fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaEnergetykaNiemcy mieli zamknąć elektrownie atomowe, ale przestraszyli się zimy

Niemcy mieli zamknąć elektrownie atomowe, ale przestraszyli się zimy

Berlin podjął decyzję o przedłużeniu działania ostatnich funkcjonujących elektrowni jądrowych w kraju.

Olaf Scholz oznajmił, że nadal będą pracować reaktory Isar 2, Neckarwestheim 2 i Emsland, które były przeznaczone do zamknięcia wraz z końcem roku. Termin ten został jednak przedłużony do połowy kwietnia 2023 roku.

Decyzja ta wywołała tarcia w koalicji rządowej. Zieloni oznajmili, że zgadzają się na dalsze działanie tylko dwóch elektrowni. Wolna Partia Demokratyczna jest natomiast za szerszym wykorzystaniem energii nuklearnej.

Niemcy od 2010 roku realizują politykę energiewende. Polegała ona na wycofywaniu się z energii węglowej (rząd nadal podkreśla, że zamierza dotrzymać tego zobowiązania do 2030 roku) oraz atomowej. Idea zyskała szczególne wsparcie administracji Angeli Merkel w 2011 roku po katastrofie elektrowni w Fukushimie, która przyspieszyła proces odejścia od atomu.

Do rozpoczęcia wojny na Ukrainie węgiel i atom miały być zastępowane w znacznej części przez gaz sprowadzany z Rosji. Po rozpoczęciu inwazji Federacja Rosyjska wstrzymała jednak jego dostawy. Dlatego niemiecki rząd stoi teraz przed problemem, w jaki sposób zastąpić ten surowiec, a jednocześnie wypełnić wcześniejsze zobowiązania.

DW

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Orlen chce budować globalną markę i zmienia nazwę

Polski Koncern Naftowy Orlen Spółka Akcyjna oficjalnie zmieni nazwę na krótszą. Może to nastąpić już za miesiąc.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy chcą rozwijać morską energetykę wiatrową

Polskie przedsiębiorstwa są zainteresowane wspieraniem budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Niektóre z naszych firm już w tym uczestniczą.
2 MIN CZYTANIA

TAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przeznaczy w tym roku ponad 2 mld złotych na inwestycje w sieci elektroenergetyczne i będzie to największy strumień finansowy na dystrybucję w ostatnich latach.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA