fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaNiemcy mieli zamknąć elektrownie atomowe, ale przestraszyli się zimy

Niemcy mieli zamknąć elektrownie atomowe, ale przestraszyli się zimy

Berlin podjął decyzję o przedłużeniu działania ostatnich funkcjonujących elektrowni jądrowych w kraju.

Olaf Scholz oznajmił, że nadal będą pracować reaktory Isar 2, Neckarwestheim 2 i Emsland, które były przeznaczone do zamknięcia wraz z końcem roku. Termin ten został jednak przedłużony do połowy kwietnia 2023 roku.

Decyzja ta wywołała tarcia w koalicji rządowej. Zieloni oznajmili, że zgadzają się na dalsze działanie tylko dwóch elektrowni. Wolna Partia Demokratyczna jest natomiast za szerszym wykorzystaniem energii nuklearnej.

Niemcy od 2010 roku realizują politykę energiewende. Polegała ona na wycofywaniu się z energii węglowej (rząd nadal podkreśla, że zamierza dotrzymać tego zobowiązania do 2030 roku) oraz atomowej. Idea zyskała szczególne wsparcie administracji Angeli Merkel w 2011 roku po katastrofie elektrowni w Fukushimie, która przyspieszyła proces odejścia od atomu.

Do rozpoczęcia wojny na Ukrainie węgiel i atom miały być zastępowane w znacznej części przez gaz sprowadzany z Rosji. Po rozpoczęciu inwazji Federacja Rosyjska wstrzymała jednak jego dostawy. Dlatego niemiecki rząd stoi teraz przed problemem, w jaki sposób zastąpić ten surowiec, a jednocześnie wypełnić wcześniejsze zobowiązania.

DW

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA