fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaArchiwumMorawiecki: Polskę czekają cztery wyścigi

Morawiecki: Polskę czekają cztery wyścigi

Premier zaznaczał, że zwycięstwo w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych należy uzupełnić zwycięstwem w wyborach prezydenckich. W ocenie premiera sukcesy partii oraz całej Polski nie miałyby miejsca bez wkładu Andrzeja Dudy.

Mówił, że partia rządząca stawia sobie wielkie cele na obecną kadencję.

– Stoimy przed czterema wyścigami – powiedział.

Następnie wskazał, ze pierwszym z nich jest wyścig gospodarczy, "o lepszą, sprawiedliwszą gospodarkę", który oparty będzie na rewolucji cyfrowej i ekologicznej. W ocenie premiera, od tego, jak Polska wykorzysta obie te rewolucje, będzie zależała sytuacja polskiej gospodarki w najbliższych dekadach.

Drugim wyścigiem ma być w ocenie premiera wyścig o wartości, takie jak rodzina, prawo, praworządność czy wiara.

– Wartości są fundamentem, na którym można nadbudowywać kolejne piętra – powiedział Morawiecki.

– Trzeci wyścig to wyścig o pamięć, który jest ważny dla utrzymania azymutu na przyszłość – zaznaczył Morawiecki. Powiedział, że od tego, kto wygra ten wyścig, zależeć będzie, "czy bedziemy wciskani w przestrzeń wspólników-zbrodniarzy (…), czy będziemy nosić głowę wysoko jako spadkobiercy wspaniałych bohaterów z czasów najstraszliwszej II wojny światowej". Zaznaczył, że Polska będzie "walczyć o prawdę".

Czwartym wg premiera wyścigiem jest "wyścig o duszę naszej wspólnoty, ducha narodu polskiego, który został okrutnie przetrącony podczas II wojny światowej". Zaznaczył przy tym, że chodzi o budowę wspólnoty celów, walkę o tożsamość, o tradycję, a jednocześnie o nowoczesność.

Premier zwrócił uwagę, że łączenie dwóch ostatnich cech "świetnie wychodzi Podkarpaciu".

– Dajecie przykład całej Polsce, dlatego też z radością mogę patrzeć na wyniki, które były tutaj podczas ostatnich wyborów do Parlamentu – powiedział Mateusz Morawiecki.

PiS w obu podkarpackich okręgach wyborczych uzyskał ponad 60 proc. poparcia w ostatnich wyborach.

Wg premiera tylko zwycięstwo Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich pozwoli następne lata uznać za równie udane, jak poprzednie cztery.

– Możemy dalej zmieniać Polskę, aby była sprawiedliwa, równa dla wszystkich, praworządna dla wszystkich, żeby była ojczyzną, z której wszyscy będziemy dumni i w której wszyscy będą szczęśliwi – powiedział Morawiecki.

Podczas uroczystości przeczytany został również list prezydenta RP Andrzeja Dudy. Mówił w nim o wzmocnieniu przez Polskę w minionym roku swojego bezpieczeństwa i pozycji na arenie międzynarodowej. Przypomniał też o rozszerzeniu programów socjalnych.

"Ufam, że rozpoczynający się rok przyniesie kolejne osiągniecia w wielu dziedzinach naszego życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego. Dziękuję wszystkim, którzy angażują się w budowę silnego i nowoczesnego państwa na szczeblu ogólnopolskim i lokalnym. Jestem przekonany, że wspólnym wysiłkiem zapewnimy dalszy rozwój naszego kraju i otworzymy przed Polską nowe perspektywy” – napisał Andrzej Duda w liście.

Prezydent zwrócił także uwagę, że w obecnym roku przypada wiele istotnych rocznic. Wśród nich wymienił setną rocznicę bitwy Warszawskiej i wojny polsko-bolszewickiej, 40. rocznicę powstania Solidarności oraz 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej.

Według Dudy te rocznice przypominają o tych, którzy oddali swoje życie za Polskę.

"Niech nasza wspólna pamięć o nich jednoczy nas i motywuje do dalszego działania" – pisze prezydent.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

JS/TVP.Info

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA