fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaŚwiatMinister pozwoli Niemcom na nurkowanie w śmietnikach

Minister pozwoli Niemcom na nurkowanie w śmietnikach

Minister zielonego rolnictwa chce, by Niemcy poszukujący jedzenia w śmietnikach, nie byli za to karani.

W zamiarze rozwiązania problemu marnowania żywności, niemiecki minister ekorolnictwa Cem Özdemir chce zdekryminalizować praktykę wyciągania żywności z pojemników na śmieci, w tym tych przy supermarketach, zwaną nurkowaniem w śmietnikach.

Jak informuje serwis EURACTIV.com, w Niemczech osoby, które wybierają żywność z pojemników na śmieci ponoszą odpowiedzialność za wtargnięcie i kradzież. Jednak według niemieckiego ministra zielonego rolnictwa Özdemira praktyka ta nie powinna podlegać karze.

Każdy, kto chce uratować jadalną żywność z pojemników na odpady nie powinien być za to ścigany – powiedział „Rheinische Post” minister Cem Özdemir.

Zdaniem ministra Özdemira zmiana prawa powinna przyczynić się do zmniejszenia marnowana żywności w Niemczech, a skala tego procederu jest wysoka i wynosi każdego roku aż 11 mln ton. Kluczowe punkty niemieckiej strategii żywnościowej, które minister Özdemir przedstawił pod koniec ubiegłego roku, są zgodne ze strategią Unii Europejskiej „od pola do stołu” i określają również cel zmniejszenia o połowę marnotrawienia żywności „w każdym sektorze łańcucha dostaw żywności” do 2030 r.

Dodatkowo, zgodnie z przyjętą w 2019 r. Krajową Strategią Redukcji Marnowania Żywności, która w przyszłości ma być jeszcze rozwijana, straty mają być minimalizowane w szkołach, szpitalach czy stołówkach uniwersyteckich np. poprzez lepsze dostosowanie wielkości posiłków.

 

 

 

 

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Na podniesieniu płacy minimalnej najwięcej zyska… państwo

Najwięcej na podniesieniu płacy minimalnej w przyszłym roku zyskają finanse państwa (22 proc.). Znacznie mniejszą podwyżkę dostanie pracownik (16 proc.). Wszystko to sfinansują przedsiębiorcy, którzy będą mieli wyższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Obciążenia wynikające z podwyżki wzrosną im o 18 proc.
5 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko „traktatowi pandemicznemu” WHO

W ramach WHO dopinany jest tzw. traktat pandemiczny, który zdaniem Konfederacji w ogóle nie powinien być przez Polskę rozpatrywany. Tymczasem rząd próbuje nas w to wmanewrować.
2 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA