fbpx
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaKrajLewica chce zakazu hodowli zwierząt futerkowych

Lewica chce zakazu hodowli zwierząt futerkowych

Lewica przedstawiła projekt ustawy, której celem jest wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt futerkowych i likwidacja istniejących farm. Przedstawiciele branży ostro protestują.

5 lutego odbyło się pierwsze posiedzenie Parlamentarnego Zespołu na rzecz zakazu hodowli zwierząt na futro, podczas którego przedstawiono projekt ustawy wprowadzającej regulacje w tym zakresie. Wśród zapisów pojawiła się propozycja rekompensat finansowych dla hodowców.

Członkini zespołu Dorota Olko z Lewicy ma nadzieję, że ustawę uda się przyjąć jeszcze w tej kadencji Sejmu, bo jej zdaniem aż dwie trzecie Polaków opowiada się za zakazem hodowli zwierząt na futro.

Przygotowane są szczodre odszkodowania, które pomogą się przebranżowić hodowcom, którzy musieliby się zamknąć. To jest projekt, który nie powinien budzić kontrowersji, najwyższy czas go wprowadzić w Polsce

– oświadczyła Olko.

W tym samym czasie w Sejmie odbyło się też posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. ochrony zwierząt, praw właścicieli zwierząt oraz rozwoju polskiego rolnictwa, w trakcie którego rozmawiano o zwiększaniu konkurencyjności polskiego rolnictwa, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju sektora chowu i hodowli zwierząt futerkowych oraz skorelowanych sektorów rolnych. Jednym z uczestników spotkania był Szczepan Wójcik, prezes Instytutu Gospodarki Rolnej oraz hodowca zwierząt futerkowych, który podkreślił, że nie można dopuścić do sytuacji, w której grupka posłów o określonym światopoglądzie, wspólnie z organizacjami antyhodowlanymi, próbuje niszczyć branżę zwierząt futerkowych w Polsce.

Polska się rozwija i nie może być tak, że ktokolwiek zabrania komukolwiek prowadzenia legalnej działalności. Po nas przyjdzie ktoś inny. Po zwierzętach futerkowych przyjdą krowy i świnie. (…) Nie będzie zgody hodowców i rolników, żeby na czyjeś zawołanie tracić pracę. Jesteśmy całkowicie przeciwni takiemu rozwiązaniu. Nie chcemy odszkodowań, my chcemy sami pracować uczciwie

– powiedział przedstawiciel branży w rozmowie z PAP.

Szczepan Wójcik dodał, że aktualnie aż 90 proc. ferm hodowlanych w naszym kraju jest w polskich rękach.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Konfederacja żąda embarga na produkty rolne z Ukrainy

Podczas konferencji prasowej Konfederacji wicemarszałek Sejmu i poseł Konfederacji Krzysztof Bosak przedstawił rozporządzenie mające na celu rozwiązanie kryzysu w branży rolnej, który trwa od dłuższego czasu.
2 MIN CZYTANIA

Organizacje wolnościowe oferują pomoc wolnościowym samorządowcom

Organizacje pozarządowe o profilu wolnościowym, ze Stowarzyszeniem Libertariańskim na czele, zaoferowały wsparcie politykom samorządowym w zakresie układania programów.
2 MIN CZYTANIA

Rolnicy domagają się całkowitego wycofania z Zielonego Ładu

Polscy rolnicy chcą, aby rząd wycofał się z Zielonego Ładu, a żeby pokazać swoją siłę, solidarność i determinację zorganizują „gwiaździsty marsz” na Warszawę.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy znaleźli się w energetycznej pułapce inwestycyjnej

Polacy, którzy dzisiaj inwestują w montaż kotłów gazowych, już za kilka lat będą musieli pogodzić się z wysokimi podwyżkami cen za gaz. To między innymi skutek unijnej polityki klimatycznej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy coraz częściej kupują auta używane

W 2024 roku co czwarte polskie przedsiębiorstwo chce kupić samochód, ale zmalał odsetek firm, które chcą swoją flotę uzupełnić autami całkowicie nowymi.
2 MIN CZYTANIA

Rolnicy domagają się całkowitego wycofania z Zielonego Ładu

Polscy rolnicy chcą, aby rząd wycofał się z Zielonego Ładu, a żeby pokazać swoją siłę, solidarność i determinację zorganizują „gwiaździsty marsz” na Warszawę.
2 MIN CZYTANIA