fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaArchiwumNie tylko Francja. Fala protestów dotyka także Hiszpanię

Nie tylko Francja. Fala protestów dotyka także Hiszpanię

W czwartek producenci oliwek z Jaén zablokowali autostradę wiodącą do Andaluzji. Z kolei w środę w Don Benito doszło do starcia między policją, a protestującymi rolnikami. Zdaniem demonstrujących, reforma Pedro Sancheza polegająca na podniesieniu płacy minimalnej to zamach na hiszpańską wieś. Jak zauważa iberyjska prasa, protesty rolników coraz bardziej przypominają francuski ruch żółtych kamizelek. Podobnie jak we Francji, w Hiszpanii, strajkujący nie godzą się na nieudolna politykę gospodarczą i społeczną rządu. Zmęczeni nieustannie rosnącymi podatkami, a co za tym idzie kosztami życia, oraz nierównościom społecznym hiszpańscy rolnicy postanowili powiedzieć „Basta!”.

Przewodniczący Rady Estremadury (Guillermo Fernández Vara) poprosił o spotkanie z ministrem pracy (Yolandą Díaz), aby przeanalizować wpływ, jaki wzrost minimalnej płacy mógł mieć na stopę bezrobocia w regionie, które w ostatnim kwartale zwiększyło się o 18 700 osób i obecnie utrzymuje się na poziomie 19,01 proc.

Jak podkreślił przewodniczący Rady Estremadury, „nie chodzi nam o to, żeby ludzie otrzymywali pensję, z której nie można wyżyć. Mamy jednak wrażenie, że rząd nie przeanalizował w sposób całościowy wpływu podniesienia płacy minimalnej na rolnictwo, które w głównej mierze opiera się na konkurencji cenowej. Dla południa Hiszpanii, która utrzymuje się z rolnictwa i turystyki, to katastrofa”.

Jak pokazują wyniki ostatnich wyborów parlamentarnych, południowcy coraz mniej wierzą socjalistom. Przypomnijmy, że to właśnie wyborcy z Andaluzji jako pierwsi w całej Hiszpanii obdarzyli kredytem zaufania posłów prawicowego ugrupowania VOX. W 2018 r. w wyborach do lokalnego parlamentu Andaluzji przedstawiciele partii VOX uzyskali 12 mandatów. Dalej było już tylko lepiej. Wbrew oczekiwaniom lewego skrzydła w ostatnich wyborach do Kongresu Deputowanych z 10 listopada 2019 r. partia Santiago Abascala nie tylko weszła do hiszpańskiego parlamentu, ale także stała się w nim trzecią siłą polityczną (dzięki podwojeniu poparcia w Andaluzji). Niezadowolenie w elektoracie socjalistycznym może okazać się problemem nie tylko o charakterze lokalnym. Wyniki listopadowego głosowania pokazały bowiem, iż VOX zyskuje poparcie w autonomiach, które do tej pory niezbyt chętnie oddawały swe głosy tego typu partie (np. w Katalonii VOX uzyskał aż 100.000 głosów więcej niż podczas wcześniejszych wyborów).

I chociaż zgodnie z ostatnimi rezultatami badania „Barometru zaufania do partii politycznych” przeprowadzonym przez hiszpańskie Centrum Analiz Nastrojów Społecznych (CIS) socjaliści w ogólnym rozrachunku poprawili swoje wyniki, to i tak uwagę zwraca niezadowolenie społeczne mieszkańców południowej części Półwyspu Iberyjskiego.

Zgodnie z wynikami przeprowadzonej ankiety „bardzo źle” rządy Pedro Sancheza oceniło aż 28,8 proc. ankietowanych mieszkańców Andaluzji, 27,3 proc. Castilla-La Mancha i aż 38,2 proc. przebadanych w Estremadurze.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA