fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumKoronawirus zagraża 50 mln miejsc pracy w transporcie i turystyce

Koronawirus zagraża 50 mln miejsc pracy w transporcie i turystyce

W oświadczeniu przytaczanym przez agencję Reutera WTTC ocenia, że rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2 "stanowi poważne zagrożenie dla całej branży, w tym dla zatrudnionych w niej osób oraz tych, którzy chcieliby kontynuować podróżowanie". Według międzynarodowej organizacji branżowej redukcja grozi od 12 proc. do 14 proc. stanowisk w turystyce i branży podróżniczej. Zdaniem specjalistów taki będzie efekt praktycznego zablokowania na trzy miesiące podróży międzynarodowych.

Aby ograniczyć negatywne skutki pandemii dla turystyki, WTTC wzywa rządy krajowe, by po opanowaniu pandemii ograniczyły lub zawiesiły wymogi wizowe, obniżyły podatki przewozowe (np. lotnicze) oraz wprowadziły zachęty.

Turystyka odpowiada za 10 proc. światowego PKB i miejsc pracy. Branża turystyczno-przewozowa należy do najmocniej dotkniętych przez pandemię, z którą związane są daleko posunięte ograniczenia w podróżach międzynarodowych (m.in. z Unii Europejskiej do Stanów Zjednoczonych) oraz w funkcjonowaniu hoteli i lokali gastronomicznych oraz zawieszenie dostępu do instytucji kultury i innych atrakcji turystycznych (np. we Włoszech).

Jeszcze w środę ok. 150 spółek giełdowych na całym świecie ostrzegło inwestorów przed zagrożeniem, jakie dla zysków firm stanowi epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 i wywoływana przez niego choroba Covid-19. Wśród nich znaleźli się m.in. przedstawiciele branży lotniczej, turystycznej i hotelarskiej, a także firmy z branży detalicznej i restauratorzy. Ma to związek z zawieszaniem połączeń lotniczych, ostrzeżeniami przed rejsami wycieczkowymi, zakazami zgromadzeń oraz masowym wycofywaniem rezerwacji.

Obejmujące 290 firm branżowe Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) ogłosiło w czwartek, że rozprzestrzenianie się Covid-19 może narazić transport lotniczy w 2020 roku na straty sięgające 113 mld dolarów (porównywalnie z kryzysem finansowym w latach 2008-2009). Organizacja oszacowała dotychczasowe straty poniesione przez przewoźników na 63 mld dolarów. Ich wartość giełdowa zmalała o ok. 25 proc.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA