fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaKrajLewica chce zakazu hodowli zwierząt futerkowych

Lewica chce zakazu hodowli zwierząt futerkowych

Lewica przedstawiła projekt ustawy, której celem jest wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt futerkowych i likwidacja istniejących farm. Przedstawiciele branży ostro protestują.

5 lutego odbyło się pierwsze posiedzenie Parlamentarnego Zespołu na rzecz zakazu hodowli zwierząt na futro, podczas którego przedstawiono projekt ustawy wprowadzającej regulacje w tym zakresie. Wśród zapisów pojawiła się propozycja rekompensat finansowych dla hodowców.

Członkini zespołu Dorota Olko z Lewicy ma nadzieję, że ustawę uda się przyjąć jeszcze w tej kadencji Sejmu, bo jej zdaniem aż dwie trzecie Polaków opowiada się za zakazem hodowli zwierząt na futro.

Przygotowane są szczodre odszkodowania, które pomogą się przebranżowić hodowcom, którzy musieliby się zamknąć. To jest projekt, który nie powinien budzić kontrowersji, najwyższy czas go wprowadzić w Polsce

– oświadczyła Olko.

W tym samym czasie w Sejmie odbyło się też posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. ochrony zwierząt, praw właścicieli zwierząt oraz rozwoju polskiego rolnictwa, w trakcie którego rozmawiano o zwiększaniu konkurencyjności polskiego rolnictwa, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju sektora chowu i hodowli zwierząt futerkowych oraz skorelowanych sektorów rolnych. Jednym z uczestników spotkania był Szczepan Wójcik, prezes Instytutu Gospodarki Rolnej oraz hodowca zwierząt futerkowych, który podkreślił, że nie można dopuścić do sytuacji, w której grupka posłów o określonym światopoglądzie, wspólnie z organizacjami antyhodowlanymi, próbuje niszczyć branżę zwierząt futerkowych w Polsce.

Polska się rozwija i nie może być tak, że ktokolwiek zabrania komukolwiek prowadzenia legalnej działalności. Po nas przyjdzie ktoś inny. Po zwierzętach futerkowych przyjdą krowy i świnie. (…) Nie będzie zgody hodowców i rolników, żeby na czyjeś zawołanie tracić pracę. Jesteśmy całkowicie przeciwni takiemu rozwiązaniu. Nie chcemy odszkodowań, my chcemy sami pracować uczciwie

– powiedział przedstawiciel branży w rozmowie z PAP.

Szczepan Wójcik dodał, że aktualnie aż 90 proc. ferm hodowlanych w naszym kraju jest w polskich rękach.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA