fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaPodatkiKonfederacja i Koalicja Polska chcą obniżki cen energii

Konfederacja i Koalicja Polska chcą obniżki cen energii

Politycy Konfederacji uważają, że należy obniżyć podatki, jakimi obłożona jest energia elektryczna, aby w ten sposób zmniejszyć wysokość rachunków za prąd.
Wzrost cen energii to jeden z poważniejszych problemów, jaki spotyka teraz Polaków. Szalejąca inflacja, rosnące ceny paliw i gazu coraz bardziej obciążają kieszenie obywateli. Konfederacja podniosła ten problem na konferencji prasowej w Sejmie, postulując obniżkę cen energii poprzez redukcję opodatkowania.
 
– Tylko w 2021 r. wzrost cen energii elektrycznej w Polsce wyniósł około 20 proc. Szalejące wzrosty cen to za mało dla Komisji Europejskiej, która postanowiła dorzucić do tego rachunek za wydobycie węgla w Turowie. Nasze rachunki za prąd będą stale wzrastać – powiedział Jakub Kalus z biura prawnego Konfederacji. – Jaka jest reakcja rządu na te wzrosty cen? Rząd zamawia kampanię marketingową, żeby przyzwyczajać Polaków do stałej tendencji wzrostu cen energii w Polsce. Rząd musi ponieść odpowiedzialność za swoją błędną politykę energetyczną – dodał.
Patryk Marjan z partii KORWiN uważa, że rząd ma cały wachlarz narzędzi, żeby Polacy płacili mniej, ale nie robi tego, bo nie chce stracić dochodów do budżetu. Dlatego też Konfederacja proponuje obniżkę opodatkowania cen energii.
 
– Rząd PiS nie obniża cen energii, ponieważ to rząd i budżet państwa jest największym beneficjentem wzrostu cen prądu! Mówienie przez rząd o symbolicznym programie pomocy najbiedniejszym jest bezczelną manipulacją. Obniżka podatków przyniosłaby wzrost gospodarczy! Likwidacja VAT-u na prąd spowodowałaby wzrost dochodów z VAT-u w innych obszarach – stwierdził Michał Wawer z Konfederacji.
Politycy tej formacji zauważają, że w rachunku za energię elektryczną o wysokości 130 zł, rzeczywista rynkowa cena sprzedaży i dystrybucji prądu wynosi zaledwie 70 zł. Natomiast prawie połowa rachunku to narzut podatkowy. W związku z tym gdyby rząd PiS chciał obniżyć ceny energii, to mógłby to zrobić niemal z dnia na dzień.
Z kolei klub parlamentarny Koalicji Polskiej jest zdania, że stawka podatku VAT na energię elektryczną powinna zostać obniżona z 23 proc. do 8 proc. Jednocześnie skierował do Sejmu odpowiedni projekt nowelizacji ustawy o VAT.
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

NIK: system elektronicznej egzekucji długów nie zadziałał

W ocenie NIK wprowadzenie obowiązku przekazywania w formie elektronicznej tytułów wykonawczych nie przyczyniło się w pełni do uproszczenia i usprawnienia procedur egzekucji administracyjnej. Zamiast usprawnienia zrobił się bałagan.
3 MIN CZYTANIA

Resort finansów pracuje nad dużą nowelą Ordynacji podatkowej

Zmiany w Ordynacji podatkowej będą największe od lat – zapowiada Ministerstwo Finansów. Na razie propozycje zmian znamy jedynie z wypowiedzi przedstawicieli resortu. Samego projektu jeszcze nie opublikowano.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Na podniesieniu płacy minimalnej najwięcej zyska… państwo

Najwięcej na podniesieniu płacy minimalnej w przyszłym roku zyskają finanse państwa (22 proc.). Znacznie mniejszą podwyżkę dostanie pracownik (16 proc.). Wszystko to sfinansują przedsiębiorcy, którzy będą mieli wyższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Obciążenia wynikające z podwyżki wzrosną im o 18 proc.
5 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko „traktatowi pandemicznemu” WHO

W ramach WHO dopinany jest tzw. traktat pandemiczny, który zdaniem Konfederacji w ogóle nie powinien być przez Polskę rozpatrywany. Tymczasem rząd próbuje nas w to wmanewrować.
2 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA