fbpx
poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaArchiwumKurtyka: neutralność klimatyczna w 2050 tylko z atomem

Kurtyka: neutralność klimatyczna w 2050 tylko z atomem

Minister Kurtyka na antenie był pytany przede wszystkim o kwestię celu neutralności klimatycznej w 2050 r. Według redaktora na ostatnim szczycie Rady Europejskiej Polska nie zgodziła się na realizację tego celu w terminie do 2050 r. Kurtyka był zapytany, czy podczas szczytu planowanego na czerwiec 2020 roku Polska również będzie stawiała "twarde nie", czy jednak są jakieś warunki, na których Polska może przystąpić do tego celu.

– Przypomnijmy, że to, co wydarzyło się podczas szczytu w Brukseli w czwartek i piątek, to sytuacja bardzo dobra dla Polski, dlatego, że mamy porozumienie. Cała Rada Europejska zgodziła się co do konkluzji. Mamy sytuację, w której argumenty Polski przekonały pozostałe państwa członkowskie, mamy uznanie wyjątkowej sytuacji Polski. Dyskusja była długa, merytoryczna i, tak jak powiedział premier, zadziała siła argumentu, a nie argument siły. Jeśli wszyscy mamy biec do celu neutralności, to niektórzy z nas zaczynają z innego pułapu. Na końcu dyskusji wszystkie 27 państw zgodziło się co do wyjątkowej sytuacji Polski, która będzie realizowała cel we własnym tempie. Założeniem oczywiście jest solidarność europejska, co również wybrzmiało w rozmowach prowadzonych w Brukseli. Zatem mamy przed sobą prezentację szeregu aktów prawnych z dziedziny Zielonego Ładu, jak również temat Funduszu Sprawiedliwej Transformacji – powiedział minister Kurtyka.

Redaktor zapytał, czy brak zgody Polski na cel neutralności klimatycznej do 2050 r, "nie wypchnie jej, jeśli chodzi o podział tych środków".

– Wydaje mi się, że wręcz przeciwnie. Proszę zwrócić uwagę, że kiedy temat po raz pierwszy był omawiany w czerwcu br. na Radzie Europejskiej, Polska z kilkoma innymi krajami powiedziała, że brakuje wystarczającej wiedzy i szczegółów do podjęcia takiej decyzji, a ponadto w wypadku Polski mamy wyjątkową sytuację. Wówczas była dyskusja o Funduszu Sprawiedliwej Transformacji na poziomie 5 mld euro. Natomiast na kilka dni przed grudniowym szczytem RE Ursula von der Lehen wyszła z propozycją funduszu na poziomie 100 mld euro. To jest miara dyskusji, która prowadzona była między czerwcem a grudniem. (…) I w sytuacji kiedy znamy skalę funduszu, ale nie znamy jeszcze zasad podziału i zakresu finansowania powiedzieliśmy, że potrzebujemy czasu (na transformację – red.), ale potrzebujemy też zrozumieć uwarunkowania budżetowe – powierdział Kurtyka.

Na pytanie redaktora, czy przy większym finansowaniu Polska zgodzi się na cel z terminem do 2050 roku, minister odpowiedział:

– To nie jest tylko kwestia pieniędzy. To jest też kwestia suwerennej decyzji państw. Polska będzie dochodziła do neutralności klimatycznej biorąc pod uwagę swoją specyfikę. Musimy utrzymać bezpieczeństwo energetyczne, chcemy, by transformacja przeprowadzona była z korzyścią dla obywateli, by podnosiła jakość życia. W związku z tym trzeba ją przeprowadzić w sposób akceptowalny społecznie i gospodarczo wykonalny.

Minister był zapytany, czy w Polsce uda się osiągnąć neutralność klimatyczną bez energetyki jądrowej.

– Raport IPCC (Międzynarodowego Panelu Ekspertów ds. Zmian Klimatycznych) podaje, że aby świat osiągnął neutralność klimatyczną w 2050, energetyka jądrowa będzie niezbędnym elementem. I w tym kontekście plan Polski, by energetykę jądrową budować, jest spójny z założeniem zeroemisyjnej gospodarki i osiągnięcia neutralności klimatycznej. Bez atomu będzie to trudne, a IPCC mówi wprost, że – niemożliwe – zaznaczył szef resortu klimatu.

JS/RadioPlus

INNE Z TEJ KATEGORII

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.

INNE TEGO AUTORA

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.
< 1 MIN CZYTANIA

Rząd musi zmienić system podatkowy, aby przedsiębiorcy wrócili do inwestycji

Firmy działające w Polsce powinny mieć jak najlepsze warunki do działania – tak, jak np. firmy na Słowacji, w Estonii czy w Irlandii. Nie da się tego zrobić bez zmiany jednego z najgorszych w ramach państw OECD systemu podatkowego, który zajmuje dzisiaj 36 pozycję na 37 państw – uważa Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
2 MIN CZYTANIA

[RAPORT OTWARCIA] Organizacje z branży cyfrowej z propozycjami cyfryzacji państwa

Minister Cyfryzacji powinien objąć rolę nadzorującego proces cyfryzacji wszystkich ministerstw, instytucji centralnych oraz samorządowych – to jeden z postulatów ekspertów koalicji dziesięciu organizacji działających w branży cyfrowej. Ich zdaniem sprzyjać temu będzie sprawowanie przez ministra funkcji wicepremiera.
3 MIN CZYTANIA