fbpx
poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaKrajMamy już dwucyfrową inflację!

Mamy już dwucyfrową inflację!

Według raportu NBP w III kwartale br. inflacja w Polsce może osiągając 12,1 proc. rok do roku, a średni wzrost cen w 2022 r. wyniesie 10,8 proc.

Z raportu NBP wynika, że inflacja CPI w 2022 r. (centralna ścieżka projekcji NBP) wyniesie 10,8 proc., w 2023 r. – 9 proc., a w 2024 r. – 4,2 proc.

Jeszcze w listopadzie 2021 r. NBP prognozował inflację na poziomie 5,8 proc. Szacunki sprzed wojny na Ukrainie zakładały, że dwucyfrowa inflacja może być tylko chwilowa. Teraz okazuje się jednak, że może to być średnia dla całego roku. Jednym słowem, inflacja wymknęła się spod kontroli. Celem NBP jest bowiem utrzymywanie jej na poziomie ok. 2,5 proc. z możliwymi odchyleniami w górę lub w dół o 1 pkt proc.

„Ścieżka cen energii w projekcji marcowej uwzględnia silniejsze, niż zakładano w poprzedniej rundzie, przełożenie wzrostów cen surowców energetycznych na rynkach światowych na taryfy za gaz, energię elektryczną i ciepło dla gospodarstw domowych, które weszły życie na początku 2022 roku” – czytamy w raporcie NBP. Prognozuje się także znaczny wzrost cen żywności.

Co więcej, ten sam raport NBP podaje pesymistyczne prognozy dotyczące polskiego wzrostu gospodarczego. Wzrost PKB Polski w 2022 r. ma wynieść ok. 4,4 proc., w 2023 r. – 3 proc., a w 2024 r. – 2,7 proc.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wojna dyskontów uderza w producentów jaj

Wojna cenowa między dwiema wiodącymi sieciami handlowymi w Polsce, które sprzedają jaja poniżej ceny zakupu, uderza w producentów.
2 MIN CZYTANIA

Polska posiada największe złoża srebra na świecie!

Polska jest czołowym światowym producentem wielu surowców, jednak szczególnie bogate są nasze złoża srebra.
< 1 MIN CZYTANIA

Bruksela odkręca kurek z miliardami euro dla Polski

Przebywająca z wizytą w Polsce szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała odblokowanie unijnych środków dla Polski z Funduszu Odbudowy i Polityki Spójności.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Siemens dostarczy Polsce turbiny wiatrowe

Niemiecko-hiszpańska firma Siemens Gamesa dostarczy morskie turbiny wiatrowe dla projektów morskich elektrowni wiatrowych w Polsce, realizowanych przez spółki Equinor i Polenergia.
2 MIN CZYTANIA

ABW zaaresztowała książki wydawnictwa 3DOM!

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zrobili nalot na siedzibę wydawnictwa 3DOM w Częstochowie, dom właściciela Tomasza Stali i jego działkę letniskową, konfiskując nakłady kilku książek.
2 MIN CZYTANIA

Rekordowe wydobycie węgla

Rok 2023 był absolutnie rekordowy, jeśli chodzi o wzrosty wydobycia i konsumpcji węgla na świecie – głównie za sprawą państw azjatyckich, czyli tam, gdzie jest prawdziwy rozwój.
2 MIN CZYTANIA