fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaKrajNajbardziej szanowany zawód w Polsce. Najnowszy ranking

Najbardziej szanowany zawód w Polsce. Najnowszy ranking

Strażacy oraz osoby pracujące w służbie zdrowia są najbardziej szanowanymi zawodami przez Polaków. Na końcu listy są tak zwani influencerzy internetowi.

Instytut Badawczy SW Research przygotował „Ranking prestiżu zawodów i specjalności”, w którym zestawiono najbardziej szanowane przez Polaków zawody. Na czele znalazł się strażak, a na dnie influencer. To już trzecia edycja rankingu, w którym znalazło się łącznie 36 zawodów.

Strażak i ratownik medyczny najbardziej szanowani

Podobnie jak w poprzednich dwóch latach na czele rankingu SW Research znaleźli się strażacy oraz ratownicy medyczni, którzy są poważani przez 84 proc. i 83 proc. Polaków. Kolejne cztery pozycje zajęły zawody związane z szeroko pojętą służbą zdrowia. Trzy czwarte Polaków szanuje pielęgniarki, niewiele mniej lekarzy, a 68 proc. z nas poważa farmaceutów. Wysoko znaleźli się też profesorzy nauk, których szanuje prawie 69 proc. z nas.

Mocny i stabilny wizerunek takich profesji jak strażak, ratownik medyczny czy profesor uniwersytetu świadczą o powszechnym uznaniu dla takich cech jak pomoc innym, odpowiedzialność społeczna oraz wyższe wykształcenie. Polacy są konsekwentni również w negatywnych uczuciach, o czym świadczy niska o lat pozycja twórców internetowych oraz polityków. Okazuje się, że sama popularność, częsta obecność w mediach, marketingowa kreatywność czy krasomówstwo nie przyczyniają się, zdaniem Polaków, do tworzenia dobra społecznego w takim samym stopniu, co ratowanie zdrowia i życia

– powiedział w komunikacie prasowym Piotr Zimolzak, wiceprezes SW Research.

Pierwszą dziesiątkę najbardziej szanowanych zawodów zamykają górnicy (62 proc.), inżynierowie (60 proc.), specjaliści IT (59 proc.) oraz szewcy (58 proc.).

Influencer to nie zawód?

Jeśli chodzi o drugi koniec rankingu, to na samym dnie znalazły się dosyć nowe zawody związane z działalnością w internecie. Mowa tutaj przede wszystkim o influencerach oraz youtuberach. Tych pierwszych szanuje zaledwie 12,9 proc. respondentów, a drugi zawód cieszy się szacunkiem tylko 13,4 proc. osób.

Polacy niezbyt szanują również szeroko rozumianych polityków (14,3 proc.) oraz posłów na sejm (15,9 proc.). Nieco większym szacunkiem Polaków cieszą się ministrowie (19,9 proc.) oraz radni gminni (20,5 proc.).

Źródło: SW Research
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA