fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumNowa architektura bezpieczeństwa energetycznego na EuroPOWER & OZE POWER

Nowa architektura bezpieczeństwa energetycznego na EuroPOWER & OZE POWER

7-8 kwietnia br., w The Westin Warsaw Hotel oraz online, odbyła się 35. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 5. OZE POWER. Podczas dwudniowego spotkania ponad pół tysiąca uczestników wysłuchało wystąpień i debat z udziałem liderów sektora, poruszających aktualne tematy związane z bezpieczeństwem energetycznym i dążeniem do neutralności klimatycznej.

Uroczystego otwarcia Konferencji dokonał Ireneusz Zyska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, pełnomocnik rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii. – Trudno nie rozpocząć od kwestii związanej z nową architekturą bezpieczeństwa, zarówno w wymiarze geopolitycznym, ale także w wymiarze energetycznym, na kontynencie europejskim, a jak sądzę również w wymiarze światowym. Jeszcze kilka tygodni, kilka miesięcy temu, rozmawialiśmy o wyzwaniach związanych z transformacją energetyczną, o pakiecie Fit for 55, o pewnej presji związanej z realizacją polityki klimatycznej Unii Europejskiej, o wyjątkowej sytuacji, w jakiej Polska znajduje się od wielu lat. Dzień 24 lutego zupełnie zmienił tę perspektywę. Postawił przed nami nowe wyzwania i de facto spowodował, że możemy być liderem zmiany w Unii Europejskiej – mówił Ireneusz Zyska.

Debata inauguracyjna poświęcona została bezpieczeństwu energetycznemu Polski w kontekście dążenia do neutralności klimatycznej. Eksperci dokonali analizy pakietu Fit for 55 oraz omówili szanse i zagrożenia w drodze do neutralności klimatycznej. Zwrócili również uwagę na wpływ aktualnej sytuacji geopolitycznej na zmiany kierunków surowców i paliw strategicznych.

Kolejnym ważnym tematem stała się transformacja polskiej energetyki, m.in. kwestie związane z rolą polityki, regulacjami i kosztami, celami i mechanizmami sprawiedliwej transformacji, liberalizacją rynku gazu i energii elektrycznej oraz miksem energetycznym do 2050 r. Podczas panelu poświęconemu strategii energetycznej dla przemysłu prelegenci omówili aspekty dotyczące m.in. zazieleniania przemysłu, determinant rozwoju energetyki rozproszonej w przemyśle, pomocy praktycznej w procesie przeprofilowania sektorów branżowych oraz rynku nowych usług energetycznych. Zamknięcie pierwszego dnia Konferencji stanowiły debaty w dziedzinie cyfrowego rozwoju energetyki: elementów digitalizacji oraz kwestii cyberbezpieczeństwa w energetyce.

Drugi dzień wydarzenia rozpoczęto od komentarza na temat technologii IT w sektorze – szans i zagrożeń we wdrażaniu chmury obliczeniowej w elektroenergetyce, roli AI w rozwoju OZE, robotyzacji energetyki. Nie zabrakło dyskusji w zakresie miksu finansowego. Przeanalizowane zostały różne modele finansowania dla różnych technologii. Eksperci pochylili się również nad kwestią rozwoju i funkcjonowania sieci dystrybucyjnych m.in. transformacji sektora dystrybucji, inwestycją w infrastrukturę sieciową oraz wyzwaniami, jakie wiążą się z nowymi przyłączeniami OZE. Następnie omówiono aspekty rozwoju sektora OZE w Polsce oraz szanse płynące z zastosowania rozwiązań energetyki rozproszonej.

W roli prelegentów 35. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 5. OZE POWER wystąpili m.in.:

  • Ireneusz Zyska, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. OZE Ministerstwo Klimatu i Środowiska
  • Piotr Dziadzio, Podsekretarz stanu, Główny Geolog Kraju, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa, Ministerstwo Klimatu i Środowiska
  • Karol Rabenda, Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Aktywów Państwowych
  • Rafał Gawin, Prezes, Urząd Regulacji Energetyki
  • Piotr Apollo, Prezes Zarządu, TAURON Nowe Technologie
  • Wojciech Drożdż, Wiceprezes Zarządu ds. Innowacji i Logistyki, Enea Operator, Uniwersytet Szczeciński
  • Magdalena Dziewguć, Country Manager, Google Cloud
  • Szymon Ferens, Wiceprezes Zarządu, PGE Systemy
  • Leszek Hołda, Członek Zarządu PKP Energetyka, Wiceprzewodniczący Prezydium Rady Programowej Centrum Efektywności Energetycznej Kolei
  • Radosław Kwiecień, Członek Zarządu, obszar zarządzania ryzykiem, BGK
  • Joanna Maćkowiak-Pandera, Prezes Zarządu, Forum Energii
  • Paweł Nowodziński, Prezes Zarządu, Operator Klastra Energii Żywiecka Energia Przyszłości
  • Marcin Petrykowski, Prezes Zarządu, Atende
  • Mirosław Proppé, Prezes Zarządu, Fundacja WWF Polska
  • Paweł Przychodzeń, Członek Zarządu, Wiceprezes, PGNiG Termika
  • Michał Skorupa, Prezes Zarządu, E.ON Foton Sp. z o.o. (Grupa E.ON Polska)
  • Jerzy Topolski, Wiceprezes Zarządu ds. Zarządzania Majątkiem, TAURON
  • Józef Węgrecki, Członek Zarządu ds. Operacyjnych, PKN Orlen
  • Anna Wujec, Dyrektor ds. cyfryzacji, ABB
  • Robert Zasina, Prezes Zarządu Tauron Dystrybucja, Prezes PTPiRE
  • Artur Zawartko, Wiceprezes Zarządu, GAZ-SYSTEM S.A.
  • Piotr Zawistowski, Prezes Zarządu, TGE
  • Marcin Żółtek, Wiceprezes, TFI PZU

Partnerzy Strategiczni 35. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 5. OZE POWER: Atende, BOŚ Bank, BGK, Citrix, Demoboost, Google Cloud, IFS, KGHM, Limitless Technologies, PFR, PGNIG, PKP Energetyka, PFR PPK, SAP, T-Mobile, Veritas

Partnerzy 35. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 5. OZE POWER: ABB, APATOR, ARP, Asseco, Autodesk, E.ON Foton, GAZ SYSTEM, Green Genius, MCX, PZU, Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, Smart Re, PGNIG Termika, TGE Abak, Profescapital

Partner merytoryczny 35. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 5. OZE POWER: PWC

Główny Patronat Medialny: Comparic24.tv, Comparic.pl

Strategiczny Patronat Medialny, Partner Relacji: Energetyka24

Kongres jest realizowany w ramach działalności MMC Polska organizującej prestiżowe kongresy, konferencje, warsztaty i szkolenia biznesowe dedykowane kadrze menadżerskiej oraz zarządom firm. Więcej na www.mmcpolska.pl.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA