fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaFinanseMiliardy euronieprawidłowości

Miliardy euronieprawidłowości

W 2020 r. nieprawidłowości dotyczyły ok. 4,2 mld euro wydatków Unii Europejskiej.

Audytorzy Europejskiego Trybunału Obrachunkowego w rocznym sprawozdaniu za rok 2020 już drugi rok z rzędu wydali negatywną opinię o wydatkach Unii Europejskiej. Zidentyfikowali również zagrożenia i wyzwania związane z wdrażaniem i zarządzaniem funduszami UE udostępnionymi w związku z koronakryzysem.

Kontrolerzy ustalili, że ogólny poziom nieprawidłowości w wydatkach UE utrzymywał się na poziomie 2,7 proc. w 2020 r. (2019 r. też 2,7 proc.). Budżet UE w płatnościach na 2020 r. wyniósł 155,4 mld euro. 2,7 proc. z tej koty to prawie 4,2 mld euro.

Jednak w 2020 r. aż 59 proc. skontrolowanych wydatków uznano za wydatki wysokiego ryzyka, co stanowi wzrost w porównaniu z 2019 r. (53 proc.) i latami wcześniejszymi.

W 2020 r. w wyniku prac kontrolnych Trybunału zgłoszono sześć przypadków podejrzeń nadużyć finansowych, co zgłoszono do Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych.

Pandemia będzie miała bardzo istotny wpływ na finanse UE. W okresie finansowym 2021–2027 łączny przydział środków z Funduszu Odbudowy i wieloletnich ram finansowych wyniósł 1824 mld euro, czyli prawie dwukrotnie więcej niż w poprzednim okresie.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co Polacy sądzą o wprowadzeniu 800 plus?

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że wprowadzenie 800 plus negatywnie odbije się na inflacji w naszym kraju.
2 MIN CZYTANIA

W Polsce przybyło gotówki. Czy też jej używasz?

W kwietniu w Polsce pierwszy raz od wybuchu wojny na Ukrainie nastąpił solidny wzrost gotówki w obiegu.
2 MIN CZYTANIA

Prognozy gospodarcze dla Polski są coraz lepsze

Komisja Europejska opublikowała wiosenne prognozy gospodarcze, z których wynika, że perspektywy dla Polski są optymistyczne.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czy Bruksela przywróci w Polsce możliwość reklamowania aptek?

Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego omówiła petycję Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET w sprawie zakazu reklamy aptek w Polsce. Zdaniem wnioskodawców zakaz nie przystaje do współczesnych realiów.
2 MIN CZYTANIA

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Na podniesieniu płacy minimalnej najwięcej zyska… państwo

Najwięcej na podniesieniu płacy minimalnej w przyszłym roku zyskają finanse państwa (22 proc.). Znacznie mniejszą podwyżkę dostanie pracownik (16 proc.). Wszystko to sfinansują przedsiębiorcy, którzy będą mieli wyższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Obciążenia wynikające z podwyżki wzrosną im o 18 proc.
5 MIN CZYTANIA