Następnie minister rozwoju mówiła o zadaniach, jakie stawia sobie jej resort, by wspomniany cel osiągnąć. Zaznaczyła, że nie ograniczy się ond tylko do modyfikacjach w podatku CIT.

– Na pewno jest to jeden z kierunków, tzw. estoński CIT jest rozwiązaniem skierowanym przede wszystkim do większych podmiotów. Ten CIT w Polsce płaci stosunkowo niewiele firm. Mamy natomiast całe mrowisko tych małych i średnich firm. To 2 miliony. Wyzwaniem jest sprawienie, żeby oni chcieli w większym stopniu inwestować – powiedziała minister.

Już dawno zdiagnozowano w rządzie problem strachu przedsiębiorców przed wydawaniem pieniędzy.

– Biorąc pod uwagę oszczędności w bankach, widzimy, że jest to niezwykły rezerwuar, jeżeli chodzi o poziom inwestycji – powiedziała Emilewicz.

By zachęcić przedsiębiorców do zwiększenia nakładów na rozwój, ma zostać wprowadzona ulga inwestycyjna, gdzie każda złotówka przeznaczona na automatyzację przełoży się na zmniejszenie podstawy opodatkowania o 2,5 zł.

– To ma zachęcić przedsiębiorców do wydawania środków na ryzykowne, kosztowne i długoterminowe inwestycje. To znajdzie się w pakiecie inwestycyjnym. Będziemy chcieli go przedstawić w 1. kwartale przyszłego roku. Mam nadzieję, że będą to rozwiązania dobrze przyjęte przez przedsiębiorców – zaznaczyła szefowa resortu rozwoju.

JS/WNP.pl

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA