fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaPodatkiKupujesz mieszkanie? Tego podatku już nie ma

Kupujesz mieszkanie? Tego podatku już nie ma

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która zmienia przepisy dotyczące m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych, a także użytkowania wieczystego.

Prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod ustawą zmieniającą ustawę o samorządzie gminnym, ustawę o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawę o gospodarce nieruchomościami, ustawę o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektóre inne ustawy. Dzięki temu Polacy będą mieli mniej podatków do płacenia, a przedsiębiorcy będą korzystać z nowych przepisów o użytkowaniu wieczystym.

Najważniejsza zmiana polega na zniesieniu PCC w przypadku zakupu pierwszego mieszkania na rynku wtórnym. To oszczędność nawet kilkunastu tysięcy złotych, które będzie można przeznaczyć na przykład na remont łazienki czy meble do kuchni. Jednocześnie wprowadzamy 6 proc. stawki PCC od zakupu szóstego i kolejnego mieszkania. Chcemy w ten sposób ograniczyć hurtowy wykup mieszkań, który winduje ceny nieruchomości z całym kraju

– powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Zmiany w użytkowaniu wieczystym

W efekcie podpisania przez prezydenta reformy wprowadzony zostaje nowy rynkowy model odpłatności za grunt sprzedawany użytkownikowi wieczystemu. Nowy model odpłatności będzie dotyczył przedsiębiorców, osoby fizyczne (np. właścicieli garaży), spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, a także mieszkańców osiedli (parkingi, place zabaw czy drogi wewnętrzne).

Nowelizacja zakłada, że użytkownik wieczysty gruntu zabudowanego, który zrealizował cel użytkowania wieczystego powstałego przed 1 stycznia 1998 r., będzie mógł wystąpić z żądaniem sprzedaży, a organ będzie zobowiązany do zawarcia umowy. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wyjaśniło, że odnośnie gruntów Skarbu Państwa cena wykupu przy jednorazowej wpłacie wyniesie tylko 20-krotność dotychczasowej opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste, chyba że wykupujący będzie chciał płacić w ratach, to cena wzrośnie do 25-krotności opłaty rocznej. O cenie wykupu gruntów jednostek samorządu terytorialnego będą decydować władze gminy.

Źródło: MRiT

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańska skarbówka zatrudni tysiące nowych poborców podatków

Amerykański urząd podatkowy szuka prawie 4 tysięcy osób, które będą tropić nieprawidłowości w regulowaniu należności wobec fiskusa wśród najbogatszych mieszkańców kraju.
2 MIN CZYTANIA

Unia znalazła sposób na to, by mieć nowe źródło dochodu

Komisja Europejska przygotowała przepisy, które pozwolą na zasilenie unijnego budżetu dodatkowymi środkami od państw członkowskich, w których swoje siedziby mają międzynarodowe korporacje.
< 1 MIN CZYTANIA

Krótszy tydzień pracy może dać firmom sporo korzyści [WYWIAD]

Wiele firm na świecie, ale również w Polsce testuje krótszy, np. czterodniowy tydzień pracy. W większości przypadków takie eksperymenty dają bardzo pozytywne rezultaty, korzystne i dla pracodawców, i pracowników – mówi w rozmowie z nami Jarosław Sobkowiak, prezes zarządu BDO Advisory.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rolnicy apelują o pilne wsparcie

Producenci kukurydzy apelują do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilne uruchomienie wsparcia, aby zrekompensować im niskie ceny tego zboża na rynku.
2 MIN CZYTANIA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA