fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaPodatkiMiasto na Śląsku obniża opłaty za śmieci!

Miasto na Śląsku obniża opłaty za śmieci!

To chyba pierwszy taki przypadek w Polsce! Radni 130-tysięcznego Rybnika zdecydowali o znacznym obniżeniu opłat za odbiór odpadów.

Radni Rybnika jednogłośnie przyjęli uchwałę, która na rok 2024 obniża opłaty za wywóz odpadów komunalnych z 33 zł do 24 zł od osoby. Oznacza to aż 25-proc. obniżkę. Co więcej, opłata za czwarty kwartał tego roku będzie wynosiła zaledwie 8 zł miesięcznie od osoby, czyli 24 zł za cały ostatni kwartał tego roku – informuje serwis Radio 90.

Powody obniżki

Są trzy czynniki, które powodują, że możemy obniżyć ceny. Po pierwsze, lepszy poziom recyklingu, po drugie obniżenie poziomu składowania i wzrosła liczba kompostowników

– tłumaczy Wojciech Kiljańczyk, przewodniczący Rady Miasta w Rybniku z PO.

W 2021 r. wskaźnik poziomu recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów komunalnych wynosił w Rybniku niecałe 38 proc., a w 2022 r. – już ponad 41 proc. Z kolei poziom składowania odpadów komunalnych obniżono w mieście z prawie 34 proc. w roku 2021, do nieco ponad 26 proc. w roku 2022. Natomiast z kompostowników w 2021 r. korzystało 957 rybnickich gospodarstw domowych, a w tym roku – już 1121.

Rybnickie 300+, czeladzkie wzrosty

Co więcej, jak dodaje Kiljańczyk, oszczędności, które powstały w systemie spowodowały, że w ostatnim kwartale br. możliwa stała się obniżka opłat za odbiór śmieci z 99 zł do 24 zł na osobę. Zażartował, że „to jest tak zwane 300+ rybnickie, czyli 300 zł na czteroosobową rodzinę – taka będzie oszczędność”.

Co na to radni z innych miast? W innych miastach województwa śląskiego opłaty za odbiór odpadów są znacznie wyższe. W Katowicach jest to 26,3 zł, ale w Jastrzębiu Zdroju – 33,8 zł, w Orzeszu – 35 zł, a w Siemianowicach Śląskich – 36,95 zł. Z kolei w Czeladzi od maja br. opłatę podwyższono z 33 zł do 38 zł.

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Skarbówka pójdzie na rękę przedsiębiorcom

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, którą mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom z punktu widzenia realizacji obowiązków podatkowych.
2 MIN CZYTANIA

Zakup okularów nie jest związany z przychodem firmy

Przedsiębiorcy, którzy próbują zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na zakup okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych są na przegranej pozycji. Fiskus nie pozwala na ujęcie tego typu wydatków w kosztach twierdząc, że mają one charakter prywatny.
8 MIN CZYTANIA

Wzrośnie opłata mocowa

Jak poinformował Urząd Regulacji Energetyki, w przyszłym roku podwyższone zostaną stawki tzw. opłaty mocowej, która jest elementem rachunków za energię elektryczną.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Eurokraci chcą ograniczyć prawo jazdy kategorii B

Pod niezużywającym się pretekstem ekologicznym posłowie do Parlamentu Europejskiego debatowali nad tym, by prawo jazdy kategorii B umożliwiało prowadzenie samochodów o wadze tylko do 1,8 tony.
2 MIN CZYTANIA

Małe firmy są wykańczane

Nie jest to dobry czas dla drobnej przedsiębiorczości. Małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce mają coraz gorszą sytuację. Wiele z nich znajduje się w fazie „pełzającej likwidacji”.
2 MIN CZYTANIA

Wzrośnie opłata mocowa

Jak poinformował Urząd Regulacji Energetyki, w przyszłym roku podwyższone zostaną stawki tzw. opłaty mocowej, która jest elementem rachunków za energię elektryczną.
2 MIN CZYTANIA