fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumKolejna ulga dla przedsiębiorców

Kolejna ulga dla przedsiębiorców

Problem utrzymania zadowalającego wzrostu gospodarczego poprzez większą aktywność inwestycyjną firm spoczął na barkach Ministerstwa Rozwoju. Jadwiga Emilewicz mówi o ambitnych planach rządu co do utrzymania zadowalającego poziomu wzrostu polskiej gospodarki.

– Ten cel, który chcemy osiągnąć, czyli 2-3% szybszy wzrost niż strefa euro, jest bardzo ambitny. W ostatnich 4 latach nam się udawało. Ten przyszły rok też wydaje się być dla nas bardzo optymistyczny – powiedziała Emilewicz.

Następnie minister rozwoju mówiła o zadaniach, jakie stawia sobie jej resort, by wspomniany cel osiągnąć. Zaznaczyła, że nie ograniczy się ond tylko do modyfikacjach w podatku CIT.

– Na pewno jest to jeden z kierunków, tzw. estoński CIT jest rozwiązaniem skierowanym przede wszystkim do większych podmiotów. Ten CIT w Polsce płaci stosunkowo niewiele firm. Mamy natomiast całe mrowisko tych małych i średnich firm. To 2 miliony. Wyzwaniem jest sprawienie, żeby oni chcieli w większym stopniu inwestować – powiedziała minister.

Już dawno zdiagnozowano w rządzie problem strachu przedsiębiorców przed wydawaniem pieniędzy.

– Biorąc pod uwagę oszczędności w bankach, widzimy, że jest to niezwykły rezerwuar, jeżeli chodzi o poziom inwestycji – powiedziała Emilewicz.

By zachęcić przedsiębiorców do zwiększenia nakładów na rozwój, ma zostać wprowadzona ulga inwestycyjna, gdzie każda złotówka przeznaczona na automatyzację przełoży się na zmniejszenie podstawy opodatkowania o 2,5 zł.

– To ma zachęcić przedsiębiorców do wydawania środków na ryzykowne, kosztowne i długoterminowe inwestycje. To znajdzie się w pakiecie inwestycyjnym. Będziemy chcieli go przedstawić w 1. kwartale przyszłego roku. Mam nadzieję, że będą to rozwiązania dobrze przyjęte przez przedsiębiorców – zaznaczyła szefowa resortu rozwoju.

JS/WNP.pl

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA