fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaPodatkiKonfederacja i Koalicja Polska chcą obniżki cen energii

Konfederacja i Koalicja Polska chcą obniżki cen energii

Politycy Konfederacji uważają, że należy obniżyć podatki, jakimi obłożona jest energia elektryczna, aby w ten sposób zmniejszyć wysokość rachunków za prąd.
Wzrost cen energii to jeden z poważniejszych problemów, jaki spotyka teraz Polaków. Szalejąca inflacja, rosnące ceny paliw i gazu coraz bardziej obciążają kieszenie obywateli. Konfederacja podniosła ten problem na konferencji prasowej w Sejmie, postulując obniżkę cen energii poprzez redukcję opodatkowania.
 
– Tylko w 2021 r. wzrost cen energii elektrycznej w Polsce wyniósł około 20 proc. Szalejące wzrosty cen to za mało dla Komisji Europejskiej, która postanowiła dorzucić do tego rachunek za wydobycie węgla w Turowie. Nasze rachunki za prąd będą stale wzrastać – powiedział Jakub Kalus z biura prawnego Konfederacji. – Jaka jest reakcja rządu na te wzrosty cen? Rząd zamawia kampanię marketingową, żeby przyzwyczajać Polaków do stałej tendencji wzrostu cen energii w Polsce. Rząd musi ponieść odpowiedzialność za swoją błędną politykę energetyczną – dodał.
Patryk Marjan z partii KORWiN uważa, że rząd ma cały wachlarz narzędzi, żeby Polacy płacili mniej, ale nie robi tego, bo nie chce stracić dochodów do budżetu. Dlatego też Konfederacja proponuje obniżkę opodatkowania cen energii.
 
– Rząd PiS nie obniża cen energii, ponieważ to rząd i budżet państwa jest największym beneficjentem wzrostu cen prądu! Mówienie przez rząd o symbolicznym programie pomocy najbiedniejszym jest bezczelną manipulacją. Obniżka podatków przyniosłaby wzrost gospodarczy! Likwidacja VAT-u na prąd spowodowałaby wzrost dochodów z VAT-u w innych obszarach – stwierdził Michał Wawer z Konfederacji.
Politycy tej formacji zauważają, że w rachunku za energię elektryczną o wysokości 130 zł, rzeczywista rynkowa cena sprzedaży i dystrybucji prądu wynosi zaledwie 70 zł. Natomiast prawie połowa rachunku to narzut podatkowy. W związku z tym gdyby rząd PiS chciał obniżyć ceny energii, to mógłby to zrobić niemal z dnia na dzień.
Z kolei klub parlamentarny Koalicji Polskiej jest zdania, że stawka podatku VAT na energię elektryczną powinna zostać obniżona z 23 proc. do 8 proc. Jednocześnie skierował do Sejmu odpowiedni projekt nowelizacji ustawy o VAT.
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Handel za późno dowiedział się o zmianach w VAT na żywność

Branża handlowa w Polsce alarmuje, że za późno dowiedziała się o decyzji rządu Koalicji Obywatelskiej o nieprzedłużaniu zerowego VAT na żywność.
2 MIN CZYTANIA

Czy wróci zryczałtowana składka zdrowotna dla przedsiębiorców?

Wiceminister finansów Jarosłąw Neneman odrzucił możliwość prostego powrotu do zryczałtowanej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.
2 MIN CZYTANIA

Branża beauty chce szerszej obniżki VAT

Zgodnie z planem rządu od 1 kwietnia 2024 roku usługi kosmetyczne w Polsce mają zostać objęte 8-proc. stawką VAT, ale według branży propozycja władz ma zbyt wąski zakres.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polska dostała unijną karę za zakupy poza Unią?

Komisja Europejska ogłosiła przyznanie wsparcia finansowego w wysokości 500 mln euro na rzecz firm obronnych, co ma na celu podniesienie ich zdolności do produkcji amunicji artyleryjskiej. Polska dostała grosze.
2 MIN CZYTANIA

Auta też będą miały… paszporty!

W ramach unijnego rozporządzenia Euro 7 każdy pojazd ma docelowo posiadać tzw. ekologiczny paszport, który będzie zawierał informacje o jego efektywności energetycznej (limity emisji zanieczyszczeń, emisje CO₂, zużycie paliwa i energii elektrycznej oraz zasięg elektryczny).
2 MIN CZYTANIA

Unia zakaże naprawiać stare auta?

Komisja Europejska przygotowała rozporządzenie, które ma zakazać napraw tzw. pojazdów resztkowych. Mają one być od razu złomowane. To kolejny „genialny” plan UE.
2 MIN CZYTANIA