fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumKoronawirus. USA przesunęły termin płacenia podatków

Koronawirus. USA przesunęły termin płacenia podatków

Przesuwamy Tax Day z 15 kwietnia na 15 lipca. Wszyscy podatnicy i wszystkie firmy otrzymają dodatkowy czas na złożenie dokumentów i dokonanie płatności – poinformował na Twitterze sekretarz skarbu Stanów Zjednoczonych Ameryki Steven Mnuchin. Jak dodał, za wywiązanie się z obowiązków podatkowych po 15 kwietnia, ale przed połową lipca, administracja skarbowa nie naliczy kar i odsetek.

Równocześnie Mnuchin zaapelował do Amerykanów, którzy mogą otrzymać zwrot podatku, o złożenie dokumentów bez zbędnej zwłoki, by jak najszybciej odzyskać pieniądze.

Amerykanie nie są pierwszymi, którzy zdecydowali się na podobny krok podatkowy. Także polscy podatnicy po przyjęciu zapowiedzianej przez rząd tarczy antykryzysowej zyskają dodatkowe 2 miesiące na rozliczenie podatków za 2019 r. Termin złożenia deklaracji rocznych i uregulowania ewentualnych dopłat zostanie przesunięty z 30 kwietnia na 30 czerwca.

Także państwa naszego regionu – Czechy, Słowacja, Litwa i Łotwa odroczyły terminy składania deklaracji podatkowych. Czesi zdecydowali, że deklaracje można bezkarnie składać bez podania przyczyny do 3 miesięcy po upływie ustawowego terminu, a Litwini znieśli obowiązek składania deklaracji przez przedsiębiorców, którzy zawiesili działalności.

Inne europejskie państwa idą tą samą drogą – Francuzi przesunęli na czerwiec termin płatności zaliczek na podatek dochodowy, a te które wpłacono mogą być zwrócone. Podobne czasowe zwroty podatków zapłaconych od stycznia 2020 będą możliwe w Szwecji.

Niemcy uchylili przepisy o naliczaniu odsetek podatkowych w przypadku firm dotkniętych kryzysem. Z kolei rząd w Belgii będzie oferował firmom, którym spadły dochody, ulgi podatkowe.

Dalej poszli Australijczycy oraz Kanadyjczycy. Ci pierwsi umorzyli odsetki podatkowe wstecznie od 23 stycznia. Kanadyjczycy pozwolili odroczyć płatności podatków dochodowych do końca sierpnia bez konieczności płacenia z tego tytułu kar czy odsetek.

Na odroczenie płatności podatków oraz składania zeznań podatkowych bez konieczności składania wyjaśnień zdecydowano się także w Japonii.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA