fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiKonfederacja przedstawia projekt podniesienia kwoty wolnej

Konfederacja przedstawia projekt podniesienia kwoty wolnej

Konfederacja przedstawiła w Sejmie poselski projekt ustawy dotyczącej podniesienia kwoty wolnej od podatku do nie mniej niż 60 tys. zł. Koalicja Obywatelska od razu zapewniła, że tej ustawy nie poprze, choć... w trakcie kampanii wyborczej obiecywała podniesienie kwoty wolnej właśnie do 60 tys. zł. Ktoś jest zdziwiony?

20 marca po południu w Sejmie odbyła się debata towarzysząca czytaniu poselskiego projektu ustawy dotyczącej podniesienia kwoty wolnej od podatku do co najmniej 60 tys. zł, który przedstawiła Konfederacja. Sejm nie zgodził się jednak, by komisja finansów w ciągu jednego miesiąca sporządziła sprawozdanie w jego sprawie.

Wniosek w tej sprawie został odrzucony większością 238 do 196 głosów, co oznacza, że sejmowa komisja finansów będzie miała więcej czasu na rozpatrzenie projektu Konfederacji. Pomysł Konfederacji zakłada, aby kwota wolna od podatku została podniesiona dla wszystkich do wysokości równej dwunastokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, ale nie mniejszej niż 60 tys. zł.

Projekt ustawy przedstawił poseł Przemysław Wipler, który stwierdził, że Konfederacja, prezentując swoją propozycję, chce sprawdzić prawdziwe intencje Koalicji Obywatelskiej, która w trakcie wyborów obiecywała podniesienie kwoty wolnej do 60 tys. zł. Wipler dodał, że spowodowała ona, iż wielu wyborców zaufało KO i na nią oddało w wyborach swój głos. Zwracając się do posłów KO, Wipler podkreślił, że jeśli zdecydują się za głosowaniem przeciwko projektowi Konfederacji, oznaczać to będzie, iż oszukali swoich wyborców.

Do słów posła Wiplera odniosła się posłanka KO Katarzyna Kierzek-Koperska, która zapewniła, że jej partia pamięta o złożonej obietnicy, ale dodała, że z uwagi na nadwyrężony budżet podniesienie kwoty wolnej na razie nie będzie możliwe. Posłanka podkreśliła, że projekt Konfederacji kosztowałby w 2024 r. 48 mld zł, a w 2025 r. już 52,5 mld. Z kolei wiceminister finansów Jarosław Neneman powiedział, że Ministerstwo Finansów nie popiera ustawy Konfederacji, dodając, że resort w stosownym czasie złoży swój projekt, który będzie od początku przemyślany i przeanalizowany.

Krótko mówiąc, jeśli ktokolwiek w tej sprawie miał jeszcze wątpliwości, czy KO zamierza dotrzymać słowa o przegłosowaniu kwoty wolnej, został odarty z resztek złudzeń. To było klasyczne wyborcze oszustwo.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA