fbpx
piątek, 24 stycznia, 2025
Strona głównaBiznesKultowa czeska Beherovka kupiona przez polskie konsorcjum

Kultowa czeska Beherovka kupiona przez polskie konsorcjum

Grupa Maspex dokonuje kolejnego przejęcia w branży alkoholi. Po odkupieniu od rosyjskiego oligarchy tradycyjnych polskich marek Żubrówki, Soplicy, Absolwenta i Bolsa przyszedł czas na czeską Beherovkę. Maspex odkupił ją od Pernod Ricard – dotychczasowego właściciela kultowego likieru.

To 21. przejęcie firmy z Wadowic, w tym 12. za granicą. Tym samym  polska firma stanie się właścicielem nie tylko marki Becherovka ale także zakładu produkcyjnego wraz z magazynem w Karlovych Varach w Czechach. Tym samym powiększa się portfel alkoholi, których właścicielem będą Polacy. Maspex dokonał już repolonizacji polskich marek wódki, które zostały wykupione przez zagraniczny (w tym przypadku rosyjski) kapitał (czytaj więcej).

Jednak polski portfel alkoholi (wódki, ginu i likierów) na naszym rynku powiększa się też dzięki powstawaniu nowych polskich marek, takich jak Trend Spirits z Radomia, której gin 24 Herbs świeci sukcesy na polskim i zagranicznym rynku (o czym pisaliśmy TUTAJ).

– Becherovka umocni naszą pozycję w Czechach i na Słowacji. Obecnie to numer 2 w segmencie likierów ziołowych w Czechach. Co dla nas bardzo ważne, jest to marka z tradycjami, produkowana nieprzerwanie od 1807 r. Ma też duży potencjał – doskonale wpisuje się w rynkowe trendy m.in. zmiany profilu konsumpcji w kierunku napojów o niższej zawartości alkoholu, eksperymentowania ze smakami oraz premiumizacji – wybierania przez konsumentów produktów wysokiej jakości – powiedział współwłaściciel i CEO Grupy Maspex Krzysztof Pawiński.

Warto przypomnieć, iż Rzeczypospolita w dużej mierze „likierami stała”. Jedne z najlepszych na świecie nalewek ziołowych – Rossolisów masowo produkowane były w Łańcucie. Niestety „Polmos” w Łańcucie został sprzedany, a produkcja likierów jest wręcz symboliczna (polecam odwiedzenie muzeum w Łańcucie i…sklepiku firmowego). Czy kiedyś dojdzie do odkupienia kolejnych polskich marek i Polmosu? Miejmy nadzieję, że tak. Tymczasem delektujmy się alkoholami, których właścicielami jest polski kapitał. Wszak Łańcut był „perłą w koronie” polskich Polmosów.

Business Insaider/JM

Jarosław Mańka
Jarosław Mańka
Dziennikarz, reżyser, scenarzysta i producent, autor kilkunastu filmów dokumentalnych i reportaży (kilka z nich nagrodzonych). Absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pasjonat podróży i tajemnic historii. Propagator patriotyzmu gospodarczego. Współpracownik magazynu „Nasza Historia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 63 dni bohaterskiej walki w liczbach

1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00 wybuchło Powstanie Warszawskie – największe zbrojne powstanie przeciwko niemieckiemu okupantowi w Europie. Na słabo uzbrojonych powstańców Niemcy wysłali ponad 50 tys. świetnie wyposażonych żołnierzy Wermachtu, SS i jednostek kolaborujących. Danina krwi naszych przodków pragnących niepodległości i barbarzyństwo Niemców ciągle przyprawiają o dreszcze.
5 MIN CZYTANIA

Groźne i majestatyczne „Pejzaże Tatrzańskie” [WYWIAD]

Z ks. Zbigniewem Pytlem, autorem albumu „Pejzaże Tatrzańskie. Zima”, rozmawiamy o jego twórczości oraz promowaniu literatury, kultury i sztuki związanej z regionem Tatr.
4 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA