fbpx
wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaBiznesMamy coraz więcej konsumentów dóbr luksusowych

Mamy coraz więcej konsumentów dóbr luksusowych

W Polsce przybywa grono konsumentów dóbr luksusowych, których zarobki przekraczają 50 tys. zł miesięcznie – wynika z raportu firmy doradczej KPGM.

W 2020 r. w naszym kraju było 77 tys. takich osób, czyli o ponad 11 proc. więcej niż rok wcześniej. Jeśli chodzi o osoby zarabiające powyżej 1 mln zł brutto rocznie, to było ich ponad 35 tys. Poza tym w 2020 r. w naszym kraju mieszkało 284 tys. osób o dochodach powyżej 20 tys. zł miesięcznie. Z kolei w 2021 r. łączna wartość rynku dóbr luksusowych w Polsce wyniosła niemal 30 miliardów złotych.

Analitycy KPGM podkreślili, że do wzrostu wydatków polskich konsumentów na produkty i usługi luksusowe przyczynił się wyłącznie jeden – i to największy segment, czyli sprzedaż samochodów premium i luksusowych.

„Oprócz branży motoryzacyjnej najlepiej radzi sobie segment alkoholi, którego wartość w 2021 r. wyniosła 1,2 mld zł i który prawdopodobnie już w 2022 r. osiągnie wartość sprzedaży sprzed załamania rynku” – napisano w raporcie.

Grupą docelową rynku dóbr luksusowych są ludzie bardzo bogaci, czyli zarabiający ponad 1 mln zł brutto rocznie. Najwięcej takich osób w 2020 r. mieszkało na Mazowszu (ponad 8 tys.), w Wielkopolsce (ponad 4 tys.) oraz w Małopolsce (ponad 3 tys.). Największy wzrost liczby takich podatników odnotowano natomiast w województwie kujawsko-pomorskim, w 2020 r. było ich o 97,1 proc. więcej niż rok wcześniej.

W Polsce mieszka też ponad 149 tys. osób zaliczanych do grona HNWI, czyli high net worth individuals, mających majątek netto w wysokości minimum 1 mln dol. Jest ich bezwzględnie więcej niż w Portugalii, Finlandii, Grecji oraz Czechach, choć najwięcej takich podatników jest w Niemczech, gdzie mieszka ich ponad 2,9 mln. Kolejne były Wielka Brytania i Francja, gdzie mieszka ponad 2,5 mln HNWI.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA