fbpx
wtorek, 16 lipca, 2024
Strona głównaPodatkiKonfederacja krytykuje obowiązek rejestrowania faktur

Konfederacja krytykuje obowiązek rejestrowania faktur

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła projekt ustawy wprowadzającej od 1 lipca 2024 r. obowiązek rejestrowania faktur w Krajowym Systemie e-Faktur. Przeciwko zmianom opowiedzieli się politycy Konfederacji.

Od lipca 2024 r. faktury VAT będą musiały być widoczne w systemie online w czasie rzeczywistym.

Powrót do komunizmu

Wprowadzanie obowiązku rejestrowania faktur w Krajowym Systemie e-Faktur oznacza „przyspieszenie inwigilacji” i potwierdza, że rząd PiS „wraca do głębokiego socjalizmu, a wręcz do komunizmu”, gdzie obowiązywała leninowska zasada, iż „najwyższą formą zaufania jest kontrola” – ocenili poseł Konfederacji Krzysztof Tuduj oraz były poseł, mecenas Jacek Wilk.

Zdaniem posła Tuduja, nie chodzi w tym przypadku tylko o „uszczelnianie” systemu podatkowego, czym rząd uzasadnia te zmiany, gdyż „nie wiązałoby się to z drakońskimi karami”. A kary mogą być w wysokości podatku VAT (100 proc. wartości naliczonego podatku ze źle wystawionej faktury), czyli de facto podwójny podatek VAT, albo 18,7 proc. wartości całej faktury.

Likwidacja tajemnicy przedsiębiorstwa

To jest kwestia fundamentalnej zmiany podejścia do przedsiębiorcy i cały czas w tym duchu, który ten rząd utrzymuje, czyli takiego, że obowiązuje domniemanie tego, iż przedsiębiorca jest oszustem, przestępcą i tylko jego totalna inwigilacja i kontrolowanie może doprowadzić do tego, że tym przestępcą nie będzie

– ocenił Jacek Wilk.

Gospodarka rynkowa była zbudowana na trzech fundamentalnych tajemnicach – tajemnicy handlowej, tajemnicy bankowej i tajemnicy przedsiębiorstwa.Tego typu działanie sprowadzające się do tego, że urzędnicy mają wiedzę na temat każdej naszej transakcji, za ile, co i komu sprzedajemy, na jakich warunkach, na jakich zasadach – to jest tak naprawdę likwidacja tajemnicy przedsiębiorstwa, co wzbudza bardzo dużą presję korupcyjną. Urzędnicy będą pod presją, żeby takie dane sprzedawać konkurencji i w ten sposób będzie niestety, ale kwitła nieuczciwa konkurencja

– przestrzegał mecenas Wilk.

Źródło: Biuro Prasowe Konfederacji

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA