Władze Norwegii przyjęły plan zwiększenia wydobycia gazu ze swoich złóż.

Norweskie ministerstwo ropy i energii oznajmiło, że rozwinięta zostanie eksploatacja drugich pod względem wielkości krajowych pól Ormen Lange, a także Frosk i Tommeliten Alpha.

Na Ormen Lange w 2025 r. wydobycie ma się zwiększyć o 40 mld metrów sześciennych, co oznacza rozszerzenie o 75-85 procent względem obecnego poziomu.

Terje Aasland, szef resortu ropy i energii oznajmił, że działania te mają na celu zapewnienie dostaw surowca do Europy w drugiej połowie obecnej dekady.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jest współwłaścicielem tych złóż. W 2021 r. nabyło 14 procent udziałów w Ormen Lange, których perspektywa eksploatacji przekracza rok 2045. Ponadto PGNiG stało się współwłaścicielem terminalu gazowego Nyhamna.

PGNiG uczestniczy także w eksploatacji Tommeliten Alpha na Morzu Północnym.

Głównym źródłem gazu do Baltic Pipe ma być wydobycie prowadzone przez polską firmę na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. PGNiG pozyskało w Norwegii w 2020 r. prawie pół mld metrów sześciennych gazu, w 2021 r. było to już 1,42 mld, a plany na obecny rok mówią o 3 mld metrów sześciennych.
Zgodnie z planami w 2027 r. wydobycie gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym ma sięgnąć 4 mld metrów sześciennych, co stanowi niespełna połowę zarezerwowanej przez PGNiG przepustowości Baltic Pipe.

Reuters, pgnig.pl

Poprzedni artykułUOKiK przeszukał siedzibę producenta karmy dla psów
Następny artykułWysyp wakacyjnych konkursów dotacyjnych dla MŚP