fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaZdrowieKoreańczyków problem ze snem

Koreańczyków problem ze snem

Mieszkańcy Korei Południowej są jednym z najbardziej niedospanych społeczeństw na świecie, co znacząco odbija się na ich zdrowiu – informuje BBC. Korea ma najwyższy wskaźnik samobójstw, spożycia alkoholi wysokoprocentowych wśród krajów rozwiniętych i ogromną rzeszę ludzi zażywających antydepresanty.

Dr Ji-hyeon Lee, psychiatra specjalizująca się w tematyce snu mówi, że w Dream Sleep Clinic w ekskluzywnej dzielnicy Gangnam w Seulu, często spotyka się z klientami, którzy zażywają do 20 tabletek nasennych dziennie. Kiedy nadal nie mogą spać, często piją alkohol jako dodatek do leków – z niebezpiecznymi konsekwencjami.

Uzależnienie od leków nasennych w Korei to ogólnokrajowa epidemia. Nie ma oficjalnych statystyk, ale szacuje się, że 100 000 Koreańczyków jest uzależnionych od tabletek nasennych.

W ciągu zaledwie kilkudziesięciu lat Korea Południowa z jednego z najbiedniejszych krajów świata stała się jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie. Posiada również silny soft power mający coraz większy wpływ na popkulturę. Dokonała tego przeskoku dzięki kultowi pracy i poświęceniu napędzanemu kolektywnym nacjonalizmem i konfucjanizmem. Jednym z rezultatów jest to, że ludzie są przepracowani, zestresowani i pozbawieni snu.

Coraz więcej młodych mieszkańców Korei Południowej szuka pomocy w leczeniu zaburzeń snu. Cała branża rozwinęła wokół snu, w tym cateringu dla tych, którzy nie mogą spać (w 2019 roku była szacowana na 2,5 miliarda dolarów).

W Seulu całe domy towarowe poświęcone są produktom nasennym – od idealnych prześcieradeł po optymalne poduszki – a apteki oferują półki pełne ziołowych środków nasennych.

Rozwija się także technologiczne podejścia do bezsenności. Nieco ponad dwa lata temu Daniel Tudor uruchomił aplikację medytacyjną Kokkiri, której celem jest pomaganie zestresowanym młodym Koreańczykom.

Mimo że Korea jest historycznie krajem buddyjskim, młodzi ludzie myślą o medytacji jako o rozrywce starszych ludzi, a nie o czymś, co mógłby robić pracownik biurowy w Seulu. Daniel Tudor mówi, że musiał ponownie zaimportować i zmienić wizerunek medytacji na  zachodni produkt, aby młodzi Koreańczycy uznali ją za atrakcyjną.

BBC/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Stan zdrowia psychicznego Europejczyków najgorszy od lat

Unia zwiększa wydatki na ochronę zdrowia psychicznego, a mimo to lawinowo rośnie liczba osób wymagających pomocy medycznej w tym zakresie. Większość cierpiących na depresję nie otrzymuje odpowiedniego leczenia. Zdaniem specjalistów wielu ludzi cierpi na problemy natury psychicznej z powodu niepewności ekonomicznej.
3 MIN CZYTANIA

ZUS prześwietlił zwolnienia lekarskie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził kontrolę zwolnień lekarskich wydanych w 2023 roku i zakwestionował aż 20 tys. z nich.
2 MIN CZYTANIA

WHO za centralnym zarządzaniem zdrowiem

Nowy tzw. traktat antypandemiczny przekazuje Światowej Organizacji Zdrowia uprawnienia do centralnego zarządzania polityką zdrowotną.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Azja szybciej niż Zachód zwiększa udział OZE w miksie energetycznym

Od 2015 r. Azja szybciej niż Ameryka Północna i Europa zwiększyła produkcję czystej energii elektrycznej i ograniczyła wykorzystanie paliw kopalnych – wynika z danych przeanalizowanych przez Agencję Reutera. Mimo tego Zachód naciska na kraje azjatyckie, by ograniczyły prywatne finansowanie energetyki węglowej.
2 MIN CZYTANIA

Amerykańsko-chińska odwilż. Na jak długo?

Przywódcy USA i Chin spotkali się w San Francisco, by rozmawiać o sytuacji międzynarodowej. Oba kraje borykają się z własnymi problemami w czasie, gdy w świecie przybywa punktów zapalnych. Dlatego dochodzi do chwilowego złagodzenia relacji amerykańsko-chińskich.
6 MIN CZYTANIA

Zmarł Henry Kissinger – ikona amerykańskiego realizmu

Były sekretarz stanu USA Henry Kissinger zmarł w wieku 100 lat w swoim domu w Connecticut. Był głównym amerykańskim dyplomatą i doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego za rządów Nixona i Forda. Realizował politykę odprężenia, która odmroziła stosunki ze Związkiem Radzieckim i Chinami.
2 MIN CZYTANIA