fbpx
wtorek, 7 maja, 2024
Strona głównaInnowacjeLitwa – ziemia obiecana dla cyfrowych usług finansowych

Litwa – ziemia obiecana dla cyfrowych usług finansowych

Pięciokrotnie mniejsza od Polski Litwa wyrasta na giganta w zakresie cyfrowych usług finansowych. W ciągu zaledwie trzech lat, pomimo pandemii, wartość litewskiego sektora technologicznego wzrosła aż 17-krotnie.

W październiku 2022 r. brytyjska firma Revolut (świadcząca cyfrowe usługi finansowe) opuściła Wielką Brytanię i przeniosła się na Litwę. Fintech przeniósł się na terytorium UE ze względu na rosnące w wyniku brexitu trudności w obsłudze rynku europejskiego. „Zawsze koncentrujemy się na naszych klientach i rozumiemy, że nikt nie lubi nieznanego” – powiedziała rzeczniczka firmy Revolut, Ieva Elvyra Kazakevičiūtė. Wraz z Revolut w sektorze fintech na Litwie działają obecnie 263 firmy, które zatrudniają ponad 7000 specjalistów – w państwie liczącym zaledwie 2,8 miliona mieszkańców!

„Jesteśmy pierwszym krajem w Europie, który wydaje licencje na bankowość cyfrową” – mówi Diana Girdenyté, dyrektor ds. projektów inwestycyjnych w państwowej agencji Invest Lithuania. „Ten kamień milowy był możliwy, ponieważ udało nam się zbudować największy ośrodek fintech w państwach członkowskich UE i dziesiąty najlepszy kraj dla firm fintech w rankingu Global Fintech Index, z bazą klientów liczącą ponad 25 milionów użytkowników”.

Stolica Litwy – Wilno zajmuje (wśród miast średniej wielkości) drugie miejsce pod względem przyciągania inwestycji zagranicznych, co znalazło odzwierciedlenie w raporcie fDi „European Cities of the Future 2022”. Oprócz brexitu, całemu sektorowi innowacji dała impuls masowa (od 2020 r.) relokacja białoruskich firm – głównie ze względów bezpieczeństwa – w połączeniu ze strategią Litwy, aby pozycjonować się jako brama rynku europejskiego dla start-upów z siedzibą w USA.

Kraj, w którym od początku tego roku pojawiły się już trzy firmy o wartości ponad miliarda dolarów – jednorożce: Vinted, Nord Security i Baltic Classifieds Group dołożył wszelkich starań, aby przewodzić sektorowi innowacji w Europie i stać się prawdziwym globalnym punktem odniesienia w sektorze bankowości cyfrowej.

Elastyczne regulacje, coraz bardziej nowoczesna infrastruktura cyfrowa (koszt dostępu szerokopasmowego jest jednym z najbardziej konkurencyjnych na świecie) oraz reputacja w zakresie cyberbezpieczeństwa (szóste miejsce w Globalnym Indeksie Cyberbezpieczeństwa) to tylko niektóre z czynników stojących za wzrostem liczby start-upów z sektora finansowego na Litwie. W 2016 r. w kraju działały zaledwie 82 firmy, a ich liczba potroiła się w ciągu zaledwie sześciu lat. Spośród obecnych 263 prawie połowa to firmy rodzime, które w 2022 r. pozyskały finansowanie w wysokości 67,9 mln euro, co stanowi czterokrotny wzrost w porównaniu z danymi z 2020 r. Pozostałe fintechy pochodzą głównie z Wielkiej Brytanii (33), Stanów Zjednoczonych (16) i Estonii (8). Trzydzieści cztery procent wszystkich fintechów działa głównie w obszarze płatności.

Pytanie brzmi, czy mały kraj może naprawdę wdrożyć tak ambitne plany wzrostu na kontynencie takim jak Europa, gdzie panuje ostra konkurencja – z gigantami wielkości Paryża, Berlina czy Sztokholmu – nie tylko w sektorze finansowym, ale także jako centrum międzynarodowych innowacji na wszystkich poziomach. Jak na razie główne wskaźniki pokazują znaczny wzrost w ostatnich latach. Tak naprawdę w ciągu ostatnich pięciu lat, pomimo wybuchu pandemii, tkanka innowacyjna Litwy odnotowała niespotykany dotąd wzrost. „Wartość sektora technologicznego wzrosła 17 razy w ciągu zaledwie trzech lat” – mówi w wywiadzie dla „El País” minister gospodarki i innowacji Aušrinė Armonaitė, członkini socjalliberalnej Partii Wolności (Laisvės Partija). Ta mała republika bałtycka ma już tysiąc start-upów technologicznych i może się poszczycić drugim pod względem wzrostu ich liczby wynikiem w Europie.

Oprócz sektora finansowego kraj koncentruje swoją strategię na biotechnologii i naukach o zdrowiu. Kilo Health jest jednym z przykładów. Według Ilony Bernotaité, szefowej departamentu kadr, jest to „druga najszybciej rozwijająca się cyfrowa firma wellness w Europie”. Obecnie ma już ponad pięć milionów użytkowników, w ciągu niespełna czterech lat potroiła liczbę pracowników do obecnych 800, a do roku 2022 jej obroty przekroczyły 230 mln euro.

Jednak to w obszarze teleinformatyki (ang. ICT) Litwa odnotowała najwięcej sukcesów. Według danych Eurostatu w 2022 r. osiągnęła ogólną liczbę 52 200 miejsc pracy związanych z ICT. Izraelska firma programistyczna Wix, centrum inżynieryjne firmy świadczącej usługi w chmurze Chronosphere oraz platforma cyfrowych rozwiązań restauracyjnych Raydiant to tylko niektóre z najnowszych sukcesów kraju.

Litwa, jako platforma cyfrowa, chce być w Europie alternatywą dla Irlandii. Jej zalety opierają się na znacznie bardziej konkurencyjnych cenach, niewielkich obciążeniach podatkowych i tańszej sile roboczej. Kraj ten zajmuje już ósme miejsce w klasyfikacji konkurencyjności podatkowej OECD według Międzynarodowego Indeksu Konkurencyjności Podatkowej z 2022 r. i w szybkim tempie dogania Estonię, która sama określa się mianem „narodu jednorożca” i która do tej pory wyznaczała drogę innowacyjności w Europie Wschodniej. Oprócz pewnych przeszkód, takich jak złożoność języka litewskiego i położenie kraju na wschodnim krańcu kontynentu, jedynym czynnikiem hamującym rozwój Litwy w tym zakresie, może być wojna na Ukrainie, a zwłaszcza bliskość i nieprzewidywalność wciąż trwającego konfliktu.

Źródło: elpais.es
Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA