fbpx
piątek, 10 maja, 2024
Strona głównaKrajKonfederacja zaprezentowała "Piątkę dla rolników"

Konfederacja zaprezentowała „Piątkę dla rolników”

Zaprezentowana przez polityków Konfederacji „Piątka Konfederacji dla rolników” ma zapewnić normalność, ochronę polskiej ziemi i polskiej produkcji rolnej.

„Piątka Konfederacji dla rolników” to normalność, ochrona polskiej ziemi i polskiej produkcji rolnej, czyli m.in. swoboda działalności rolnej, mniej przepisów i odsunięcie urzędnika od pracy rolnika – przekonywali poseł Michał Urbaniak oraz Anna Bryłka i Konrad Sajkowski z Konfederacji.

– W świecie, w którym Unia Europejska, polski rząd czy ekoaktywiści próbują zniszczyć działalność polskiego rolnika, my mówimy jasno, że chcemy normalności, chcemy swobody dla polskiego rolnika, chcemy ochrony polskiej ziemi i polskiej produkcji, ponieważ to daje nam bezpieczeństwo żywnościowe, a bezpieczeństwo żywnościowe daje nam niezależność i możliwości do rozwoju naszego państwa – oświadczył poseł Urbaniak podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Prezentując „Piątkę dla rolników” Konfederacji, lider partii w okręgu elbląskim i rolnik Konrad Sajkowski wymienił na pierwszym miejscu „swobodę działalności rolnej, mniej biurokracji, mniej przepisów”, czyli jak zaznaczył, „odsuwamy urzędnika od pracy rolnika”. Wskazał następnie na „uwolnienie rolniczego handlu detalicznego, żywność od pola do stołu – bez pośredników”.

Trzecim punktem programu partii jest „uproszczenie przepisów budowlanych dla rodzinnych gospodarstw rolnych”, a czwartym „biopaliwa produkowane w gospodarstwie na potrzeby gospodarstwa bez podatków, bez zbędnej biurokracji”. Ostatni punkt tej piątki zakłada zmianę systemu dopłat tak, aby były „do produkcji, a nie do hektara”, a więc – jak sprecyzował Sajkowski – „zmiana tego systemu dopłat, które są wypłacane do likwidacji gospodarstw, na te, które będą je rozwijać”.

Anna Bryłka, rzecznik Konfederacji i wiceprezes Ruchu Narodowego, wyliczała też „brukselskie absurdy”, z którymi na co dzień mają do czynienia polscy i europejscy rolnicy, w tym – jak mówiła – „pomysły z zakresu polityki klimatycznej, przekształcanie zwykłych średnich gospodarstw rodzinnych polskich w instalacje rolno-przemysłowe”.

– To są jakieś absurdy i wymysły, coraz wyższe koszty produkcji. Te koszty wzrosły o kilkaset procent – koszty energii, koszty paliwa, koszty nawozów, koszty środków ochrony roślin – powiedziała.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA