fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaEkologiaKonfederacja przeciwko opłacie opakowaniowej i końcu jednorazowego plastiku

Konfederacja przeciwko opłacie opakowaniowej i końcu jednorazowego plastiku

Politycy Konfederacji podczas konferencji prasowej zwrócili uwagę, że aktualnie podatek od plastiku pobierany przez UE kosztuje Polaków ok. 2 mld zł rocznie, a nowy zakaz wprowadzania do obrotu plastikowych jednorazówek to kolejny 1 mld zł straty.

– Dość tego ekoterroryzmu, dość tego absurdu – przekonywał Witold Tumanowicz z Rady Liderów Konfederacji mówiąc o „kolejnej fanaberii ekoterrorystów”, jaką są wchodzące w życie od 24 maja niektóre przepisy dotyczące zakazu wprowadzania do obrotu jednorazówek plastikowych.

Bruksela utrudnia życie

Polityk przypomniał, że jest to efekt implementacji dyrektywy Unii Europejskiej, na którą zgodził się rząd PiS i Suwerennej Polski. Dodał, że nowelizację ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi produktami oraz o opłacie produktowej, która wprowadza te ograniczenia, przyjęła „egzotyczna koalicja właśnie PiS-u, Suwerennej Polski i Lewicy”.

Według Tumanowicza koniec epoki, w której w każdym lokalu gastronomicznym serwującym jedzenie na wynos można było dostać plastikowe sztućce, słomki albo talerzyki, jest „kolejnym etapem utrudniania życia Polakom”:

Nie dość, że jest to kompletnie niepraktyczne, nie dość, że jest to utrudnianie życia Polakom, to przede wszystkim spowoduje ogromne koszty dla konsumentów, dla producentów tylko i wyłącznie w imię ideologicznej fanaberii premiera Mateusza  Morawieckiego, szefowej KE Ursuli von der Leyen, szefa MS Zbigniewa Ziobry – wszystkich tych, którzy chcą się tutaj wybić w tym zakresie.

Sekretarz Konfederacji Marcin Sypniewski zaznaczył, że już dzisiaj Polacy ponoszą „ogromne koszty narzucone przez fanatyków, przez ekoszaleńców z Brukseli”. Poinformował, że przewidziano kary do 100 tys. zł za złamanie zakazu wprowadzania jednorazówek plastikowych, a do każdego opakowania, np. na warzywa, zostanie dodana maksymalnie złotówka, co będzie dodatkowym kosztem producenta.

Ogromne koszty dla klientów

Sypniewski wyjaśnił na przykładzie małego baru, który sprzedaje dania na wynos, że od środy będzie trzeba doliczyć maksymalnie „do złotówki do pojemnika na zupę, do złotówki do pojemnika na drugie danie, a później trzeba te opłaty wpisać do specjalnej ewidencji i przekazać je na rachunek samorządu województwa, który dzieli się tym z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska”:

I do tego jeszcze trzeba wydać klientowi drewniane sztućce, które są też droższe niż te stosowane do dzisiaj i opłaty od reklamówki naliczyć, bo to już wcześniej zostało wprowadzone. I dodatkowo jeszcze ten właściciel baru musi znaleźć u siebie miejsce i przygotować biodegradowalne pojemniki i zapytać klienta, czy z nich czasami nie zechce skorzystać.

Jeżeli przedsiębiorca tego nie zrobi, od 1 stycznia 2024 r. będą naliczane kary.

Konfederacja przeciwko ekoterrorowi

Jako Konfederacji mówimy konsekwentnie „nie” dla tej szaleńczej polityki klimatycznej z Brukseli na koszt polskiego podatnika i mówimy „nie” tej koalicji ekologicznych szaleńców, bo wprowadzenie tych regulacji poparła Suwerenna Polska, poparł PiS i poparła Lewica. To jest koalicja ekologicznych szaleńców, przez których płacimy drożej, i przez których mamy życie bardziej skomplikowane. A Konfederacja jak zawsze jest za ochroną środowiska, ale na rozsądnych zasadach bez ponoszenia kosztów i bez komplikowania życia obywateli

– oświadczył Marcin Sypniewski.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Opłaty za plastikowe opakowania jednak niższe?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska najprawdopodobniej obniży stawki opłat za plastikowe opakowania względem propozycji z majowego projektu rozporządzenia.
2 MIN CZYTANIA

Za unijny system ETS2 zapłacą najubożsi Polacy

Wprowadzenie w Unii Europejskiej ETS2, czyli objęcie system handlu emisjami CO2 ogrzewania budynków mieszkalnych i transportu prywatnego mocno odbije się na kieszeniach Polaków.
2 MIN CZYTANIA

Producenci będą płacić za zaśmiecanie miast?

Koszty oczyszczania terenów publicznych z plastikowego śmiecia będą mieli pokrywać sami jego wytwórcy – do projektu nowego rozporządzenia w tej sprawie dotarł portal ecoekonomia.pl. Coraz większe zanieczyszczenie plastikiem jest niewątpliwie narastającym problemem. Sposób jego rozwiązania nasuwa jednak zasadnicze wątpliwości.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

Eurokomisarz za czterodniowym tygodniem pracy

Unia Europejska powinna dążyć do wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy, zwłaszcza w sektorach, w których brakuje siły roboczej – powiedział Nicolas Schmit, unijny komisarz ds. zatrudnienia i praw socjalnych.
2 MIN CZYTANIA

Samorządowiec aresztowany za złote monety

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego. Sąd zdecydował, że trafi do aresztu na trzy miesiące.
< 1 MIN CZYTANIA