fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaPodatkiKupujesz mieszkanie? Tego podatku już nie ma

Kupujesz mieszkanie? Tego podatku już nie ma

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która zmienia przepisy dotyczące m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych, a także użytkowania wieczystego.

Prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod ustawą zmieniającą ustawę o samorządzie gminnym, ustawę o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawę o gospodarce nieruchomościami, ustawę o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektóre inne ustawy. Dzięki temu Polacy będą mieli mniej podatków do płacenia, a przedsiębiorcy będą korzystać z nowych przepisów o użytkowaniu wieczystym.

Najważniejsza zmiana polega na zniesieniu PCC w przypadku zakupu pierwszego mieszkania na rynku wtórnym. To oszczędność nawet kilkunastu tysięcy złotych, które będzie można przeznaczyć na przykład na remont łazienki czy meble do kuchni. Jednocześnie wprowadzamy 6 proc. stawki PCC od zakupu szóstego i kolejnego mieszkania. Chcemy w ten sposób ograniczyć hurtowy wykup mieszkań, który winduje ceny nieruchomości z całym kraju

– powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Zmiany w użytkowaniu wieczystym

W efekcie podpisania przez prezydenta reformy wprowadzony zostaje nowy rynkowy model odpłatności za grunt sprzedawany użytkownikowi wieczystemu. Nowy model odpłatności będzie dotyczył przedsiębiorców, osoby fizyczne (np. właścicieli garaży), spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, a także mieszkańców osiedli (parkingi, place zabaw czy drogi wewnętrzne).

Nowelizacja zakłada, że użytkownik wieczysty gruntu zabudowanego, który zrealizował cel użytkowania wieczystego powstałego przed 1 stycznia 1998 r., będzie mógł wystąpić z żądaniem sprzedaży, a organ będzie zobowiązany do zawarcia umowy. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wyjaśniło, że odnośnie gruntów Skarbu Państwa cena wykupu przy jednorazowej wpłacie wyniesie tylko 20-krotność dotychczasowej opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste, chyba że wykupujący będzie chciał płacić w ratach, to cena wzrośnie do 25-krotności opłaty rocznej. O cenie wykupu gruntów jednostek samorządu terytorialnego będą decydować władze gminy.

Źródło: MRiT

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA