fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaTransportKurierzy podniosą ceny. Co na to klienci?

Kurierzy podniosą ceny. Co na to klienci?

Firmy z branży kurierskiej podnoszą ceny i wprowadzają dodatkowe opłaty za usługi – podaje „Rzeczpospolita”.

Z uwagi na wysoką inflację oraz pogarszające się nastroje konsumentów eksperci przewidują spowolnienie w branży kurierskiej. Co więcej, przewidywane są spadki nawet w zbliżającym się już sezonie świątecznym, w którym zwykle notowano rekordowe wyniki.

– Z całą pewnością spowolnienie dynamiki w branży e-commerce przekłada się na słabsze niż oczekiwane wyniki sektora kurierskiego w Polsce. Tym co najbardziej bezpośrednio wpłynęło na firmy KEP, jest wzrost cen paliw – powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Marcin Susmanek, członek zarządu firmy Alsendo, która operuje serwisami TaniKurier, Apaczka i Sendit.

Nowe opłaty za usługi wprowadziła już sieć kurierska DPD, u której od listopada do każdej przesyłki i palety zarówno w serwisie krajowym, jak i międzynarodowym będzie doliczana specjalna opłata energetyczna. Z kolei w 2023 r. DHL ma zamiar wprowadzić zmienną stawkę, która będzie obowiązywać w szczytowych okresach.

Eksperci, z którymi rozmawiała „Rzeczpospolita” przewidują, że tegoroczny szczyt pod względem wolumenów będzie mniejszy niż poprzedni, ale przychody będą podobne, bo zostaną one wyrównane wyższymi cenami. Nie wiadomo jednak, jak w obliczu coraz bardziej powszechnej drożyzny zachowają się konsumenci, a ich mniejsza aktywność bezpośrednio przełoży się na wyniki firm kurierskich.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA