fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaArchiwumNowa strategia zrównoważonego rozwoju rolnictwa przyjęta

Nowa strategia zrównoważonego rozwoju rolnictwa przyjęta

Opiera się ona na trzech głównych filarach: wzmocnieniu dochodów wsi, poszanowaniu przyrody oraz innowacyjności. Minister zwrócił uwagę, że w związku z różną wielkością polskich gospodarstw konieczne jest poszukiwanie "różnych modeli rolnictwa". Wraz z przyjętą strategią wydano także deklarację.

Ta deklaracja mówi tak, że rozwój obszarów wiejskich i rolnictwa jest priorytetem rządu Prawa i Sprawiedliwości. […] Kolejnym ministrom rolnictwa będzie dawała wielką przewagę, ponieważ wszyscy zadeklarowali, że w negocjacjach unijnych, że przy tworzeniu kolejnych budżetów, że w korzystaniu z innych polityk, na przykład polityki spójności, która również powinna docierać do obszarów wiejskich, minister rolnictwa będzie miał wsparcie wszystkich ministrów w rządzie – poinformował w Polskim Radiu minister Ardanowski.

Zapytany o szczegóły strategii, Ardanowski przybliżył kwestię trzech filarów.

– Po pierwsze wzmocnienie dochodów na wsi – wieś musi więcej zarabiać, ale w różny sposób, nie tylko przez podwyższanie cen i przerzucanie na konsumentów. To jest rozszerzenie działalności, małe, średnie firmy, przetwórstwo, sprzedaż bezpośrednia.

Kolejnym filarem jest poszanowanie przyrody.

To jest szalenie ważne. […] My nie chcemy niszczyć, my chcemy poprawić przyrodę, bo po eksperymentach komunizmu, ale również tej gospodarki bardzo liberalnej w rolnictwie popełniono wiele głupot i czasami trzeba przyrodę poprawić nawet w stosunku do tego, co zastaliśmy.

Ostatnim zaś filarem jest innowacyjność.

„[…] wiele problemów postęp w nauce może nam pomóc rozwiązać, i w zarządzaniu rolnictwem, ale również w odpowiednim gospodarowaniu wodą, glebą”.

 

JS/wPolityce/PolskieRadio

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA