fbpx
niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaArchiwumŁódzkie zaprasza na Europejskie Forum Gospodarcze

Łódzkie zaprasza na Europejskie Forum Gospodarcze

Od 27 do 29 października Łódzkie stanie się biznesową stolicą Polski. W tych dniach w hotelu VH Andel’s Łódź odbędzie się XIV Europejskie Forum Gospodarcze – Łódzkie 2021, największe wydarzenie promocyjno-gospodarcze w regionie. Organizatorzy zapraszają na trzy dni pełne dyskusji, rozmów z udziałem wybitnych specjalistów ze świata biznesu, wykładów motywacyjnych, spotkań networkingowych i wielką galę Nagrody Gospodarczej Województwa Łódzkiego „Biznes na PLUS”.

Europejskie Forum Gospodarcze to organizowane od kilkunastu lat przez Województwo Łódzkie cykliczne wydarzenie, które na stałe wpisało się do kalendarza najważniejszych imprez gospodarczych w kraju. Nic dziwnego, bo zyskało już odpowiednią rangę, stając się idealną przestrzenią do nawiązywania kontaktów biznesowych, pozyskiwania klientów, miejscem wymiany opinii i doświadczeń. Forum to wydarzenie, gdzie promuje się innowacje w biznesie oraz integruje środowiska gospodarcze, naukowe, samorządowe i rządowe. To przestrzeń, gdzie toczy się otwarta dyskusja prowadzona przez fachowców i wybitnych specjalistów ze świata gospodarki, którzy dzielą się swoimi cennymi doświadczeniami. To także znakomita okazja do wyrażenia własnych spostrzeżeń i opinii, a także do poszerzenia relacji biznesowych.

Tegoroczna edycja dedykowana będzie najbardziej aktualnym tematom z obszaru nowych technologii, prac badawczych, cyfryzacji, przedsiębiorczości i wdrażania innowacji.

Podczas trzech dni spotkań poruszonych zostanie wiele tematów dedykowanych wyzwaniom, przed którymi stoją dziś polscy przedsiębiorcy, szczególnie w kontekście rozwoju nowych technologii. Pandemia COVID-19, której skutki wszystkie światowe gospodarki (w tym również nasza) odczuwać będą jeszcze długo, co prawda mocno skomplikowała życie wielu branżom, jednak również przyśpieszyła coś, co i tak było nieuniknione, czyli procesy związane z digitalizacją i cyfryzacją. Coraz wyraźniej widać, że synergia biznesu i technologii staje się czymś naturalnym. Z jednej strony to my kreujemy technologie, pogłębiamy ich potencjał i adaptujemy je do rzeczywistych potrzeb rynkowych. Z drugiej, to one stymulują rozwój biznesu i stwarzają szansę na aktywne uczestnictwo w kreowaniu jego ram. Otwierają drzwi do innowacji, zmieniając to, do czego zdążyliśmy przywyknąć, stawiając jednocześnie przed nami szereg nowych wyzwań.

Jakie to wyzwania? Jednym z kluczowych, z którymi trzeba będzie się zmierzyć w najbliższych latach, jest kwestia podniesienia innowacyjności naszej gospodarki. Polska to kraj o ogromnym potencjalne i możliwościach. Mamy wykształcone społeczeństwo, dysponujmy znakomitym położeniem geograficznym z coraz lepszą infrastrukturą komunikacyjną. Aby wykorzystać te atuty, musimy jednak poszukiwać trwałych przewag konkurencyjnych, których źródłem są właśnie innowacje. Ważne, aby polskie firmy, w których akumulowany jest narodowy kapitał, zwiększały swoje możliwości, dostarczając na rynek produkty najwyższej jakości. W ten sposób możemy osiągnąć wzrost płac i wejść na ścieżkę zdrowego wzrostu gospodarczego, opartego na inwestycjach w najnowsze technologie. To może i powinna być także siła naszego eksportu.

Efektem tych procesów powinien być wzrost konkurencyjności naszego kraju oraz wyższe wynagrodzenia pracowników. Sprawa ta, w kontekście ekonomicznych skutków pandemii COVID-19 oraz wartych wiele miliardów planów rozwojowych, nabiera szczególnego znaczenia.

Dynamiczne zmiany zachodzące w zglobalizowanej gospodarce, postępująca cyfryzacja i automatyzacja procesów, wymuszają na przedsiębiorstwach nie tylko stałe inwestowanie w technologie, ale także kluczowe kompetencje i kwalifikacje kadr. Szacuje się, że do 2030 r. od 9 do 45 proc. obecnych zawodów zostanie częściowo lub całkowicie zautomatyzowanych. Kluczowe stanie się współdziałanie człowieka z maszynami i robotami. Już teraz ponad 22 mld urządzeń jest podłączonych do sieci, a ich liczba rośnie w postępie geometrycznym.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Podczas Europejskiego Forum Gospodarczego wspólnie z ekspertami będzie można zastanowić się i podyskutować o tym, jaka jest przyszłość polskiego przemysłu w świetle zachodzących przemian technologicznych i jakich kompetencji będzie potrzebowała polska gospodarka w najbliższej dekadzie.

Można będzie także poszukać odpowiedzi na pytania, jakich kwalifikacji innowacyjnych potrzebują pracodawcy w województwie łódzkim i jakie zmiany następują na regionalnym rynku pracy oraz jakie planuje się rozwiązania wspierające zdobywanie nowych kwalifikacji.

Ważnym punktem wydarzenia z pewnością będzie również dyskusja dotycząca Krajowego Planu Odbudowy. Nie zabraknie też rozmów o innowacyjności w opiece i wsparciu samodzielności osób starszych, a także wyzwaniach stojących przed koleją regionalną i krajową. Będzie też o sportowych perłach regionu i o tym, jak kreować sportową markę, podkreślając jej tożsamość z województwem łódzkim.

Organizatorzy wydarzenia przewidzieli także ponad 30 sesji panelowych, by ułatwić przedsiębiorcom z regionu nawiązywanie biznesowych relacji. Nie zabraknie wykładów motywacyjnych, które poprowadzą osoby znane i lubiane. Tomasz Kammel, gwiazda telewizji i specjalista w dziedzinie komunikacji międzyludzkiej, podczas pierwszego dnia forum poszuka odpowiedzi na pytania, co leży u podstaw naszej motywacji i jak wzmocnić wiarę we własne możliwości. Wspólnie z uczestnikami zastanowi się również nad tym, o co warto zadbać, aby życie zawodowe stanowiło źródło entuzjazmu i jak ustrzec się zawodowego wypalenia.

Drugiego dnia mowę wygłosi selekcjoner siatkarskich mistrzów świata z 2018 roku, czyli Vital Heynen. Słuchanie wykładu motywacyjnego w jego wykonaniu z pewnością będzie nie lada przyjemnością, bo belgijski trener doskonale wie, jak dojść do perfekcji w swojej dziedzinie.

Na koniec drugiego dnia wydarzenia zaplanowano wielką galę Nagrody Gospodarczej Województwa Łódzkiego „Biznes na PLUS”. Główną ideą konkursu jest uhonorowanie firm konsekwentnie promujących pozytywny wizerunek łódzkiej przedsiębiorczości na arenie krajowej i międzynarodowej, przyczyniających się do rozwoju gospodarczego regionu i stanowiących wzór funkcjonowania dla innych.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Tegoroczna nagroda zostanie przyznana w następujących kategoriach konkursowych:

  • Świadomi w biznesie – Nagroda Publiczności
  • Debiut Roku
  • Projekt Przyszłości
  • Eksportowy Produkt Roku
  • Lider innowacji
  • Biznes na PLUS – Nagroda Zarządu Województwa Łódzkiego

Nagroda Świadomi w biznesie przypadnie firmie, która potrafiła osiągnąć równowagę pomiędzy biznesową skutecznością, a społeczną odpowiedzialnością. Na nagrodę w tej kategorii mogą liczyć przedsiębiorstwa, które w pozytywny sposób oddziałują na jakość życia w województwie łódzkim, konsekwentnie realizują działania wspierające rodzinę oraz pozwalające pracownikom zachować balans pomiędzy rozwojem zawodowym, a samorealizacją.

Debiut roku to wyróżnienie dla młodej firmy, która działa na rynku nie dłużej niż od stycznia 2018 roku, wprowadzając nowoczesne, innowacyjne produkty i technologie.

Nagrodę w kategorii Projekt przyszłości odbierze firma, która korzystając z unijnych dotacji, wdrożyła innowacyjne rozwiązania, technologie, produkt lub usługi, a tym samym zmienia otaczającą nas rzeczywistość i staje się wizytówką województwa łódzkiego.

Przedsiębiorca, który w latach 2018-2021 z sukcesem eksportował swój produkt na rynki zagraniczne i konsekwentnie rozszerzał działalność eksportową, otrzyma nagrodę w kategorii Eksportowy produkt roku.

Liderem innowacji zostanie ta firma, która w sposób szczególny przyczyniła się do rozwoju regionu poprzez swoją innowacyjną działalność.

Szczególnym wyróżnieniem wręczanym podczas wielkiej Gali jest nagroda Biznes na PLUS, przyznawana przez Zarząd Województwa Łódzkiego za całokształt działalności lub wyjątkowe osiągnięcia.

Kto w tym roku otrzyma nagrody? O tym przekonamy się podczas uroczystej Gali, która odbędzie się 28 października. Poprowadzą ją Karolina Bielawska i Krzysztof Ibisz. A wieczór uświetni występ Anny Wyszkoni oraz pokaz mody MMC Studio.

W tym roku Europejskie Forum Gospodarcze odbywać się będzie w formule hybrydowej – tradycyjne, stacjonarne obrady połączone z transmisją online. Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a udział w nim jest bezpłatny. Rejestracja trwa cały czas i jest możliwa pod tym adresem: https://forum.lodzkie.pl/rejestracja.

Materiał przygotowany w ramach współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA