fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaTransportKurierzy podniosą ceny. Co na to klienci?

Kurierzy podniosą ceny. Co na to klienci?

Firmy z branży kurierskiej podnoszą ceny i wprowadzają dodatkowe opłaty za usługi – podaje „Rzeczpospolita”.

Z uwagi na wysoką inflację oraz pogarszające się nastroje konsumentów eksperci przewidują spowolnienie w branży kurierskiej. Co więcej, przewidywane są spadki nawet w zbliżającym się już sezonie świątecznym, w którym zwykle notowano rekordowe wyniki.

– Z całą pewnością spowolnienie dynamiki w branży e-commerce przekłada się na słabsze niż oczekiwane wyniki sektora kurierskiego w Polsce. Tym co najbardziej bezpośrednio wpłynęło na firmy KEP, jest wzrost cen paliw – powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Marcin Susmanek, członek zarządu firmy Alsendo, która operuje serwisami TaniKurier, Apaczka i Sendit.

Nowe opłaty za usługi wprowadziła już sieć kurierska DPD, u której od listopada do każdej przesyłki i palety zarówno w serwisie krajowym, jak i międzynarodowym będzie doliczana specjalna opłata energetyczna. Z kolei w 2023 r. DHL ma zamiar wprowadzić zmienną stawkę, która będzie obowiązywać w szczytowych okresach.

Eksperci, z którymi rozmawiała „Rzeczpospolita” przewidują, że tegoroczny szczyt pod względem wolumenów będzie mniejszy niż poprzedni, ale przychody będą podobne, bo zostaną one wyrównane wyższymi cenami. Nie wiadomo jednak, jak w obliczu coraz bardziej powszechnej drożyzny zachowają się konsumenci, a ich mniejsza aktywność bezpośrednio przełoży się na wyniki firm kurierskich.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ryanair sprzeciwia się marnowaniu pieniędzy podatników

Sąd w Luksemburgu poparł sprzeciw irlandzkiej linii lotniczej Ryanair wobec pomocy włoskiego państwa, zatwierdzonej przez Unię Europejską, dla linii lotniczych dotkniętych pandemią COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska pomyliła się o rząd wielkości

Nowe regulacje Unii Europejskiej wywołają znacznie większy wzrost kosztów produkcji samochodów osobowych i ciężarowych niż pokazały początkowe szacunki Komisji Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Elektryki są i będą drogie oraz nieekologiczne

Represjonowanie właścicieli aut spalinowych, a z drugiej strony subwencje i agresywny marketing aut elektrycznych zdewastują rynek motoryzacyjny. Coś, co jest wmuszane, a przy tym objęte ogromną kuratelą państwa, niczym sensownym nie zaowocuje.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rząd przedłuża program Mały ZUS Plus

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o przedłużeniu programu Mały ZUS Plus skierowanego do polskich przedsiębiorców.
2 MIN CZYTANIA

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.
2 MIN CZYTANIA

Aptekarze zdecydowanie przeciwni planom rządu

Przedstawiciele sieci aptecznych sprzeciwiają się rządowym planom „doregulowania” ustawy zwanej potocznie „apteką dla aptekarza” i wystosowali już stosowny apel.
2 MIN CZYTANIA