fbpx
piątek, 20 września, 2024
Strona głównaFelietonNiesprawiedliwością jest coś innego

Niesprawiedliwością jest coś innego

Jednym z najbardziej przerażających następstw funkcjonowania pieniądza dekretowego, a w szczególności papierowego, jest możność przedłużania za jego pomocą wojen – pisze w najnowszym felietonie ks. Jacek Gniadek.

Według premiera Mateusza Morawieckiego nadmierne zyski Norwegii ze sprzedaży ropy i gazu są niesprawiedliwe. Nadmierne zyski? Ceną sprawiedliwą jest cena rynkowa. Nie musimy kupować od Norwegów. Państwa kierują się swoimi interesami. Oceniają je z własnego punktu widzenia. Każdy w gruncie rzeczy tak postępuje.

Papież Franciszek ostrzega, że eskalacja konfliktu na Ukrainie może doprowadzić do katastrofy, a jej skutki mogą być globalne. Osłabienie sił konwencjonalnych Rosji może zmusić tę Rosję do użycia broni nuklearnej. Blokowanie portów nad Morzem Czarnym, przez które Ukraina eksportowała zboże na cały świat, może doprowadzić do głodu na skalę światową.

Ukraina potrzebuje broni, aby się bronić. Nikt tego nie kwestionuje. Niektórzy stawiają jednak pytanie, czy Ukraina potrzebuje broni, jaką dostarczają jej Stany Zjednoczone. Joe Biden 28 kwietnia br. zwrócił się do Kongresu o 33 mld dolarów na wsparcie Ukrainy, w tym ponad 20 mld na pomoc wojskową.

Gregory J. Hayesm, dyrektor koncernu zbrojeniowego Raytheon Technologies, w styczniu br. powiedział, że napięcia w Europie Wschodniej i na Morzu Południowochińskim otwierają nowe możliwości sprzedaży broni na międzynarodową skalę. – Aby firmy zbrojeniowe mogły zarabiać, wojna musi trwać – tak swój program o światowym handlu bronią w indyjskiej telewizji Gravitas PLUS kończy Palki Sharma.

W marcu, już po wybuchu wojny na Ukrainie, Hayesm wyjaśnił, że na myśli miał obronę demokracji i korzyści, jakie to w przyszłości przyniesie dla biznesu. Warto podkreślić, że Stany Zjednoczone sprzedają broń także Arabii Saudyjskiej, Filipinom, Egiptowi i Tajlandii, które nie są wzorami demokracji i przestrzegania praw człowieka.

Wojny mają swoje koszty i nie można ich kalkulować w oderwaniu od ich ekonomicznego aspektu. Ceny są rynkowym fenomenem i nie istnieją poza rynkiem. Są jego tworem i powstają jako pochodne działań jednostek lub grup, które działają w swoim imieniu. Wojna niczego tutaj nie zmienia. Wprost przeciwnie. Dobra rzadkie stają rzadsze, a do tego dochodzi jeszcze geopolityka.

Mówiąc o katastrofie, papież nie powiedział tego wprost, ale mechanizm finansowania wojny wymyka się dzisiaj spod kontroli. Rządy nie muszą dzisiaj nikogo prosić o zwiększenie wydatków na zbrojenia. Jörg Guido Hülsmann w „Etyce produkcji pieniądza” zwraca na ten problem uwagę: „Jednym z najbardziej przerażających następstw funkcjonowania pieniądza dekretowego, a w szczególności papierowego, jest możność przedłużania za jego pomocą wojen”.

O wydatkach na wojnę decydują dzisiaj rządy. Nie muszą mieć zgody swoich parlamentów i przekonywać obywateli do swoich racji, ponieważ jako narzędzie mają w swoich rękach pieniądz dekretowy. Nadmierna podaż pieniądza pozwala rządowi odebrać ludziom własność bez ich zgody i w gruncie rzeczy wbrew ich woli.

Niesprawiedliwością nie są więc zyski Norwegii ze sprzedaży ropy. Jest nią – jak trafnie zauważył Milton Friedman – inflacja, czyli taka forma podatku, którą można nałożyć bez ustawy.

Jacek Gniadek SVD

Jacek Gniadek SVD
Jacek Gniadek SVD
Werbista, misjonarz, teolog, ekonomista i obserwator życia gospodarczego w jednym. Pracował w Zairze (DR Konga), Botswanie, Liberii i Zambii. Od 2016 r. mieszka w Warszawie. Był dyrektorem Werbistowskiego Centrum Fu Shenfu oraz prezesem Stowarzyszenia „Sincum” im. M. Boyma SJ, które pomaga Kościołowi w Chinach. Współpracuje z Fundacją ASBIRO, która wspomaga prywatną edukację w Afryce. Wkrótce wybiera się do Chile. Jeden z największych zwolenników wolnej przedsiębiorczości wśród duchownych katolickich w Polsce.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal

Z pewnością zgodzimy się wszyscy, że najbardziej nieakceptowalną i wywołującą oburzenie formą działania każdej władzy, niezależnie od ustroju, jest działanie w tajemnicy przed własnym obywatelem. Nawet jeżeli nosi cechy legalności. A jednak decydentom i tak udaje się ukryć przed społeczeństwem zdecydowaną większość trudnych i nieakceptowanych działań, dzięki wypracowanemu przez wieki mechanizmowi.
5 MIN CZYTANIA

Legia jest dobra na wszystko!

No to mamy chyba „początek początku”. Dotychczas tylko się mówiło o wysłaniu wojsk NATO na Ukrainę, ale teraz Francja uderzyła – jak mówi poeta – „w czynów stal”, to znaczy wysłała do Doniecka 100 żołnierzy Legii Cudzoziemskiej. Muszę się pochwalić, że najwyraźniej prezydent Macron jakimści sposobem słucha moich życzliwych rad, bo nie dalej, jak kilka miesięcy temu, w nagraniu dla portalu „Niezależny Lublin”, dokładnie to mu doradzałem – żeby mianowicie, skoro nie może już wytrzymać, wysłał na Ukrainę kontyngent Legii Cudzoziemskiej.
5 MIN CZYTANIA

Rozzłościć się na śmierć

Nie spędziłem majówki przed komputerem i w Internecie. Ale po powrocie do codzienności tym bardziej widzę, że Internet stał się miejscem, gdzie po prostu nie można odpocząć.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ekonomia i sprawiedliwość

Współczesne państwo nie wywiązuje się ze swoich obowiązków. Nie zajmując się tematem sprawiedliwości, kapitaliści pozostawiają ten problem do rozwiązania kolejnemu pokoleniu socjalistów.
3 MIN CZYTANIA

Każda władza ma swoje preferencje

Pieniądze budżetowe zawsze są ogromną pokusą dla organizacji pozarządowych. Nikt nie otrzymuje ich za darmo. Nie jest sztuką nie brać, kiedy nie dają. Sztuką jest być wolnym i nie brać, kiedy pieniądze rządowe leżą na stole.
3 MIN CZYTANIA

Milei i libertariańskie credo

Na Światowym Forum Ekonomicznym Javier Milei, libertariański prezydent Argentyny, powiedział, że największym niebezpieczeństwem dla świata jest socjalizm. Prawie nikt nie zwrócił uwagi, że Milei wspomniał także o libertariańskim credo, które głosi, że wszyscy są równi i mają takie same prawa przyznane przez Stwórcę, do których należy prawo do życia, wolności i własności.
2 MIN CZYTANIA