fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaEkologiaLaureat Nobla uważa, że „nie ma zagrożenia klimatycznego”

Laureat Nobla uważa, że „nie ma zagrożenia klimatycznego”

Dr John Clauser, zeszłoroczny laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki podpisał Światową Deklarację Klimatyczną stwierdzającą, że „nie ma zagrożenia klimatycznego”.

Dr John Clauser, jeden z gigantów współczesnej nauki, podpisał Światową Deklarację Klimatyczną (WCD), która stwierdza, że nie ma zagrożenia klimatycznego. Amerykanin jest laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki z 2022 r., a ostatnio wstrząsnął branżą klimatyczną stwierdzając, że popularna narracja klimatyczna „odzwierciedla niebezpieczną korupcję nauki, która zagraża światowej gospodarce i dobrobytowi miliardów ludzi” – czytamy w serwisie dailysceptic.org.

Doborowe grono

W deklaracji czytamy, że nauka o klimacie przerodziła się w dyskusję opartą na przekonaniach, a nie na solidnej nauce krytycznej. WCD została zignorowana przez polityków i media głównego nurtu, ale obecna lista sygnatariuszy liczy 1609 naukowców i ekspertów. Podpisało ją ponad 300 naukowców na poziomie profesorskim, a Clauser jest drugim laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, który udzielił akcji swojego wsparcia.

Niebezpieczna dezinformacja

WCD utrzymuje, że badania klimatu muszą kłaść znacznie większy nacisk na naukę empiryczną. Odnosząc się do nauki o klimacie Clauser zauważył, że świat jest „dosłownie zalany, nasycony pseudonauką, złą nauką, naukową dezinformacją i dezinformacją”. W czasie, gdy Antonio Guterres, szef ONZ, twierdził, że świat wkroczył w erę „globalnego wrzenia”, dr Clauser wyraził opinię, że finansowany przez ONZ IPCC „jest jednym z najgorszych źródeł niebezpiecznej dezinformacji”.

WCD szeroko krytykuje obecną „ustaloną” narrację klimatyczną. Zauważa, że modele klimatyczne „nie są w najmniejszym stopniu wiarygodne jako narzędzia polityki globalnej”, m.in. „ignorują fakt, że wzbogacanie atmosfery w CO2 jest korzystne”. Zdaniem sygnatariuszy deklaracji nie ma statystycznych dowodów na to, że globalne ocieplenie nasila klęski żywiołowe, nie ma zagrożenia klimatycznego oraz nie ma powodu do paniki i niepokoju. 

Źródło: dailysceptic.org

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA