fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajKonfederacja: Sejm zakładem drobiu

Konfederacja: Sejm zakładem drobiu

Sejm musiałby się do 6 kwietnia zarejestrować jako zakład drobiu, gdybyśmy zostawili tu choćby jedną kurę, bo taki absurd PiS „zaszył” w dobrej ustawie o rejestracji zwierząt – zauważyli posłowie Konfederacji Robert Winnicki i Michał Urbaniak z komisji rolnej. Przedstawili też projekt ustawy, który zwalniałby z obowiązku rejestracji posiadaczy niewielkiej liczby drobiu.

– PiS dorzucił przepis, który stanowi, że do 6 kwietnia każdy jeden Polak, który posiada jedną kurę lub jedną gęś, lub jedną kaczkę, musi zgłosić, że posiada zakład drobiu, że jest właścicielem zakładu drobiu – oświadczył podczas konferencji prasowej w Sejmie poseł Winnicki, odnosząc się do ustawy z listopada ub. roku o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, która weszła w życie 6 stycznia br.

Winnicki przekonywał, że tak rozszerzony obowiązek to „absurd, który został zaszyty do dobrej ustawy”. Zwrócił uwagę, iż poparły ją wszystkie siły polityczne, gdyż – jak zaznaczył – „w tej ustawie są rzeczy słuszne, jest ograniczenie papierkowej biurokracji, jest likwidacja paszportów dla bydła”.

Natomiast „absurd” rejestrowania choćby jednej sztuki drobiu Winnicki uzmysłowił prezentując kurę, którą Konfederacja nazwała Henią „na cześć wicepremiera i ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka”.

Dodał, że jako właściciele zakładu drobiu będą musiały się zarejestrować prawdopodobnie miliony gospodarstw w Polsce, gdyż „mnóstwo Polaków na wsi trzyma kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt kurek na własne potrzeby”.

– Konfederacja chce skończyć z tym absurdem, odwrócić ten negatywny skutek w sumie dobrej ustawy, która miała większość sensownych rozwiązań – powiedział Winnicki.

Projekt nowelizacji, który omówił poseł Urbaniak, zakłada, że nie będą musieli się rejestrować posiadacze niewielkiej liczby kur, gęsi czy innego drobiu i według niego jest zgodny z wymaganiami UE.

– Unia daje taką możliwość w swoich rozporządzeniach, ale nasi rządzący dzisiaj, czyli właśnie PiS i Solidarna Polska, niestety, ale byli bardziej gorliwi od unijnych biurokratów i przygotowali ustawę, która jest bardziej restrykcyjna, mimo że można zrobić to inaczej – powiedział poseł Urbaniak.

Wezwał wszystkich posłów do podpisania się pod projektem Konfederacji, aby mógł on być zgłoszony marszałek Sejmu.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA

Etapy rozwoju Unii

Niektórzy zarzucają mi, że bez powodu nienawidzę Unii Europejskiej. Albo uważają, że nawet jeśli mam jakiś powód, to nie mam racji, bo przecież Unia jest taka wspaniała i chce wyłącznie naszego dobrobytu. To kompletna nieprawda.
5 MIN CZYTANIA

Sri Lanka nie tylko tuk tukiem

Podczas targów książki w Łodzi, na których odbyła się prapremiera mojej najnowszej książki „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”, jedna z czytelniczek napomknęła, że planuje wyjazd na Sri Lankę. Odpowiedziałem, że właśnie cały styczeń przebywałem w tym kraju i co nieco wiem o wyspie. Kobieta spytała mnie, czy da się tam przeżyć za 20 dolarów. Spytałem, czy ma na myśli jeden dzień, ale po jej minie wywnioskowałem, że chyba myślała o znacznie dłuższym okresie czasu. Stwierdziłem, że jeden dzień jedna osoba może jakoś przeżyć za tę kwotę, ale na pewno nie cała rodzina przez miesiąc.
7 MIN CZYTANIA