fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaNorwegia zamierza zwiększyć wydobycie gazu

Norwegia zamierza zwiększyć wydobycie gazu

Władze Norwegii przyjęły plan zwiększenia wydobycia gazu ze swoich złóż.

Norweskie ministerstwo ropy i energii oznajmiło, że rozwinięta zostanie eksploatacja drugich pod względem wielkości krajowych pól Ormen Lange, a także Frosk i Tommeliten Alpha.

Na Ormen Lange w 2025 r. wydobycie ma się zwiększyć o 40 mld metrów sześciennych, co oznacza rozszerzenie o 75-85 procent względem obecnego poziomu.

Terje Aasland, szef resortu ropy i energii oznajmił, że działania te mają na celu zapewnienie dostaw surowca do Europy w drugiej połowie obecnej dekady.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jest współwłaścicielem tych złóż. W 2021 r. nabyło 14 procent udziałów w Ormen Lange, których perspektywa eksploatacji przekracza rok 2045. Ponadto PGNiG stało się współwłaścicielem terminalu gazowego Nyhamna.

PGNiG uczestniczy także w eksploatacji Tommeliten Alpha na Morzu Północnym.

Głównym źródłem gazu do Baltic Pipe ma być wydobycie prowadzone przez polską firmę na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. PGNiG pozyskało w Norwegii w 2020 r. prawie pół mld metrów sześciennych gazu, w 2021 r. było to już 1,42 mld, a plany na obecny rok mówią o 3 mld metrów sześciennych.
Zgodnie z planami w 2027 r. wydobycie gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym ma sięgnąć 4 mld metrów sześciennych, co stanowi niespełna połowę zarezerwowanej przez PGNiG przepustowości Baltic Pipe.

Reuters, pgnig.pl

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA