fbpx
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaPodatkiMiasto na Śląsku obniża opłaty za śmieci!

Miasto na Śląsku obniża opłaty za śmieci!

To chyba pierwszy taki przypadek w Polsce! Radni 130-tysięcznego Rybnika zdecydowali o znacznym obniżeniu opłat za odbiór odpadów.

Radni Rybnika jednogłośnie przyjęli uchwałę, która na rok 2024 obniża opłaty za wywóz odpadów komunalnych z 33 zł do 24 zł od osoby. Oznacza to aż 25-proc. obniżkę. Co więcej, opłata za czwarty kwartał tego roku będzie wynosiła zaledwie 8 zł miesięcznie od osoby, czyli 24 zł za cały ostatni kwartał tego roku – informuje serwis Radio 90.

Powody obniżki

Są trzy czynniki, które powodują, że możemy obniżyć ceny. Po pierwsze, lepszy poziom recyklingu, po drugie obniżenie poziomu składowania i wzrosła liczba kompostowników

– tłumaczy Wojciech Kiljańczyk, przewodniczący Rady Miasta w Rybniku z PO.

W 2021 r. wskaźnik poziomu recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów komunalnych wynosił w Rybniku niecałe 38 proc., a w 2022 r. – już ponad 41 proc. Z kolei poziom składowania odpadów komunalnych obniżono w mieście z prawie 34 proc. w roku 2021, do nieco ponad 26 proc. w roku 2022. Natomiast z kompostowników w 2021 r. korzystało 957 rybnickich gospodarstw domowych, a w tym roku – już 1121.

Rybnickie 300+, czeladzkie wzrosty

Co więcej, jak dodaje Kiljańczyk, oszczędności, które powstały w systemie spowodowały, że w ostatnim kwartale br. możliwa stała się obniżka opłat za odbiór śmieci z 99 zł do 24 zł na osobę. Zażartował, że „to jest tak zwane 300+ rybnickie, czyli 300 zł na czteroosobową rodzinę – taka będzie oszczędność”.

Co na to radni z innych miast? W innych miastach województwa śląskiego opłaty za odbiór odpadów są znacznie wyższe. W Katowicach jest to 26,3 zł, ale w Jastrzębiu Zdroju – 33,8 zł, w Orzeszu – 35 zł, a w Siemianowicach Śląskich – 36,95 zł. Z kolei w Czeladzi od maja br. opłatę podwyższono z 33 zł do 38 zł.

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA