Średnia dzienna liczba aktywnych użytkowników Facebooka w ostatnim kwartale 2021 r. spadła po raz pierwszy w historii platformy – wynika z przedstawionych w przez firmę Meta raportów. Po tej informacji akcje Meta na nowojorskiej giełdzie spadły aż o 26 proc. i był to największy spadek w historii firmy. Do koncernu Meta należą platformy Facebook, Messenger, Instagram i WhatsApps.

W ostatnim kwartale 2021 r. Facebook stracił ok. pół miliona aktywnych, dziennych użytkowników – ich liczba spadła z 1,93 mld do 1,929 mld. To pierwszy spadek tego wskaźnika w 18-letniej historii serwisu.

Meta Platforms ostrzegła o wolniejszym wzroście dochodów spowodowanym odpływem użytkowników do innych serwisów, takich jak TikTok czy YouTube, oraz mniejszymi wpływami od reklamodawców. Do rywalizujących z Facebookiem platform odeszło szczególnie wielu młodych użytkowników – przyznał twórca serwisu i prezes Meta, Mark Zuckerberg. Dodał, że liczy na rozwój firmy w związku z nowymi inwestycjami w serwisy wideo i wirtualną rzeczywistość.

Meta jest drugą, po Google, największą cyfrową platformą reklamową na świecie. W ciągu ostatnich kilku lat Facebook nie zdobywał już nowych użytkowników w USA i Europie, ale nadal rozwijał się w innych regionach świata – to się zmieniło, a platforma nie jest już popularna wśród młodych ludzi tak, jak kiedyś – komentuje BBC.

Jedną z obaw inwestorów dotyczących Meta, oprócz spadku użytkowników Facebooka i mniejszych zysków, są plany Zuckerberga zakładające zainwestowanie miliardów dolarów w związany z wirtualną rzeczywistością projekt Metawersum. Mimo ogromnych inwestycji, projekt jest daleki do ukończenia, a jego cała koncepcja opiera się – zdaniem wielu – na ryzykownych założeniach.

Wirtualnemedia.pl/BBC/KR

Poprzedni artykułKolejne zmiany w Polskim Ładzie
Następny artykułObniżka VAT już kosztowała fortunę