fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaZdrowieKwitnie rynek nielegalnych paszportów covidowych we Francji

Kwitnie rynek nielegalnych paszportów covidowych we Francji

Francuskie władze przyznają, że w kraju krąży ok. 110 tysięcy podrobionych przepustek zdrowotnych.

O sytuacji poinformował publicznie Gérald Darmanin, szef resortu spraw wewnętrznych.

Certyfikaty są konieczne aby móc korzystać z publicznego transportu, lokali gastronomicznych czy brać udział w wydarzeniach kulturalnych. Oficjalnie, otrzymują je osoby zaszczepione, ozdrowieńcy lub posiadające negatywny wynik testu z ostatnich dni.

Przeprowadzono już 400 dochodzeń w sprawie wydanych fałszywek i zatrzymano ok. 100 osób. Władze przyznają, że w proceder są zamieszani często przedstawiciele medycznych zawodów, a wykrycie procederu jest bardzo trudne. M.in. jednemu z lekarzy postawiono zarzut wydania za łapówki 220 nieprawdziwych certyfikatów. Nieoficjalnie mówi się, że czarnorynkowy koszt zaświadczenia wynosił 250 euro.

Za wydanie fałszywej przepustki grozi do 5 lat więzienia i 75 tysięcy euro grzywny. Osoba, która ją kupi może się liczyć z 3 latami więzienia i karą 45 tysięcy euro.

We Francji 72 procent społeczeństwa jest już w pełni zaszczepione, a 24 procent po trzeciej dawce przypominającej.

france24.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

RFN – ujawniono prawdę o złej metodzie walki z pandemią

Z odtajnionych akt Instytutu Kocha – niemieckiej agencji zdrowia publicznego – wynika, że jego eksperci ostrzegali rząd federalny Niemiec przed obowiązkowymi maskami oraz niszczącym lockdownem. Niemiecka opinia publiczna jest wstrząśnięta raportem RKI.
3 MIN CZYTANIA

Wiatraki dewastują zdrowie i różnorodność biologiczną?

Obracające się turbiny wiatrowe wytwarzają nie tylko energię elektryczną, ale także infradźwięki. Szkodzą one zdrowiu okolicznych mieszkańców i w poważny sposób zaburzają równowagę biologiczną – uważa niemiecka badaczka.
3 MIN CZYTANIA

Ukraina stanie się ziemią obiecaną dla producentów marihuany

Ukraińskie władze zliberalizowały zasady produkcji konopi technicznych oraz zalegalizowały możliwość korzystania z marihuany w celach medycznych.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA