fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaPodatkiKonfederacja krytykuje obowiązek rejestrowania faktur

Konfederacja krytykuje obowiązek rejestrowania faktur

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła projekt ustawy wprowadzającej od 1 lipca 2024 r. obowiązek rejestrowania faktur w Krajowym Systemie e-Faktur. Przeciwko zmianom opowiedzieli się politycy Konfederacji.

Od lipca 2024 r. faktury VAT będą musiały być widoczne w systemie online w czasie rzeczywistym.

Powrót do komunizmu

Wprowadzanie obowiązku rejestrowania faktur w Krajowym Systemie e-Faktur oznacza „przyspieszenie inwigilacji” i potwierdza, że rząd PiS „wraca do głębokiego socjalizmu, a wręcz do komunizmu”, gdzie obowiązywała leninowska zasada, iż „najwyższą formą zaufania jest kontrola” – ocenili poseł Konfederacji Krzysztof Tuduj oraz były poseł, mecenas Jacek Wilk.

Zdaniem posła Tuduja, nie chodzi w tym przypadku tylko o „uszczelnianie” systemu podatkowego, czym rząd uzasadnia te zmiany, gdyż „nie wiązałoby się to z drakońskimi karami”. A kary mogą być w wysokości podatku VAT (100 proc. wartości naliczonego podatku ze źle wystawionej faktury), czyli de facto podwójny podatek VAT, albo 18,7 proc. wartości całej faktury.

Likwidacja tajemnicy przedsiębiorstwa

To jest kwestia fundamentalnej zmiany podejścia do przedsiębiorcy i cały czas w tym duchu, który ten rząd utrzymuje, czyli takiego, że obowiązuje domniemanie tego, iż przedsiębiorca jest oszustem, przestępcą i tylko jego totalna inwigilacja i kontrolowanie może doprowadzić do tego, że tym przestępcą nie będzie

– ocenił Jacek Wilk.

Gospodarka rynkowa była zbudowana na trzech fundamentalnych tajemnicach – tajemnicy handlowej, tajemnicy bankowej i tajemnicy przedsiębiorstwa.Tego typu działanie sprowadzające się do tego, że urzędnicy mają wiedzę na temat każdej naszej transakcji, za ile, co i komu sprzedajemy, na jakich warunkach, na jakich zasadach – to jest tak naprawdę likwidacja tajemnicy przedsiębiorstwa, co wzbudza bardzo dużą presję korupcyjną. Urzędnicy będą pod presją, żeby takie dane sprzedawać konkurencji i w ten sposób będzie niestety, ale kwitła nieuczciwa konkurencja

– przestrzegał mecenas Wilk.

Źródło: Biuro Prasowe Konfederacji

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańska skarbówka zatrudni tysiące nowych poborców podatków

Amerykański urząd podatkowy szuka prawie 4 tysięcy osób, które będą tropić nieprawidłowości w regulowaniu należności wobec fiskusa wśród najbogatszych mieszkańców kraju.
2 MIN CZYTANIA

Unia znalazła sposób na to, by mieć nowe źródło dochodu

Komisja Europejska przygotowała przepisy, które pozwolą na zasilenie unijnego budżetu dodatkowymi środkami od państw członkowskich, w których swoje siedziby mają międzynarodowe korporacje.
< 1 MIN CZYTANIA

Krótszy tydzień pracy może dać firmom sporo korzyści [WYWIAD]

Wiele firm na świecie, ale również w Polsce testuje krótszy, np. czterodniowy tydzień pracy. W większości przypadków takie eksperymenty dają bardzo pozytywne rezultaty, korzystne i dla pracodawców, i pracowników – mówi w rozmowie z nami Jarosław Sobkowiak, prezes zarządu BDO Advisory.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Trzecia siła z największą konwencją w Spodku

W sobotę 23 września Konfederacja zorganizowała największą konwencję partyjną tego sezonu wyborczego. Katowicki Spodek był niemal pełny kandydatów na parlamentarzystów i działaczy z całej Polski (ostatni raz takie tłumy w Spodku widziałem kilka lat temu na koncercie Kultu). Tym razem pierdyliardy złotych już nie leciały na publikę, ale nie zabrakło efektów specjalnych. Najważniejsza jest jednak merytoryka.
6 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

WHO chce ograniczyć suwerenność państw

W Światowej Organizacji Zdrowia trwają prace nad Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi, które – jeśli zostaną uchwalone – doprowadzą do ograniczenia suwerenności państw na rzecz WHO.
2 MIN CZYTANIA