fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumMinisterstwo Finansów proponuje krajom UE wspólną walkę z wyłudzeniami VAT

Ministerstwo Finansów proponuje krajom UE wspólną walkę z wyłudzeniami VAT

PAP zapytał Sarnowskiego o jego zadania w roli pełnomocnika ministra finansów ds. współpracy międzynarodowej w zakresie podatku VAT. Wiceminister zwrócił uwagę na powolny przepływ informacji między podatkowymi administracjami.

– Już teraz jesteśmy europejskim liderem, jeśli chodzi o zaawanstowane narzędzia analityczne. Obszarem możliwym do poprawy jest natomiast wolumen danych, które otrzymujemy. Tymczasem, jeśli chodzi o wymianę informacji z zagranicą, dokonywana jest ona z opóźnieniami, co znacznie utrudnia wykorzystanie pozyskanych danych na potrzeby analiz prowadzonych przez Krajową Administrację Skarbową. To bolączka całej UE – powiedział wiceminister finansów.

Sarnowski podkreślił, że skala wyłudzeń VAT w krajach UE jest duża, mowa tu o kwotach rzędu 40-60 mln euro rocznie. Problem zatem jest powszechny, a jedną z jego przyczyn jest słaba współpraca między administracjami podatkowymi krajów UE.

– Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu na większy wolumen danych, które moglibyśmy pozyskiwać do analizy oraz oczekiwaniom partnerów z innych krajów UE, zdecydowaliśmy się na stworzenie całkowicie nowego narzędzia współpracy międzynarodowej – powiedział Sarnowski.

Według wiceministra nową jakością byłoby wprowadzenie opartych na polskim modelu umów o pogłębionej współpracy między administracjami podatkowymi. Tego typu porozumieniami objęte są aktualnie jedynie Czechy i Słowacja oraz Hiszpania i Portugalia.

– Polska chciałaby stworzyć sieć tego rodzaju umów. W środę minister Kościński podpisał listy do ministrów finansów wszystkich państw UE, w których zaprosił ich przedstawicieli do Warszawy na koniec stycznia na rozmowy dotyczące deklaracji o wspólnej walce z wyłudzeniami VAT. Załącznikiem do nich jest modelowa umowa o pogłębionej współpracy między administracjami – mówi PAP wiceminister.

Sarnowski twierdzi, że Polska ma wiele do zaoferowania w kwestii VAT. Jesteśmy jedynym krajem dysponującym systemem wymiany informacji z bankami STIR, a także prowadzimy zaawansowane analizy plików JPK. Polski urząd skarbowy jako pierwszy wystawił swoje zadanie na Hackatonie, dysponujemy także programem GovTech Polska oferującym narzędzia dla skarbówki.

JS/PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA