fbpx
sobota, 25 maja, 2024
Strona głównaArchiwumLeasing konsumencji: w Europie 25% rynku, u nas - 0,2%

Leasing konsumencji: w Europie 25% rynku, u nas – 0,2%

Utarło się, że z leasingu korzystają jedynie firmy. Otóż nic bardziej mylnego – praktycznie każdy może skorzystać z leasingu. Mimo, iż dostępny od lat, Polacy wciąż pozostają bardzo ostrożni, a wielu z nich nie ma pojęcia o jego istnieniu.

Leasing jest jedną z najbardziej popularnych form finansowania zakupu auta przez firmy. Według danych Związku Polskiego Leasingu wartość umów obsługiwanych przez branżę leasingową na koniec 2018 roku wyniosła 146,6 mld zł. Oznacza to wzrost w stosunku do 2017 roku o 22,8 proc.

Z leasingu korzystać jednak mogą nie tylko właściciele przedsiębiorstw. W 2011 roku wprowadzono ustawę, która zniosła bariery administracyjne, którymi obwarowany był leasing konsumencki. Jej celem było wywołanie dużego zainteresowania leasingiem konsumenckim. Jednak, jak witać – wcale tak się nie stało.

– W ciągu ostatnich kilku lat udział umów leasingowych zawieranych z konsumentami na polskim rynku pozostawał na niskim poziomie. Przybliżone szacunki Związku Polskiego Leasingu pokazują, że w 2017 roku udział umów zawieranych z klientami indywidualnymi wyniósł ok. 0,5 proc., w 2018 roku udział ten był na poziomie 0,4 proc., a w pierwszej połowie 2019 roku 0,2 proc. Dla porównania w Europie średni udział transakcji zawieranych z konsumentami wynosi 25 proc. – mówi cytowany przez WNP.pl Andrzej Sugajski, dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu.

JS/WNP.pl

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA