fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumNie tylko Francja. Fala protestów dotyka także Hiszpanię

Nie tylko Francja. Fala protestów dotyka także Hiszpanię

W czwartek producenci oliwek z Jaén zablokowali autostradę wiodącą do Andaluzji. Z kolei w środę w Don Benito doszło do starcia między policją, a protestującymi rolnikami. Zdaniem demonstrujących, reforma Pedro Sancheza polegająca na podniesieniu płacy minimalnej to zamach na hiszpańską wieś. Jak zauważa iberyjska prasa, protesty rolników coraz bardziej przypominają francuski ruch żółtych kamizelek. Podobnie jak we Francji, w Hiszpanii, strajkujący nie godzą się na nieudolna politykę gospodarczą i społeczną rządu. Zmęczeni nieustannie rosnącymi podatkami, a co za tym idzie kosztami życia, oraz nierównościom społecznym hiszpańscy rolnicy postanowili powiedzieć „Basta!”.

Przewodniczący Rady Estremadury (Guillermo Fernández Vara) poprosił o spotkanie z ministrem pracy (Yolandą Díaz), aby przeanalizować wpływ, jaki wzrost minimalnej płacy mógł mieć na stopę bezrobocia w regionie, które w ostatnim kwartale zwiększyło się o 18 700 osób i obecnie utrzymuje się na poziomie 19,01 proc.

Jak podkreślił przewodniczący Rady Estremadury, „nie chodzi nam o to, żeby ludzie otrzymywali pensję, z której nie można wyżyć. Mamy jednak wrażenie, że rząd nie przeanalizował w sposób całościowy wpływu podniesienia płacy minimalnej na rolnictwo, które w głównej mierze opiera się na konkurencji cenowej. Dla południa Hiszpanii, która utrzymuje się z rolnictwa i turystyki, to katastrofa”.

Jak pokazują wyniki ostatnich wyborów parlamentarnych, południowcy coraz mniej wierzą socjalistom. Przypomnijmy, że to właśnie wyborcy z Andaluzji jako pierwsi w całej Hiszpanii obdarzyli kredytem zaufania posłów prawicowego ugrupowania VOX. W 2018 r. w wyborach do lokalnego parlamentu Andaluzji przedstawiciele partii VOX uzyskali 12 mandatów. Dalej było już tylko lepiej. Wbrew oczekiwaniom lewego skrzydła w ostatnich wyborach do Kongresu Deputowanych z 10 listopada 2019 r. partia Santiago Abascala nie tylko weszła do hiszpańskiego parlamentu, ale także stała się w nim trzecią siłą polityczną (dzięki podwojeniu poparcia w Andaluzji). Niezadowolenie w elektoracie socjalistycznym może okazać się problemem nie tylko o charakterze lokalnym. Wyniki listopadowego głosowania pokazały bowiem, iż VOX zyskuje poparcie w autonomiach, które do tej pory niezbyt chętnie oddawały swe głosy tego typu partie (np. w Katalonii VOX uzyskał aż 100.000 głosów więcej niż podczas wcześniejszych wyborów).

I chociaż zgodnie z ostatnimi rezultatami badania „Barometru zaufania do partii politycznych” przeprowadzonym przez hiszpańskie Centrum Analiz Nastrojów Społecznych (CIS) socjaliści w ogólnym rozrachunku poprawili swoje wyniki, to i tak uwagę zwraca niezadowolenie społeczne mieszkańców południowej części Półwyspu Iberyjskiego.

Zgodnie z wynikami przeprowadzonej ankiety „bardzo źle” rządy Pedro Sancheza oceniło aż 28,8 proc. ankietowanych mieszkańców Andaluzji, 27,3 proc. Castilla-La Mancha i aż 38,2 proc. przebadanych w Estremadurze.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA