fbpx
wtorek, 7 maja, 2024
Strona głównaZdrowieKoreańczyków problem ze snem

Koreańczyków problem ze snem

Mieszkańcy Korei Południowej są jednym z najbardziej niedospanych społeczeństw na świecie, co znacząco odbija się na ich zdrowiu – informuje BBC. Korea ma najwyższy wskaźnik samobójstw, spożycia alkoholi wysokoprocentowych wśród krajów rozwiniętych i ogromną rzeszę ludzi zażywających antydepresanty.

Dr Ji-hyeon Lee, psychiatra specjalizująca się w tematyce snu mówi, że w Dream Sleep Clinic w ekskluzywnej dzielnicy Gangnam w Seulu, często spotyka się z klientami, którzy zażywają do 20 tabletek nasennych dziennie. Kiedy nadal nie mogą spać, często piją alkohol jako dodatek do leków – z niebezpiecznymi konsekwencjami.

Uzależnienie od leków nasennych w Korei to ogólnokrajowa epidemia. Nie ma oficjalnych statystyk, ale szacuje się, że 100 000 Koreańczyków jest uzależnionych od tabletek nasennych.

W ciągu zaledwie kilkudziesięciu lat Korea Południowa z jednego z najbiedniejszych krajów świata stała się jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie. Posiada również silny soft power mający coraz większy wpływ na popkulturę. Dokonała tego przeskoku dzięki kultowi pracy i poświęceniu napędzanemu kolektywnym nacjonalizmem i konfucjanizmem. Jednym z rezultatów jest to, że ludzie są przepracowani, zestresowani i pozbawieni snu.

Coraz więcej młodych mieszkańców Korei Południowej szuka pomocy w leczeniu zaburzeń snu. Cała branża rozwinęła wokół snu, w tym cateringu dla tych, którzy nie mogą spać (w 2019 roku była szacowana na 2,5 miliarda dolarów).

W Seulu całe domy towarowe poświęcone są produktom nasennym – od idealnych prześcieradeł po optymalne poduszki – a apteki oferują półki pełne ziołowych środków nasennych.

Rozwija się także technologiczne podejścia do bezsenności. Nieco ponad dwa lata temu Daniel Tudor uruchomił aplikację medytacyjną Kokkiri, której celem jest pomaganie zestresowanym młodym Koreańczykom.

Mimo że Korea jest historycznie krajem buddyjskim, młodzi ludzie myślą o medytacji jako o rozrywce starszych ludzi, a nie o czymś, co mógłby robić pracownik biurowy w Seulu. Daniel Tudor mówi, że musiał ponownie zaimportować i zmienić wizerunek medytacji na  zachodni produkt, aby młodzi Koreańczycy uznali ją za atrakcyjną.

BBC/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

RFN – ujawniono prawdę o złej metodzie walki z pandemią

Z odtajnionych akt Instytutu Kocha – niemieckiej agencji zdrowia publicznego – wynika, że jego eksperci ostrzegali rząd federalny Niemiec przed obowiązkowymi maskami oraz niszczącym lockdownem. Niemiecka opinia publiczna jest wstrząśnięta raportem RKI.
3 MIN CZYTANIA

Wiatraki dewastują zdrowie i różnorodność biologiczną?

Obracające się turbiny wiatrowe wytwarzają nie tylko energię elektryczną, ale także infradźwięki. Szkodzą one zdrowiu okolicznych mieszkańców i w poważny sposób zaburzają równowagę biologiczną – uważa niemiecka badaczka.
3 MIN CZYTANIA

Ukraina stanie się ziemią obiecaną dla producentów marihuany

Ukraińskie władze zliberalizowały zasady produkcji konopi technicznych oraz zalegalizowały możliwość korzystania z marihuany w celach medycznych.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA