fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumKto dostawcą radarów dla polskiego wojska?

Kto dostawcą radarów dla polskiego wojska?

W prowadzonym postępowaniu na dostawę radarów rozpoznania pola walki wybrano propozycję węgierskiej firmy Pro Patria Electronics Kft. Dwie pozostałe podmioty, które złożyły ostateczne oferty: konsorcjum polskiej spółki KenBIT Koenig i Wspólnicy Sp. J. i izraelskiej ELTA Systems oraz konsorcjum polskiej WB Electronics SA i amerykańskiej SRCTec LLC zaskarżyły jednak czynność IU do Krajowej Izby Odwoławczej.

Rzecznik KIO Katarzyna Prowadzisz poinformowała, że Krajowa Izba Odwoławcza w wyroku oddaliła odwołania wniesione przez obu wykonawców. Wyrok w tej sprawie został wydany w środę 5 lutego.

Rzecznik Inspektoratu Uzbrojenia mjr Krzysztof Płatek zaznaczył, że oferta złożona przez węgierskiego wykonawcę mieści się w budżecie Zamawiającego. Przypomnijmy, że propozycja Pro Patria Electronics otrzymała maksymalną ocenę 100 punktów – w tym 90 punktów za cenę i 10 punktów za okres gwarancji. Na drugiej pozycji uplasowało się konsorcjum firm: polskiej KenBIT Koenig i Wspólnicy Sp. J. i izraelskiej ELTA Systems, z łącznie 55,19 punktami, w tym 45,19 za cenę i 10 za termin gwarancji. Trzecią pozycję zajęło natomiast konsorcjum firm: polskiej WB Electronics SA i SRCTec. LLC, które otrzymało 35,61 pkt. za cenę i 10 pkt. za okres gwarancji (w sumie – 45,61 pkt.).

Oddalenie w całości obu odwołań to krok, który może umożliwić Inspektoratowi Uzbrojenia zawarcie umowy na dostawę radarów. Postępowanie w tej sprawie prowadzono od 2015 roku, dotyczy ono 93 radarów w ramach zamówienia podstawowego i dalszych 11 w ramach opcji. Pierwotnie zakładano dostawę 93 systemów do 2022 roku, ale w związku z dość długim czasem trwania postępowania prawdopodobnie termin ten ulegnie zmianie.

Węgierska spółka dostarczała już radary pola walki do Wojska Polskiego, mowa m.in. o kilku systemach używanych na KTO Rosomak w wersji Wielosensorowego Systemu Rozpoznania i Dozoru (WSRiD). Z kolei stacje firmy SRCTec. typu SR Hawk integrowane we współpracy z WB Electronics są wyposażeniem zmodyfikowanych BWR, wprowadzanych do Wojska Polskiego.

Wojsko Polskie dysponuje jednak dziś bardzo małą liczbą radarów pola walki. Tego typu sprzęt to ważny element wyposażenia pododdziałów rozpoznania ogólnowojskowego, ale i jednostek prowadzących rozpoznanie na korzyść artylerii. Istotne znaczenie ma zintegrowanie radarów pola walki z systemem przekazywania danych, pozwalającym na wykorzystanie zdobywanych za ich pomocą informacji. Przykładem takiego systemu, funkcjonującego w Wojskach Rakietowych i Artylerii, jest Zautomatyzowany Zestaw Kierowania Ogniem (ZZKO) Topaz.

Źródło: defence24.pl

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA